Torsdag den 23 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Ulf Kristersson och jobbkraven | Norges rätt dela ut Nobelpris | SJ-sträckan Göteborg-Malmö Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Angus Liddell publicerad 11 okt 2010 kl. 10.48:

Idol 2010 - finalisterna
Foto: Daniel Ohlsson/TV4

Idol i dål - igt skick!

"Vem kommer nästa år? Kicki Danielsson?"
Det fanns en gång ett program som vaskade fram de mest otroliga guldkorn bland nervösa, hoppfulla, vilsna, käcka och sjungande tonåringar och som genom ett under med utvecklande framträdanden, proffsig styling och nästan alltid konstruktiv kritik, men bara nästan, korade en ny idol.

Idag såg jag idol för sista gången, det här året i alla fall, och jag kommer att sakna Jihde, han är klockren. Jag har alltid följt min inre röst, och den säger mig att jag hade hoppats slippa före detta melodifestivalartister, erfarna musiker som släppt skivor, tjejer som vunnit Popstars och dylikt. Vad gör de här?

Idol har för mig varit möjligheten för unga helt okända och ovana att få "a dream to come true" och inte "an old dream to come true". Nej, detta har faktiskt utvecklats till något som inte tilltalar mig, jag kan inte låta bli att undra över en kille som spelat och sjungit i rockband för stora publiker, när han halvnervöst lyssnar på domarna som säger "Det enda som hindrar dig är din osäkerhet på dig själv" och han nickar nervöst. Hur jädrans påklistrat är detta? Jag har tittat på honom på nätet när han uppträder med ett rockband och det fanns ingen nervositet där inte.

Amanda Jensen sa alltid "Ja du, Jihde", men jag måste tyvärr säga tvärtom, Nej du, Jihde, till nästa år får du ändra reglerna lite, 25-års gräns och inga släppta skivor eller artistframträdanden i bagaget, de kan ställa upp i Talang istället, så kan Bert Karlsson tala om för de inom två minuter om de har någon som helst framtid i branschen - han kan det där - och då slipper de ta plats där det istället borde finnas verkliga nybörjare.

Vem kommer nästa år? Kicki Danielsson?



Bookmark and Share

Angus Liddell, 47 årig gift tvåbarnsfar med mycket livserfarenhet


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Katarina Jardenberg (BY CC 2.0)

Ranelid och det offentliga rummet
Ranelid är en tävlingsmänniska och en vuxen man med barnasinnet i behåll, adrenalinstinn och naiv.

 Stefan Whilde

Bokrecension

Eklunds figurer är härligt miserabla
Eklund är bra på understatements, och hans genomgående enkla bildupplägg fungerar utmärkt tillsammans med de absurda texterna.

Skivrecension


Intensivt levande crossover-samarbete
Felicia Konrads "Cosmic Wash Over" är inte lätt att få grepp om, men skivans spretiga egensinne är också en självklar del av dess styrka.

 Kim Larsson
 Kim Larsson

Bokrecension


Dolving brinner renare än de flesta
Läs boken. Läs den i ett svep, koncentrerat. Läs om ett Sverige de flesta inte låtsas om, ett Sverige som på sin höjd omnämns i tidningarnas skräcknotiser eller på någon löpsedel. Läs boken för att störas, förfäras, inspireras och berikas.

 Kim Larsson

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Greenway Guide (BY CC 2.0)

Ett fasansfullt brott och dess följder
Oscarsnominerade "Paradise Lost: Purgatory" är ett bitterljuvt avslut på dokumentärserien om ett av de mest uppmärksammade rättsfallen i amerikansk historia.

 Malin Michea

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Carl Lender (BY CC 2.0)

Rocktåget gick - utan mig
Det gick inte att skylla på någon eller något. Jag hade missat Chris Isaaks föreställning i Filadelfiakyrkan i början av juni 2010.

 Leif E Ström

Bokrecension


Breven från Iwo Jima - Yukiko Duke
En röst från "helvetet på jorden".

 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Angus Liddell

Publicerad:
11 okt 2010 kl. 10.48

Skriv ut artikel


2551 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,5 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Ranelids hån mot Sveriges upphovsmän
William Butt

Andra säsongen av Downton Abbey fängslar
Mikael Björnfot

Sanna Nielsen: Jag tror jag har stora chanser
Mikael Björnfot

Christer Björkman - följ Mubaraks exempel!
Leif E Ström

Det finns inget att lära i dagens barnprogram
Peter Tjäder

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Kulturell mångfald gör mitt jobb extra spännande
Peter Jihde

Vem fan har grävt ner hundar överallt?
Johan Perna

Butts 'Ett särpräglat utseende' - värd varenda minut att läsa
Angus Liddell

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ranelid och det offentliga rummet
Stefan Whilde

Eklunds figurer är härligt miserabla
Kim Larsson

Intensivt levande crossover-samarbete
Kim Larsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Hemtrevlig humor och pinsamma historier
Angus Liddell

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Grannar och lärdomar för livet
Angus Liddell






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR