Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet Börja här!
Artikel
av Karin Mattsson Weijber
publicerad 29 apr 2010 kl. 10.53:
Karin Mattsson Weijber, Ordförande i Riksidrottsförbundet Foto: Riksidrottsförbundet
Känd pedofili inom idrotten kan inte räknas i procent
Riksidrottsförbundets ordförande Karin Mattsson Weijber kommenterar katolska kyrkans pressansvariga Maria Hasselgrens uttalande om att 4 procent av idrottsledare kan vara pedofiler.
Det är riskabelt att allt för lättvindigt jämföra mellan olika länder och organisationer. Det är i så fall något som oberoende forskare/forskarteam bör utföra. Svensk idrott har cirka 600 000 idrottsledare och cirka 3 000 000 medlemmar. De fall av pedofili som kommit Riksidrottsförbundet till kännedom kan inte räknas i procent, de är mycket få. Troligen finns ett mörkertal, och varje fall är ett fall för mycket. Å ena sidan är svensk idrott en mycket öppen verksamhet med mycket vuxenengagemang och social kontroll, fler vuxna ser många fler barn genom idrotten vilket naturligtvis i grunden är något mycket positivt, å andra sidan vet vi att pedofiler kan söka sig till verksamheter där det finns många barn.
Riksidrottsförbundet ser mycket allvarligt på frågan och vill att idrottsföreningar ska ha möjlighet att kräva av sina idrottsledare inom barn- och ungdomsidrotten att visa upp begränsade utdrag ur belastningsregistret, RF har en policy mot sexuella trakasserier och Riksidrottsstyrelsen har beslutat om att det ska tas fram en ny policy mot övergrepp mot barn.
Karin Mattsson Weijber, Ordförande i Riksidrottsförbundet
Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook