Lördag den 4 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Våldet i Malmö | Barn och människohandel | Transports uteslutande av sverigedemokrater Börja här!

9/11 - 10 år senare
Artikel av Fredrik Rosvall publicerad 30 nov 2009 kl. 11.04:

Skärmdump av Kalla Faktas program om sanningsrörelsen från 1/9 2009

Kalla fakta ljuger om sanningsrörelsen

Efter Kalla faktas smutskastning av sanningsrörelsen blockerar de stora svenska dagstidningarna fortfarande frågan. Men allt fler blir nyfikna på motsägelserna kring 11 september.
Kalla faktas två program om sanningsrörelsen (1/11 och 8/11) hade flera allvarliga brister. Istället för att belysa 11 september-kritikernas tvivel valde man att försöka svärta ned alla som ifrågasätter den officiella versionen. Människor världen över som endast har sin skepsis gentemot 11 september gemensamt påstods tillhöra samma snäva sekt och bland tusentals fackmän och dussintals dokumentärer utmålades ett fåtal som ledare och rättesnören.

Både i Kalla faktas inslag och på Newsmill avråder Erik Åsard, professor i Nordamerikastudier vid Uppsala universitet, från att ta 11 september-frågan på allvar, trots att endast en seriös undersökning kan bringa klarhet.

DN:s Torbjörn Elensky försökte i en tankekullerbytta koppla samman alla kritiker med antisemiter och revisionister. Med den logiken vore Elensky själv antisemit ifall vi kan hitta en enda skribent med sådana sympatier. Jag kan för övrigt rekommendera honom att slå upp "semiter" i en encyklopedi.

Störst blev problemen i Kalla fakta dock när man ponerade att sanningsrörelsen är ett "hot mot demokratin", för att sedan med hjälp av Vänsterpartiets gruppledare Alice Åström se till att tysta den enda svenska riksdagspolitikern som velat nyutreda 11 september.

Kalla faktas redaktion gjorde dessutom sitt bästa för att misskreditera den studie i vilken nio internationella forskare konstaterar nanotermit, en högteknologisk komponent i sprängämnen, i stoftet från Ground Zero. Två anonyma forskare uttalade sig om upptäckten. Mot den faktagranskade artikeln invände den ena att det skulle behövas stora kvantiteter sprängmedel för att sänka byggnaderna; den andra påstod att det högteknologiska ämnet hade uppstått av sig självt. Det är inte konstigt att de ville vara anonyma.

Man talade även med Marie-Paule Pileni. Hon var chefredaktör för The Open Chemical Physics Journal när artikeln "Active Thermitic Material Discovered in Dust from the 9/11 World Trade Center Catastrophe" publicerades och valde att avgå i samband med detta. För att undvika att ta ställning till den sensationella upptäckten insisterade hon i det längsta på att hon inte läst artikeln och att ämnet låg utanför hennes expertområde. När det framkom att hon tvärtom är en av världens ledande forskare i nanoteknologi och att hon haft långa uppdrag för olika militärinstitutioner, bland annat som sprängämnesexpert, så tog hon så stort avstånd från studien som hon kunde utan att behöva motivera det i specifika vetenskapliga termer.

Trots, eller tack vare, att den ovetenskapliga kritiken fick stå obesvarad i programmet växer intresset för 11 september. SVT Debatt har tagit upp frågan men den är än så länge portad från de stora dagstidningarna. Man finner den istället i alternativa nyhetsforum, i tankesmedjor och på bloggar.

Endast 58 procent av de unga i Sverige under 30 säger sig i dagsläget tro på den officiella konspirationsteorin om en attack ledd av Osama bin Laden och det så kallade al-Quaida-nätverket och det märks i diskussionerna.



Bookmark and Share

Fredrik Rosvall, Frilansskribent och översättare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Sysselsättning för framtiden - bygga upp Akropolis?
Foto: flickr/mradisoglou (BY CC 2.0)

Terapiarbeten tillhör framtiden
Om vi fortsätter som nu så kommer allt fler att stressa sig fördärvade. Ett helt liv i en konkurrensutsatt verksamhet kommer att knäcka de flesta till slut.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ralph and jenny (BY CC 2.0)

Mutor och dricks kan aldrig avskaffas
"Svenskarna begriper inte hur situationen är i de här länderna. Fick inte statstjänstemännen mutor skulle de inte kunna försörja familjen. Lönerna är anpassade till att de får extrainkomster."

 Sten O. Andersson

POLITIK & SAMHÄLLE
Göran Hägglund (KD)
Foto: flick/danehav (BY CC 2.0)

Kristdemokraterna är overklighetens folk
Man kan tycka att det bland Kristdemokraterna borde gälla att man ska älska sin nästa såsom sig själv. Men här handlar det om förtal, krypskytte och knivar i ryggen.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Protestmarsch mot kvinnlig omskärelse och bortgifte av minderåriga
Foto: flickr/barry pousman (BY CC 2.0)

Kvinnlig omskärelse ger men för livet
Kvinnlig könsstympning praktiseras i minst 28 länder och inom alla religioner. Huvudsyftet är att kontrollera kvinnors sexualitet och hindra henne från utomäktenskapliga förbindelser.

 Anna-Karin Engström

POLITIK & SAMHÄLLE
Blev Juholt (S) en bromskloss?
Foto: flickr/Klas-Herman Lundgren

Juholts avgång gav mig vårkänslor
"April april, jag kan lura dig vart jag vill..." Det känns som vår varje gång jag öppnar tidningen eller lyssnar på nyhetsflödet på TV.

 Viking Vikingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Europakten: Låt inte fler huvuden rulla
Det är hög tid att vakna upp och inse vad konsekvenserna blir om inte europakten, och allt vad den står för, bekämpas.

POLITIK & SAMHÄLLE
Folkpartiet måste gå emot europakten
Hur ska vi kunna bygga ett starkare Europa, om vi fortsätter satsa pengar på bankrutta internationella spekulanter som sitter på värde(lösa)papper?

 Andreas Persson
 Lena Persson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Fredrik Rosvall

Publicerad:
30 nov 2009 kl. 11.04

Skriv ut artikel


2582 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,7 / 42 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
9/11 - 10 år senare
Tio år av konspiration
Leif Erlingsson

Obesvarade frågor om 9/11
Liolin Vernram

2012 blir ett avgörande år för sanningen
Hesham Bahari

11/9 ur ett geopolitiskt perspektiv
Hesham Bahari

9/11 och hotet mot det fria ordet
Michael Delavante

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
KTH-docent: FN i historisk skandal om klimatet
Carl Olof Schlyter

Vad du inte visste om 9/11 - #3
Michael Delavante

Fakta: 560 000 m2 korrugerad plåt är borta
Dag Nilsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Terapiarbeten tillhör framtiden
Lennart Karlsson

Mutor och dricks kan aldrig avskaffas
Sten O. Andersson

Kristdemokraterna är overklighetens folk
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
David Batras 'Vän av ordning' - Småkul med dyster bismak
Fredrik Rosvall

Censur och fiffel på Newsmill
Fredrik Rosvall

Det våras för 9/11 Truth i Öresundsregionen
Fredrik Rosvall






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se