dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

SEX & KÄRLEK
Artikel av Anna Nilsson publicerad 7 jan 2003 kl. 09.16:

In the name of Love

Även jag har tydligen en romantisk ådra. Fan tro't.
Idag kommer jag att träffa honom. Idag kommer jag att se honom, idag kommer jag att prata med honom. Idag kommer jag att ta farväl. Åtta år har jag vetat om att han har varit speciell, i fem har jag älskat honom. Älskat, först på ett barnsligt, ungdomligt vis, och nu som kvinna.

Jag har en idealbild om hur jag vill att min man ska se ut. Mörk, lång, inte för smal, hellre lite kraftig än för tunn. Blåa ögon. Verbal. Intelligent. Stark nog att hålla mig på mattan, stabil nog att kunna leva med mina maror. Mina fel, mina brister. Kunna ta ner mig på jorden när jag svävar iväg för mycket.
Stöttande. Våga se mig för den jag är, förmåga att älska mig för den jag är. Få mig att älska mig för den jag är.
Kanske mycket begärt, men det är vad jag trodde jag ville ha.
Han är rent utseendemässigt den totala motsatsen. Inte mycket längre än mig, smal, men senig efter att ha jobbat med kroppen flera år. Hans hår är sådär vanligt brunt, och han har inte visat tecken på att vara en lysande debattör. Ändå vet jag att han är smart. Han tänker mycket, han filosoferar och analyserar.
Hans armar. Musklerna spelar när han sitter med gitarren. Armar som har hållit om mig. Hans fingrar. Fingrar som lekt med mitt hår, smekt mig över kinden, smekt mig. Hans ögon. Gråblåa, nästan alltid med en humoristisk glimt. Jag ser hur dom ändras när han ser på mig. Jag ser hur mycket han tycker om mig när våra ögon möts, och jag vet att han ser detsamma i mina. Aldrig har jag sett någon gå från att glittra med ögonen, till att mörkna i desamma av åtrå, så fort. Och allt av att se mig.

Hans mun. Läppar jag kysst, läppar som smakat på mig, läppar som utforskat mig. Sättet han ler på. Hans framtänder är lite sneda, vilket gör att hans leende får sin egen speciella charm. Ingen ler som han. Ingen annan får mig att tappa andan bara av att le.

Jag har vaknat med hans huvud bredvid mitt så många gånger. Vaknat av att han tittat på mig och lett sitt leende, det som alltid fått mig att smälta. Jag, som alltid haft som regel att inte visa mina känslor, har öppnat mig för honom och han har klarat av det. Han känner mig, och han älskar mig ändå.

Det är därför det gör så ont att behöva ta farväl av honom. Veta att han inte kommer att finnas i samma land som mig, veta att risken att han hittar en annan Anna att ta min plats faktiskt är stor. För stor.

Idag kommer jag att, som alltid när vi ses, krama om honom länge, han kommer att snusa mig på halsen, berätta hur gott jag luktar, hur vacker jag är. Jag i min tur kommer att säga att han och hans band som alltid spelade bra, att han ser ut att må bra och att vi ses alldeles för sällan.
Sen kommer jag att ta honom åt sidan, säga att jag älskar honom och sedan ta farväl.

Sen är jag fri.




Bookmark and Share

Anna Nilsson, Romantiker innerst inne.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sex med Kerstin


Foto: flickr/istolethetv (BY CC 2.0)

Den orakade sanningen
"När det manliga idealet är stor, stark, hårig grottman och kvinnan ska vara hjälplös, pyntad och svag - först då känner de osäkra individerna sig trygga i vem de är."

 Kerstin BloodHolland

Sex med Kerstin


Foto: flickr/A. Pagliaricci (BY CC 2.0)

Kärlek mäts inte i kalorier
Det är så enkelt att vända kritiken mot sig själv, när man egentligen borde stå upp och säga att "jag duger, jag är snygg och bra, och jag gjorde mitt jävla bästa".

 Kerstin BloodHolland

SEX & KÄRLEK
Menn må beundres - kvinner beskyttes
Menns skrøpelige ego må respekteres, og kvinners behov for å elskes og beskyttes må ivaretas. Derfor blir det feil å tukle med en ekteskapsordning som har fungert i årtusener.

Sex med Kerstin


Foto: Gariey Sia (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Är du tillräckligt sexualupplyst?
Jag minns när jag själv skulle prata om blommor och bin med min dotter som då var sexton år. Jag bestämde mig för att ta fram en kondom och visa henne hur en sådan fungerar.

 Vidar Golden
 Kerstin BloodHolland

Sex med Kerstin


Foto: Mike Licht, NotionsCapital.com (BY CC 2.0)

Ge mig en stor, bultande hjärna!
Varför tror ni att er erektion är det nav kring vilket universum snurrar?

 Kerstin BloodHolland

SEX & KÄRLEK

Foto: flickr/wynk (BY CC.20)

Som vi älskar
Vi upprepar våra förhållanden. Det är som att snabbspola en film gång på gång med varierande hastighet.

 Karin Edvall

Sex med Kerstin


Foto: flickr/Rob Marson (BY CC 2.0)

Glittriga dildos och engångsmusar
Inte finns det samma utbud på sexleksaker för män som för kvinnor. Inte heller har mäns grejor samma skira, sköra pastelltoner.

 Kerstin BloodHolland

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Anna Nilsson

Publicerad:
7 jan 2003 kl. 09.16

Skriv ut artikel


1444 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,8 / 12 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Från 'Längtande Vädur'
Karin Edvall

Menn må beundres - kvinner beskyttes
Vidar Golden

Som vi älskar
Karin Edvall

Livet är ett kalejdoskop
Kerstin BloodHolland

Pedofili en läggning?
Angel Mattsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Satans avkomma - Kvinnan
Anna Nilsson

Manligt Avskräde
Anna Nilsson

Slampa till flickvän
Hilda Lorentzon -Troell

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Den orakade sanningen
Kerstin BloodHolland

Kärlek mäts inte i kalorier
Kerstin BloodHolland

Menn må beundres - kvinner beskyttes
Vidar Golden

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
En helt vanlig natt på akuten
Anna Nilsson

Ja se det här med datorer
Anna Nilsson

Roadtrip from Hell
Anna Nilsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR