Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

NÄRINGSLIV
Artikel av Yngve Karlsson publicerad 25 mar 2010 kl. 10.08:

Kina och Indien viktiga för svensk ekonomi

"Petersen skriver att återhämtningen i den globala ekonomin blir långsam och att detta kommer att slå mot svensk exportekonomi. 'I nuläget är det utvecklingsländer som Kina som ser till att det är styrfart i ekonomin.'"
I en artikel i SvD den 19 mars 2010 ger Leif Petersen under rubriken Kina ger världen styrfarten bra beskrivning av den framtida ekonomiska utvecklingen. Petersen skriver att återhämtningen i den globala ekonomin blir långsam och att detta kommer att slå mot svensk exportekonomi. "I nuläget är det utvecklingsländer som Kina som ser till att det är styrfart i ekonomin."

Europa kommer att få nöja sig med 1 till 2 procent tillväxt, USA mellan 2 och 3 och Brasilien och Ryssland växer med ungefär 5 procent årligen mellan 2010 till 2012. Högst blir tillväxten i Indien med 8 procent och Kina med bortåt 10 procent. Orsaken till den långsamma tillväxten är att många länder måste påbörja konsolidering av budget och statsskulder. Räntorna måste kanske höjas på grund av rädsla för inflation. Hos en del länder börjar statsskulden bli så hög som över 90 procent av BNP. Japan har högst skuld med 200 procent sedan kommer Grekland med 125 och Italien med 117 procent. Studier visar att om skulden överstiger 90 procent påverkas tillväxten negativt.

Det mest sannolika scenariet är enligt Petersen en "långsam och knagglig" tillväxt. Det tar tid för ekonomierna att växa och arbetsmarknaden fortsätter att vara svag. Det är 60 procents chans att det blir så. En annan mindre trolig utveckling är att stimulanserna dras tillbaka för tidigt och ekonomin sjunker ned i ett djupt hål.

Enligt Petersen finns det ett positivt scenario som består i att "utvecklingsländerna drar rikare uppåt och vi får en stark och robust återhämtning." Det beror alltså på Kina, Indien, Ryssland och Brasilien om Sverige skall få en god ekonomi och låg arbetslöshet.



Bookmark and Share

Yngve Karlsson, 74 år och evig student.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

NÄRINGSLIV
Egenanställda organiserar sig
I onsdags träffades fem ledande egenanställningsföretag för att samtala kring att organisera sig, och om de egenanställdas arbetsvillkor.

 Fredrik Arvas

NÄRINGSLIV

Foto: flickr/davidhc (BY CC 2.0)

Att sälja på nätet blev en förlustaffär
Det är dags att varna alla som skall sälja på Tradera/eBay. Det behövs bara att man har allt för många små summor att sälja för. Gör inte det. Då kostar det skjortan.

 Thore Hult

NÄRINGSLIV
Globala visionärer är oftast medellösa
Smarta företagsekonomer som i huvudsak vill utveckla hela världen i stället för lokalt, styr den regionala klimatpolitiken och näringspolitiska lösningar utan realistiska tillväxtmål.

NÄRINGSLIV

Foto: flickr/Mingo.nl (BY CC 2.0)

SAAB borde fått hjälp att skärpa sig istället för att göra konkurs
Ska vi börja packa väskorna nu och flytta ner till centrala EU?

 Leif E Ström
 Carl Olof Schlyter

NÄRINGSLIV
Stoppa liberalernas krav på diktatur i EU/USA
Inför våra ögon håller eurogruppen på att bryta samman. Kraven är att tiotusentals miljarder kronor skall trummas ihop och pumpas in i de bankrutta europeiska bankerna. Även Reinfeldt tänker låta Sverige kasta in miljarder kronor i detta svarta hål.

NÄRINGSLIV
Kinas sedelpressar går varma
"De enorma mängder utländsk valuta som strömmat in i landet tack vare exportindustrin skulle normalt ha gjort att värdet på den kinesiska valutan yuanen skulle ha rusat."

 Ulf Sandmark
 Yngve Karlsson

NÄRINGSLIV
Kina kan hjälpa Europa?
Tillväxtländerna med Kina i spetsen förhindrade 2008 världsekonomin från att gå in i en depression. Kan Kina förhindra en ny recession?


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Yngve Karlsson

Publicerad:
25 mar 2010 kl. 10.08

Skriv ut artikel


3751 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,8 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Sveriges starka ekonomi har en lång historia
Yngve Karlsson

Egenanställda organiserar sig
Fredrik Arvas

Att sälja på nätet blev en förlustaffär
Thore Hult

Globala visionärer är oftast medellösa
Leif E Ström

SAAB borde fått hjälp att skärpa sig istället för att göra konkurs
Carl Olof Schlyter

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
En plats för skrivarungar
Anitha Östlund

Sluta tjata om att Sverigedemokraterna har fel
Adam Cwejman

Jan Björklund blundar för barn med särskilda behov
Anki Sandberg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Egenanställda organiserar sig
Fredrik Arvas

Att sälja på nätet blev en förlustaffär
Thore Hult

Globala visionärer är oftast medellösa
Leif E Ström

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Sveriges starka ekonomi har en lång historia
Yngve Karlsson

Stefan Löfven var kanske inte det bästa valet
Yngve Karlsson

Därför blir Ron Paul aldrig president
Yngve Karlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR