dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Kenneth Åhrlin publicerad 9 jan 2009 kl. 13.42:

Klimat- och alkoholhyckleriet

"Att ett stort antal långtradare varje vecka korsar landet och att ett stort antal privatbilar avgår i deras spår varje vecka året runt, hörs inte ett pip om från politikerna. Men däremot det förfärliga att vi köper alkohol utomlands."
Hyckleriet firar nya triumfer i frågor som bilkörning och den mer eller mindre komiska svenska alkoholpolitiken. Vi kan börja med bilkörningen. I Sverige tillmäts vår bilpark ha så stora utsläpp att det kommer att påverka praktiskt taget hela världens klimat. Från miljöpartisterna mullrar det hotfullt: Gör någonting, annars...! Regeringen hotar med höjda koldioxidskatter vilket inte är annat än förtäckta bensinskattehöjningar. Inlindade i vackra fraser om klimathotet. Men stryps bil- och transportsektorn så innebär det också minskade intäkter till statskassan. Ingen regering säger nej tack till de ca 80-90 miljarder bränsleskatterna ger. Det gäller bara att inte ta för kraftigt strupgrepp så att inkomstkällan sinar totalt. Som sagt: Regeringen låtsas så där lite lagom att vara bekymrade över vår kärlek till bilen när vi i stället borde sätta oss på tåget och resa tillsammans med alla andra i en enda stor lycklig kollektivresenärsskara.

Varje vecka går det ett stort antal långtradare från Sverige, fullastade med bland annat öl. De rullar ner genom Europa och lastar av i bland annat Danmark och Tyskland. Fortsätter sedan med att lasta vanligt vatten som sedan transporteras tillbaka till Sverige och distribueras över praktiskt taget hela landet. Så går det till i det riktigt stora rallyt: I en lång karavan åker vi i våra, för klimatet så förskräckliga, bilar till Danmark och Tyskland och fyller bilarna till bristningsgränsen med de varor som nyss levererats av långtradarna. Hem igen och en liten tripp på omkring 100-150 mil per fordon har verkställts. Varför i all världen detta rally? Jo, i Tyskland till exempel kostar öl, vin och sprit en bråkdel av vad de kostar i Sverige. Från svensk sida tar folkhälsoministern till bastoner och är "djupt bekymrad" över denna import som givetvis inte har så mycket med alkoholskadornas eventuella uppkomst att göra, utan man ser skattemiljoner rinna bort. Det är ju ett betydligt större bekymmer än det eventuella klimathotet.

Att ett stort antal långtradare varje vecka korsar landet och att ett stort antal privatbilar i deras spår avgår varje vecka året runt, hörs inte ett pip om från politikerna. Men däremot det förfärliga att vi köper alkohol utomlands. Maria Larsson (Kd) ser "en stor fara med detta då man inte har kontroll över inköpen utomlands". Kort sagt: drick gärna, men drick hårdbeskattade varor från vårt systembolag. Föreslår någon att vi skall ta efter Tysklands skattenivå på alkohol, för att därigenom skydda klimatet från bilåkandets fördärvliga inverkan, tar det eld i riksdagens nykterhetsivrare. Det går inte alls för sig, tänk på ungdomen, tänk vilka alkoholskador vi kommer att få se. Svenska folket kommer att supa ihjäl sig, och så vidare låter det från det hållet. Vi tilltros absolut inte att själva kunna hantera varorna.

Å ena sidan kör vi alldeles för mycket bil, det hotar klimatet. Å andra sidan sägs inte så mycket om bilkaravanerna till Danmark och Tyskland, och att dessa skulle ha någon klimatpåverkan. Vi dricker på tok för mycket alkohol och då den är inköpt utomlands hotar den "folkhälsan". Däremot, inköpt på systembolaget och hårdbeskattad, är det visst rena hälsokosten, nåja kanske inte riktigt.

Regeringen, inte bara den borgerliga utan även socialdemokratiska, sätter hyckleriet i högsätet när de pratar om klimat och alkohol. Menade man allvar med sin alkoholpolitik anpassar man alkoholbeskattningen efter Tysk modell. Det skulle befrämja "klimatet" så att vi slipper sitta i bilkaravanerna till och från Tyskland eller Danmark för att få köpa öl och vin till vettiga priser.

Nu skall jag läska mig med en öl, inköpt i Flensburg. SKÅL!





Bookmark and Share

Kenneth Åhrlin, Bussförare/Musiker


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.

 Leif E Ström
 Anna Jönsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Hotash (BY CC 2.0)

Nu är det USA som vaknar
För några år sedan var det Kina som var den uppvaknande jätten. Nu är det USA.

 Leif Erlingsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Kenneth Åhrlin

Publicerad:
9 jan 2009 kl. 13.42

Skriv ut artikel


1245 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 10 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Elitens propagandister
Michael Delavante

Politikerna slår mynt av ett påhittat klimathot
Kenneth Åhrlin

Blondinbellas usla bordsskick i TV
Billy Butt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Martin Ekdahl

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Dödsstraffet hör inte hemma i ett modernt samhälle
Kenneth Åhrlin

Klimattalibanerna vill bara höja skatterna
Kenneth Åhrlin

Politikerna slår mynt av ett påhittat klimathot
Kenneth Åhrlin






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se