Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Soleyman Ghasemiani publicerad 20 dec 2004 kl. 13.11:

Krigens ständiga förlorare

Faluja blöder fortfarande efter de invaderande amerikanska soldaternas beskjutning av staden med alla tillgängliga militära medel från marken och luften.
Visserligen varnade ockupantarmén med den irakiska sattelitregeringens medgivande, befolkningen om sitt förestående anfall mot staden med innebörden att den som stannar kvar får skylla sig själv. De som kunde fly, flydde hals över huvud och får nu kämpa med dödande febersjukdomar och andra sanitära problem i provisoriskt resta läger. Men det finns fortfarande tiotusentals människor kvar i staden som liknar mer en spökstad i ruiner. De kvarvarande är de som inte har haft möjlighet, ork eller mod nog att lämna hela sitt liv bakom sig i ett nafs. Det finns säkert många äldre, sjuka, ensamma och släktslösa människor också bland dessa nu belägrade människor mellan två reaktionära sidors militära konfrontation. Som vanligt är barn en de största förlorarna i detta smutsiga och hänsynslösa krig.

Det beväpnade motståndet mot USA: s närvaro är alltigenom ett reaktionärt sådant med den politiska fundamentalistiska islam i spetsen. USA: s ockupation av Irak förde inget gott med sig, bortsett från den avskyvärda diktatorn, Saddams fall. USA: s invasion och dess ekonomiska och sociopolitiska planer för Irak och regionen, gjorde situationen värre än förr. Ockupationsmakten flörtade öppet med politiska islam och delade medvetet och självmant den politiska arenan i religiösa, etniska och stamindelade grupperingar. I och med detta fick de religiösa krafterna den önskade vinden under vingarna. Nu var det deras tur att tvinga det politiska och det civila samhället på reträtt med USA: s goda minne.

Nu blöder hela Irak och Faluja. Det irakiska folket är måltavla i kraftmätningen mellan dessa två sidor. USA är den ena sidan och den terroristiska politiska islam den andra.

Det senaste i raden av dessa islamistiska terrorgruppers utspel är en fatwa, (ett religiöst dekret) om flickor fyllda 10 år i Faluja. Den 24/10 i år utfärdar Abdullah Aljanabi en fatwa under "Mujahedin Rådets" kongress i Faluja att alla flickor som har fyllt 10 år måste giftas bort till någon av de islamiska förkämparna, Mujahedin. Detta för att USA-soldater inte skall lyckas tvinga sig på några oskulder när de anfaller Faluja. De menar alltså på fullt allvar att små flickor skall tvångsgiftas eller rättare sagt våldtas av islamistiska kämpar, Mujahedin, för att förekomma eventuella våldtäkter från USA-soldater.

Islamistiska terrorgrupper har förmörkat livet för människor i det våldshärjade landet under det senaste året. Tusentals civila har fått sätta livet till i olika hänsynslösa bombattentat. I oktober dödas 50 barn i Bagdad när en självmordsbombare detonerade sin laddning nära en skola. I Mosel har islamisterna utfärdat en fatwa om att halshugga alla kvinnliga universitetsstudenter som inte klär sig islamiskt. De har också tvingat bort 1500 studenter med annan religiöstillhörighet från universitetet i Mosel. Det finns en rad islamistiska grupperingar som öppet stödjer de människovidriga, religiösa och fanatiska dåden mot det civila samhället. "Muslimska rådet", "Gruppen för Jihad och Union", "Islamiska partiet", "Sunniters anhängare", "Anhängarna av islams armé" och "Wahabi rörelsen" är bara några av dessa grupper vilka stöds av olika reaktionära regimer däribland Iran och Saudi arabien.

Den hänsynslösa slakten på det civila samhället och dess invånare i Irak måste stoppas omedelbart. USA och dess allierade bär huvudansvaret för den tragedi som utspelar sig i Irak. Det är USA: s politik som har skänkt livet åter till utdöda islamistiska grupperingar och religiös fanatism i landet genom sin uppenbara uppvaktning av den islamistiska rörelsen. Det är USA själv som har öppnat vägen för den politiska islam i Irak och erbjudit den huvudrollen i den offentliga politiska makten. Etnicifiering, religiösifiering och stamhärledning av det sociopolitiska landskapet i Irak är västvärldens policy i kulturrelativismens anda. Istället för att utgå från de grundläggande mänskliga rättigheternas allmänna och universella giltighet, tilldelades Irak, precis som i fallet med Afghanistan, en islamisk konstitution och oförsonliga etniska grupper och stammar. Det låter mest som den gamla koloniala policyn "söndra och härska"! Problemet är bara att det inte fungerar så som stormakten hade önskat sig. När tidsplanen för det bekymmersfria världsherraväldet försenas, är det de försvarslösa medborgarna som måste betala med sina liv och lem. Och den aggressiva fanatiska politiska islam kommer att skörda än mer liv och rycka fram sina positioner ytterligare, så länge den kapitalistiska världsordningen flörtar med och backar diktaturregimer och så länge fattigdomen och klassklyftorna består.



Bookmark and Share

Soleyman Ghasemiani,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Soleyman Ghasemiani

Publicerad:
20 dec 2004 kl. 13.11

Skriv ut artikel


2960 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,1 / 29 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Massmedias bild av situationen i Syrien är felaktig
Marcus Borg

Bedrägeri som säljstrategi på Telenor
Magnus Stenson

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Sverige inte redo att ha krogar med öppet till klockan 05.00
Fadde Darwich

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Skriv, skrivare, skriv
Peter Soilander

Julkalendern - för politiskt neutral
Vanja Karlsson

USA, go home! - England, ta ert ansvar!
Suzanne Eklund-Snell

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Slöjan och könsapartheid
Soleyman Ghasemiani

Får jag avbilda Mohammed? (del 2)
Soleyman Ghasemiani

I spåren efter profeten Mohammed (del 1)
Soleyman Ghasemiani






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se