Onsdag den 8 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att jobba tills man är 75 | Knivskadade flickan i Hjällbo | Uteliggarldesignen på NK Börja här!

KROPP & SJÄL
Artikel av Isabella Mendrix publicerad 6 maj 2009 kl. 12.11:

Jag är inte bitter!

"Frustrerande! Mina jämnåriga har blivit gubbar och tanter. Hur gick det till? När hände det här?"
Vi valde EU-moppen för att ta oss till hembygdsgården den 1a maj, där en jättelik rishög vid Värmelns strandkant hade arrangerats. Valet av fordon visade sig vara ett klokt beslut, eftersom det inte fanns parkeringsmöjligheter för en enda bil till.

Maja och Moa, mina två Shih-tzu, fick för en gångs skull inte följa med. De skulle ha fått intressespader i folksamlingen och hälsat omkull vartenda raglande småbarn. De blev kvar hemma och fick i uppgift att vakta mina tre nya par sommarskor i hallen, en uppgift de tog på stort allvar.

När jag redan ett dygn efter skoleveransen behövde beställa likadana nya skor, så upplyste butiken mig vänligen om att de redan skickat skorna och raderade min nya order. Så, nu är jag skolös tills butiken förstår innebörden i mitt förklarande svar: "Hund + skor + ensam hemma = varken sula eller klack."

Brasan skulle fjuttas på klockan 20.00, men i lokalbladet ville man att folk skulle samlas redan en halvtimme innan. Det var tjockt med folk. Varje år tror vi att vi ska springa på en massa kända ansikten, när det är lokala evenemang. Men det gör vi inte. Jag stod bredvid majbrasan i 30 minuter och bjöd ut mig, utan att en kotte kände igen mig och tog kontakt. Jag kände inte igen någon, jag heller. Många har blivit oigenkännliga under alla år. Men det är förstås inte hela sanningen.

I min hembygd finns numera så många sommarstugegäster och inflyttade utifrån, att "urbefolkningen" har blandats ut. Andra har flyttat därifrån för gott, men en del är så kallade hemvändare och har kommit tillbaka både med importerade partners och barn.

Nya generationer sprider sig, som man inte sett växa upp på nära håll. Därför kan jag vare sig lokalisera dem, eller lista ut vilka de är. Skolkamraters barn, som idag är tonåringar och vuxna barn... med sina barn.

Sedan har vi den naturliga avvecklingen också. Gamla och andra byoriginal som är borta idag, men som utgjorde den "äkta" ortsbefolkningen, så som jag kommer ihåg den. Jag kände ingen gemenskap längre.

- Titta, där är i alla fall Axel på Sandbol, utbrast jag igenkännande.
- Nä, sa bredvidstående granne, det där är sonen - Arne.

En Axel-kopia med typisk gubbmage, bonnstövlar och noll hår. Han var ingen smal yngling med jeansjacka och änglahår längre.

Det var över huvud taget inte mina barndomsvänners föräldrar jag kände igen, när jag väl gjorde det, utan det var klasskamraterna själva. Föräldrarna var istället de där små och grå med basker, som gick bakom. I bästa fall.

Frustrerande!
Mina jämnåriga har blivit gubbar och tanter. Hur gick det till? När hände det här?

Vi frustrerades över annat också. Ingen tände majbrasan, någon gång. Vi stod där och frös, väntade och drack för dyr sockerdricka i två timmar, utan att brasvakten fick vare sig arslet ur vagnen eller fart på brasan. Hur svårt kunde det vara? Till slut tog jag fram tändaren och tänkte gå fram och tända på brasan själv, men jag fick inte för grannen.

Det mörknade på. Folk började tröttna och folkhopen tunnades ur. Vi åkte besvikna hem. Grannen också. Precis när vi kommit innanför dörren, så fick vi ett MMS med ett foto på majbrasan, som plötsligt stod vacker i höga lågor. Det gör mig förbannad.

Åtminstone har vi brasan på bild. Någon annans bild. Men eftersom den ser ut som alla andra majbrasor ser ut, så hänvisar jag till alla andra bloggars jävla majbrasor och skiter i att publicera någon bild över huvud taget.

Vaddå bitter? Jag är inte bitter. Jag är bara förbannad.



Bookmark and Share

Isabella Mendrix, närmast hjärtat


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/aikijuanma (BY CC 2.0)

Äventyr i underjorden
Efter en stund kom en man och satte sig mitt emot på bänkens ytterkant. Han hade långa ben som han vek ut framför sig. Jag tittade i smyg och tänkte att han såg ju bra ut.

 Pia Isaksson

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/KRO-media (BY CC 2.0)

Och han föll för ett leende
Ett enda leende kan lysa upp hela världen för en människa. Tänk er vad tio leenden kan göra. Tänk er vad hundra leenden kan göra. Eller tusen!

 Johnny Johnsson

KROPP & SJÄL
När farsan dog i steget
Det är en märklig känsla att förlora en förälder. Man har, i bästa fall, två försök att hinna vänja sig. Det gör man inte.

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Nina Matthews Photography (BY CC 2.0)

Tänk om jag kunde säga "tänk när"
Jag skulle vilja skriva om förlusten av ett barns stolthet. Jag vill skriva om en krossad dröm. Jag vill skriva om en av de gånger jag gett upp.

 Stefan Whilde
 Regina Németh

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/andreas hagerman (BY CC 2.0)

Tio år utan nikotin
"Att sluta snusa är nog en av de svåraste saker jag har klarat."

 Tomas Åkerlund

KROPP & SJÄL

Bild: flickr/dalbera (BY CC 2.0)

Har La Dolce Vita ett utgångsdatum?
Nu när jag plötsligt ser den där av många så fruktade och symbolladdade trenollan hägra vid horisonten, har jag mot min vilja börjat utvärdera och jämföra mig på ett sätt jag inte riktigt tycker om.

 Malin Michea

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/jessicadarliingx (BY CC 2.0)

Glöm inte den tysta i hörnet
Vem brydde sig om att tönten blev sårad, vem brydde sig om hur ensam tönten kände sig, när hon ändå inte var cool som de andra? Det gjorde ont. Ont i mitt lilla nioåriga hjärta.

 Angela Larsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Isabella Mendrix

Publicerad:
6 maj 2009 kl. 12.11

Skriv ut artikel


1049 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,8 / 9 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Ljusglimtar och mikrokaos
Birgitta Stiefler

De namnlösa hjältarna
Michael Delavante

Grannar och lärdomar för livet
Angus Liddell

En släng av cancer ska väl en tjej tåla?
Lennart Lundwall

Äventyr i underjorden
Pia Isaksson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Mördande reklam - pinsamt Metro och Aftonbladet!
Kevin Zaar

Orsak till väljarras - Wanja, Mona eller internet?
Ulf Nilson

Från tunnelbanemusikant till yrkestrubadur
Rebell Robert

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Äventyr i underjorden
Pia Isaksson

Och han föll för ett leende
Johnny Johnsson

När farsan dog i steget
Stefan Whilde

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Inget kan mäta sig med mormors kraftsaft
Isabella Mendrix

Tjälen övergår
Isabella Mendrix

Höstsonat
Isabella Mendrix






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR