Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Pia Isaksson publicerad 16 nov 2008 kl. 16.32:

Idol 2008 - Årets enfant terrible borde vinna

För mig är han likvärdig med vilken stor artist som helst- och det handlar inte om fantasier, utan om ett stort artistskap. Han är den enda som för mig lyckats förmedla äkta närvaro till publiken.
Så ung han är, slår han det mesta. Men för den skull, vinner han kanske inte IDOL. Där är det sällan rättvist i slutändan.

För mig är han likvärdig med vilken stor artist som helst- och det handlar inte om fantasier, utan om ett stort artistskap. Han är den enda som för mig lyckats förmedla äkta närvaro till publiken.

Men - det är jag det! Jag väntar mig inget större stöd i den frågan. Han heter i alla fall Johan Palm - Idols "enfant terrible"!

Gillar man musik själv, brinner man för musik själv och vet man vad äkta känsla är, känner man igen den i andra. Det behöver inte nödvändigtvis handla om perfekta stämband eller ens en perfekt röst, utan känslan och personligheten hos en artist är minst lika viktig - och den har Johan Palm, så liten han är. 16 år och redan en entertainer, som vågar ta risker, som brinner för det han gör, som löser problemen under tiden han framför låten.

Johan Palm är min IDOL 2008!

Naturligtvis finns det andra artister i Idol, som kan aspirera på en Idol-titel detta år. Det är Kevin från Malta, som med sin enorma charm och scenvana vinner många hjärtan. Han har också en bra röst och ett glatt och härligt ödmjukt sätt. Kanske han vinner?

Lilla Alice är så underbar och en riktig liten pop-prinsessa. Kanske blir det hon som blir årets Idol?

Robin B är en kille som kan kamma hem titeln! Med de ögonen på en Idol-affisch, står han oemotsagd hos tjejerna och rösten är inget fel på. Han har också en härlig integritet. Uppfriskande.

Sen är det bara den tippade vinnaren Anna kvar. Tyvärr tycker jag inte hon passar som Idol. För mig är hon tjejen med gitarren och det tunna håret och schalen, som framför sina låtar på det sättet hon kan. Det har man tagit ifrån henne i Idol 2008. Hon har blivit en brud med tjockt blonderat hår (fake alltså) och ett par bedjande ögon. Rösten, som sägs ska påminna om Chers eller nån annan artists, passar inte mig i sammanhanget. Jag vill ha en idol som ser ut som en idol, sjunger som en idol och är en idol på riktigt!

För mig finns bara en som passar, "l'enfant terrible":
Johan Palm!



Bookmark and Share

Pia Isaksson, Konstnär, arbetar med barn och ungdom, intresserad av samhällsfrågor


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Carl Lender (BY CC 2.0)

Rocktåget gick - utan mig
Det gick inte att skylla på någon eller något. Jag hade missat Chris Isaaks föreställning i Filadelfiakyrkan i början av juni 2010.

 Leif E Ström

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Neuland Concerts (BY CC 2.0)

First Aid Kit har talang och egensinne
Det är gott att se att musikbranschen inte bara består av wailande struntsångerskor och konceptade Idoler.

 Leif-Arne Undvall

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/nSeika (BY CC 2.0)

Det är saligare att skriva än att läsa
Att läsa böcker kan kanske vara bra och uppiggande ibland. Men man blir genast en bättre människa av att skriva själv.

 Lennart Karlsson

Filmrecension

Amber Heard som Chenault och Johnny Depp som Paul Kemp
Foto: Peter Mountain

The Rum Diary - spännande men konventionell
Johnny Depp gör som alltid en utmärkt insats i denna välregisserade berättelse om den vänstersinnade amerikanen som kämpar för sin journalistiska heder i ett exotiskt och korrupt latinamerikanskt land.

 Marie Ericsson

Filmrecension

The Girl With the Dragon Tattoo
"Den amerikanska versionen kompletterar den svenska."

Bokrecension


Även tystnaden har ett slut - Ingrid Betancourt
Ingrid Betancourts egen berättelse om sin tid som fånge hos Farc-gerillan. En bok som räcker länge och som är gastkramande på riktigt.

 Mikael Vasara
 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Dave 79 (BY CC 2.0)

Nytt uppsving för 80-talets hitmakare
Brittiska låtskrivarna och producenterna Stock, Aitken och Waterman, har med tiden fått erkännande för sina starka melodier och välkända ljudbild.

 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Pia Isaksson

Publicerad:
16 nov 2008 kl. 16.32

Skriv ut artikel


1280 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,7 / 9 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Björn Ranelids Tyst i klassen!
Stefan Whilde

Rött vin, rött blod
Stefan Whilde

Alla [någonting] Gaga
Malin Michea

Vad är poängen med sommar- och vintertid egentligen?
Carl Olof Schlyter

Glada Hudik-teatern inte lägre lika glad?
Catharina Riedmüller

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Idol 2008: Nu måste Anna Bergendahl skärpa sig
Billy Butt

Nu kommer Sourze Weekend!
Redaktionen Sourze

Vad din läkare inte berättar för dig - Del 2
Michael Delavante

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Rocktåget gick - utan mig
Leif E Ström

First Aid Kit har talang och egensinne
Leif-Arne Undvall

Det är saligare att skriva än att läsa
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Pia Isaksson

Thorsten Flincks stjärtklapp - ett friskhetstecken
Pia Isaksson

Äventyr i underjorden
Pia Isaksson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR