dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

SEX & KÄRLEK
Artikel av Sara Ohlsson publicerad 22 jul 2002 kl. 09.31:

Jag har faktiskt aldrig

Ibland är det ruskigt svårt att erkänna att man inte alls har haft bungyjumpsex.
- Jag dricker aldrig något när vi leker "Jag har aldrig".
För ett tag sen drack jag öl med en gammal klasskompis. Vi pratade om livet i allmänhet, vad som hänt sen sist och hur vi har det i våra nya världar. Han berättade om deras klassfester, om hur tråkig han känner sig varje gång någon hojtar "Nu leker vi jag har aldrig" och alla helt ohämmat berättar detaljer om sitt sexliv.
- Jag har inte gjort någonting av det där. Jag har aldrig fattat grejen, sex är bra som det är. Frågan är bara om man ska ljuga och låtsas vara lika avancerad som alla andra eller om man sak våga vara sextråkigast på hela festen.
Jag brukar välja att vara den tråkiga som står över. Eller när tjatandet blir som mest ihärdigast sätta mig i ringen och inte ljuga men kanske överdriva en smula. För man vill ju inte vara tråkig. Stelbent. Frigid.
Det retar mig. Sverige lever så mycket på sitt frigjorda rykte att den som inte har provat allt innan hon fyllt 20 år är ett miffo. Den som gillar missionären, den som inte tänder på offentligt sex, den som aldrig brytt sig om avsugningar och analsex, den som - ve och fasa! - inte alls gillar sex eller tycker att det är bra men inte störst i världshistorien - är ett freak.
I ivern att vara öppna och tillåta allt har vi missat hela poängen och trängt in oss i ett hörn där vi fördömer allt som är enkelt. Och då är ju allt förlorat. Jag vet att det finns en massa smarta sexskribenter och förespråkare som evigt tragglar "vissa gillar detta, andra gör det inte, du ska bara göra det du själv vill". Men ute på gatan, i unga svenskars sociala verklighet ser det inte ut så. Har man inte gjort det ena efter det andra gör man bäst i att ljuga, tiga eller ärligen utnämna sig till en tråkmåns.
Därför har vi misslyckats med vår sexuella öppenhet. Tjejer har lärt sig att ta för sig och pressen att vara som alla andra - i bemärkelsen det är bara heterosexuella missionärssamlag som är rumsrent - har försvunnit. Men vi har misslyckats med att etablera en avslappnad attityd som säger sex eller inte, du är lika skön ändå.



Bookmark and Share

Sara Ohlsson, redaktör på tidningen Chili


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sex med Kerstin


Foto: flickr/istolethetv (BY CC 2.0)

Den orakade sanningen
"När det manliga idealet är stor, stark, hårig grottman och kvinnan ska vara hjälplös, pyntad och svag - först då känner de osäkra individerna sig trygga i vem de är."

 Kerstin BloodHolland

Sex med Kerstin


Foto: flickr/A. Pagliaricci (BY CC 2.0)

Kärlek mäts inte i kalorier
Det är så enkelt att vända kritiken mot sig själv, när man egentligen borde stå upp och säga att "jag duger, jag är snygg och bra, och jag gjorde mitt jävla bästa".

 Kerstin BloodHolland

SEX & KÄRLEK
Menn må beundres - kvinner beskyttes
Menns skrøpelige ego må respekteres, og kvinners behov for å elskes og beskyttes må ivaretas. Derfor blir det feil å tukle med en ekteskapsordning som har fungert i årtusener.

Sex med Kerstin


Foto: Gariey Sia (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Är du tillräckligt sexualupplyst?
Jag minns när jag själv skulle prata om blommor och bin med min dotter som då var sexton år. Jag bestämde mig för att ta fram en kondom och visa henne hur en sådan fungerar.

 Vidar Golden
 Kerstin BloodHolland

Sex med Kerstin


Foto: Mike Licht, NotionsCapital.com (BY CC 2.0)

Ge mig en stor, bultande hjärna!
Varför tror ni att er erektion är det nav kring vilket universum snurrar?

 Kerstin BloodHolland

SEX & KÄRLEK

Foto: flickr/wynk (BY CC.20)

Som vi älskar
Vi upprepar våra förhållanden. Det är som att snabbspola en film gång på gång med varierande hastighet.

 Karin Edvall

Sex med Kerstin


Foto: flickr/Rob Marson (BY CC 2.0)

Glittriga dildos och engångsmusar
Inte finns det samma utbud på sexleksaker för män som för kvinnor. Inte heller har mäns grejor samma skira, sköra pastelltoner.

 Kerstin BloodHolland

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Sara Ohlsson

Publicerad:
22 jul 2002 kl. 09.31

Skriv ut artikel


7958 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,6 / 62 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Från 'Längtande Vädur'
Karin Edvall

Menn må beundres - kvinner beskyttes
Vidar Golden

Som vi älskar
Karin Edvall

Livet är ett kalejdoskop
Kerstin BloodHolland

Pedofili en läggning?
Angel Mattsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
En fråga till bröstfluktare
Lise Lindgren

Massageapparaten
Suzanne Eklund-Snell

Nyfödd dotter 3 kg, redan porrstjärna
Suzanne Eklund-Snell

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Den orakade sanningen
Kerstin BloodHolland

Kärlek mäts inte i kalorier
Kerstin BloodHolland

Menn må beundres - kvinner beskyttes
Vidar Golden

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:





Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR