dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

Wikileaks
Artikel av Pia Isaksson publicerad 1 okt 2011 kl. 06.00:

Julian Assange - en bitter och skadad konspirationist?

"Dan Josefsson menar att Julian Assange är en bitter och skadad människa, som försöker hämnas den rädsla han hade för staten i barndomen, som resulterade i posttraumatisk stress och misstankar om konspirationer överallt i samhället."
Dan Josefsson har skrivit en artikel om Julian Assange, Wikileaks grundare, i Aftonbladet kultur lördagen den 24 september. Lång är den. Där försöker han analysera Julian Assange som person, genom att gå tillbaka till vad hände i hans barndom.

Julian Assange sparkade en medarbetare på Wikileaks med orden:

"Jag är denna organisations hjärta och själ, dess grundare, filosof, talesperson, ursprungliga kodare, finansiär och allt annat. Om du har problem med mig, piss off!"


Han har många gånger fått kritik för sitt ledarskap, men vad Dan Josefsson mest undrar över, är att han kallar sig filosof. Själv tycker jag inte att ordvalet "piss off" är så konstigt, med tanke på att han umgåtts i punkkretsar.

Förr hade Dan Josefsson tänkt sälla sig till Julian Assanges organisation, men nu förstår han inte hur han kunnat låta lura sig av denne mans motiv med verksamheten. Dan var väldigt begeistrad av Wikileaks, som ett nyskapande projekt för demokrati och yttrandefrihet. Numera är han som sagt generad över att han inte förstod syftet med organisationen tidigare, något han tycks göra nu.

Dan Josefsson tycker inte längre att det är mycket till filosofi Assange använder sig av, eftersom undersökande journalistik av hemligt material från hemliga läckor, har varit en del av journalistiken sedan 70-talet och tekniken kan i stort sett vem som helst använda sig av i dag. Avhoppare från Wikileaks har nu startat egna system och Dan ser fram emot fler viktiga avslöjanden, som de kan göra.

Boken "Konspiration som styrelseform" skrev Assange 2006, samma år som Wikileaks grundades. Där ser Julian Assange staten som en ondskefull konspiration. Om statens möjligheter att ha hemligheter slås sönder, kollapsar konspirationen - det vill säga staten, står att läsa i boken. Folkets strävan efter sanning, kärlek och självförverkligande skulle då inte kunna trampas ned om man slog sönder hela statsmakten, genom att avslöja hur konspirerande den egentligen är, enligt Julian Assange.
Dan Josefsson, den nitiske journalisten, anser att bara en drömmare kan tro att nationer kan administreras enbart genom kärlek.

Åren 1994-2003 var Assange djupt involverad i en grupp högerlibertanianer; "Cyberpunkrörelsen". Där betraktade man staten som en dödsfiende och man ville använda kryptering för att hindra staten att se vad folk höll på med. Tonen i Cyberpunkrörelsen var "elitistisk, sexistisk och djupt antidemokratisk" upplyser Dan Josefsson vidare i artikeln.

Den Josefsson anser att Julian Assange formats av sitt förflutna. Assange har skrivit två biografier "Underground" och "Julian Assange: The unauthorised autobiography" - som kom ut i förra veckan. Assange kom i konflikt med bokförlaget och vägrade skriva klart boken, trots att han fått flera miljoner i förskott. Förlaget publicerade den ofärdiga boken ändå, mot hans vilja. Undrar hur han upplever det?

När Dan Josefsson kombinerat bilderna av Julian Assange med böcker, bloggar och intervjuer som han läst, så tycker han att en tydlig bild av Assange träder fram. "Detta är en man som privat befunnit sig i krig med den australiensiska staten i nästan hela sitt liv" skriver Dan Josefsson i artikeln. Mamman var vänsteraktivist och på 70-talet inblandad i att avslöja Englands hemliga kärnvapenprover i Australien. Polisen hotade att ta Julian från henne om hon inte slutade med sina aktiviteter. Julian fick berättat om hotet från staten av sin oroliga mamma hela sin uppväxt och barnet Julian tog djupt intryck av hela historien.

När Julian Assange var nio år gammal, blev hans mamma ihop med en man som misshandlade henne och hon och barnet Julian måste därför leva på flykt undan kvinnomisshandlaren. Mannen var medlem i en sekt som var infiltrerad med staten och spårade var mamman och sonen befann sig. Julian är, trots att mamman säger motsatt, övertygad om att mannen var allierad med den australiensiska staten.

Som artonåring var Julian en skicklig datahacker. Han gifte sig och fick en son. Två år senare blev Julian Assange arresterad för dataintrång och dömdes till böter. Frun lämnade honom då och tog sonen med sig. Han kämpade för att få vårdnaden om sonen och byggde med sin mamma upp en grupp som försökte få statliga tjänstemän att läcka, så att han kunde vinna processen. Detta var som en förlaga till Wikileaks. Hans mamma säger i dag att Assange lider av obehandlad, posttraumatisk stress. Han fick emellertid sedermera delad vårdnad om sonen.

Eftersom Julian Assange råkat ut för så mycket under sin barndom och levnad, tycker artikelförfattaren Dan Josefsson att han är en "typisk rättshaverist", som ser staten som en enda stor konspiration. Julian Assange säger sig känna stark samhörighet med Alexandr Solzjenitsyn och hans vänner i Lenins arbetarläger. Journalisten Dan Josefsson menar vidare, att Assange ser världen i enbart svart eller vitt.

Julian Assange startade Wikileaks 2006 med hjälp av Cyberpunkgruppen. Han blev snabbt vänsterns nya stjärna. Staten har ingen rätt att ha hemligheter, tycker Julian Assange. Artikelförfattaren frågar sig hur detta ens är detta möjligt - staten kan väl inte skydda sina svagaste medborgare, om alla uppgifter blir offentliga?

Nyligen lade Assange ut 250 000 telegram från USA:s utrikesdepartement, material som det inte är etiskt försvarbart att publicera, enligt de tidningar som förut stött Assange i hans verksamhet. Men ser man det i ljuset av att Assanges mål är att sabotera vad än staten sysslar med, så blir man inte förvånad, anser Dan Josefsson i sin artikel.

Flera stora tidningar har tagit sin hand från Julian Assange, The New York Times, El Pais, The Guardian, Le Monde och Der Spiegel. The Guardian tycker att hela Wikileaks arbete har saboterats av någon "med personliga problem, som emellanåt är briljant men ofta oberäknelig".

Dan Josefsson tycker att det är Wikileaks idé som är problemet. Dan blev så fascinerad när Assange dök upp för att fixa en rättvisare värld, som de flesta människor vill ha, så han såg inte honom som den människa han är: en ensam libertarian som vill riva ner vårt demokratiska samhälle. Det samhälle som vi ändå måste hjälpas åt att bygga upp tillsammans, tycker Josefsson.

Jag tycker att den här artikeln är intressant! Dan Josefsson har gjort ett enormt arbete, för att komma fram till slutsatsen att Julian Assange är en bitter och skadad människa, som försöker hämnas den rädsla han hade för staten i barndomen, den kämpiga striden om att få umgås med sitt barn, mammans kamp och flykten från en misshandlande man, som resulterade i posttraumatisk stress och misstankar om konspirationer överallt i samhället.

Det framkommer också i artikeln om Assange, att Julian trots allt har en briljant sida. Denna briljans skulle alltså förstöras, gå till spillo, eftersom Julian Assange bara är ute efter hämnd för oförrätter mot honom och hans familj som begåtts av ett enligt honom "konspiratoriskt" samhälle?
Jag kommer ihåg när Julian Assange var i Stockholm på seminarium för ett par år sedan. Han såg ut som en yngling, en sagofigur i ljus kostym, en Peter Pan, med sin halsduk fladdrande i vinden och fart i stegen. Ett par kvinnor var väldigt intresserade av honom som "världskändis" och inledde ett sexäventyr med honom båda två. De stämde sedermera honom för våldtäkt.

En väldigt konstig historia i mitt tycke, och inte bara mitt. Hela världen uppmärksammade Julian Assanges dilemma och man samlade pengar för att skaffa bra advokater, för att fria honom. Jag trodde aldrig på det där. För mig såg det ut som en konspiration, men det vet jag naturligtvis inte säkert.

Julian Assange är ännu inte dömd. Han bor i England, sitter i ett rum med trumpen min, med foten prydd av en fotboja. Han har inte blivit gladare efter sitt äventyr i Stockholm, det kan jag lova! Hans ögon talar sitt tydliga språk; Jag är förföljd av en konspiratorisk stat, jag hatar staten, jag ska fortsätta göra allt för att störta den! Det är pressens bild av Julian Assange i dag.

En fallen ängel?



Bookmark and Share

Pia Isaksson, Konstnär, arbetar med barn och ungdom, intresserad av samhällsfrågor


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.

 Leif E Ström
 Anna Jönsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Hotash (BY CC 2.0)

Nu är det USA som vaknar
För några år sedan var det Kina som var den uppvaknande jätten. Nu är det USA.

 Leif Erlingsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Pia Isaksson

Publicerad:
1 okt 2011 kl. 06.00

Skriv ut artikel


1443 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,8 / 8 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Wikileaks
Utredning om amerikansk övervakning läggs ned
Lars Bjelkenstedt

Sverige mot världen
Jan Wiberg

Farsen Assange rullar vidare
Göran Larsson

Assange förövare eller offer?
Pia Isaksson

Huvuden måste rulla efter senaste wikiläckan
Johannes Forsblom

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
En liten guide till hur världen styrs
Michael Delavante

Aktiespekulant chockade BBC med sanningen
Michael Delavante

Ingen tar skit i de lättkränktas land
Yohannis Petersson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Martin Ekdahl

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

En fläkt från Paris
Pia Isaksson

TOG BUSSEN TILL STAN´
Pia Isaksson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se