dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Aje Björkman publicerad 6 jul 2009 kl. 12.56:

Kudos till Er som orkar!

I Iran vandrar hundratals, tusentals, miljontals i högljudd protest mot ett förljuget val. I norr och söder smälter polarisar sönder; isbjörnar och människor svettas och drunknar om vartannat.
I Somalia trappas oroligheterna upp parallellt med att Carl Bildt i Europa stångar sig blodig mot Netanyahu i ett diplomatiskt infall att försöka minimera antalet dödsoffer i den oändliga konflikten som är Israel och Palestina. De svarta lådorna tillhörande det kraschade franska passagerarflygplanet som störtade på sin färd mellan Paris och Rio de Janeiro bär på en outsäglig hemlighet till anledning bakom så många slumpartade bortgångar; bortgångar som avkräver svar och meningsgörande, likt så många andra bortgångar genom tiden och historien. I Österrike någonstans fanns det en flicka som efter att ha varit inlåst i en evighet frisattes, utan någonstans att gå, eller någon speciell att prata med. I olika delar av världen finns Victoria Beckham, etsad fast i svart på vitt i tabloidformat, stora läppar och stora bröst och smal, smal (smal) midja, armar, ben och hals.

I en grav någonstans ligger en filantrop och vrider sig över sin oförmåga att vara vid liv och bidra med något, hjälpa någon, hålla någon i handen eller klappa någon på huvudet; Någon av alla dessa någon som i detta ögonblick befinner sig under våld, hot eller misär. Någon av alla dessa någon som inte är Victoria Beckham eller Bono. För den sol som smälter isarna och svetsar björnarna svider likväl Bonos ögon, som - skyddade bakom glasögon i varierade kulörta färger - påminner oss, vädjande, om att blicka mot kontinenten Afrika, en kontinent vars geologiska sårskorpa är resultatet av år och år av blod, en historia av blod hållen intakt; en ärrvävnad som för evigt är inetsad och som för evigt består, likt terrorism, sexism, historierevisionism, kreationism, eurocentrism, kapitalism, nationalism, konformism, katolicism, protestantism, islamism, och all annan ism och schism som mänskligen kan skapas och utföras, tills den dag kosmos sväljer Tellus och spottar ut en stolt ny värld någon helt annanstans.

Är det konstigt att man blir förvirrad, trött och frustrerad? Är det konstigt att man föds och låter världen forsa in, för att, ju äldre man blir, stänga forsen ute och stillsamt dra sig tillbaka; dra stolen till frukostbordet, sätta sig ned, öppna tidningen och med kylig vuxenhet läsa, som från oantastligt avstånd, fullkomligt fokuserad på ens eget mikro till kosmos? Är allt detta konstigt? Vissa skulle säga att det är det, att det är slappt, att kampen fortsätter mot någon eller något till fördel för någon eller något, om än bara för en stund. Att livet skrattar och leker, om än bara för en stund. Att livet inte suckar, pustar, stönar och fördriver, utan driver mot mål, även om de är små, och du får tippa på tå, för att inte krossa det hopp de utgör.

Till alla er, som säger det här, skriver jag det här, trots att ni kanske aldrig kommer att läsa det. Till alla er ville jag nog bara kort säga att ni är väldigt fina, goda och sköna; så där smått söta och sött soliga som hundvalpen, så där stort arbetande och i arbetet stolta som lejonet, så där bestämda, principfasta och envetna som bara ni kan vara. Jag känner några av er, och några av er känner jag inte, vilket leder mig till att utbrista:

Kudos till Er, både de jag känner och de jag inte känner!



Bookmark and Share

Aje Björkman, En autodidaktisk monologförare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.

 Leif E Ström
 Anna Jönsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Hotash (BY CC 2.0)

Nu är det USA som vaknar
För några år sedan var det Kina som var den uppvaknande jätten. Nu är det USA.

 Leif Erlingsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Aje Björkman

Publicerad:
6 jul 2009 kl. 12.56

Skriv ut artikel


1226 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,5 / 10 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Privatbilismen är ett gissel
Lennart Karlsson

Andligheten gjorde mig blind för livet
Perla L

Forskning till döds?
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Martin Ekdahl

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Árstíðir - finstämt men själlöst
Aje Björkman

'Yes, And Dance' lovande debut
Aje Björkman

Fence Records - från elektronica till folkmusik
Aje Björkman






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se