Torsdag den 18 mars 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Bara mamma som läser bloggen? Skriv i en riktig tidning istället.  Börja här!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Fadde Darwich publicerad 6 nov 2008 kl. 21.41:

Hur länge lever Obama?

"För världens säkerhet var det här bästa som kunde hända. Jag önskar och hoppas bara att min teori är helt fel."
En helt ny och osannolik historia skrevs igår, onsdagen den 5 november 2008: USA fick sin första färgade president. Barack Obama har gjort det, han har lyckats med det som näst intill var omöjligt, trodde jag. Han har vunnit presidentvalet.

Mina första tankar var: Hur länge till kommer han få leva? Jag kan tänka mig att de fanatiska högerextrema grupperna inte är lika imponerade av honom som president som vi andra. Jag är helt säker på att han inte kommer ha många lugna stunder på sin post. Jag tror inte heller han lever länge till. I USA finns alldeles för många människor med extrema åsikter på den yttersta högerkanten och som inte skyr några som helst medel för att nå sina mål. Barack Obama kommer ständigt vara en måltavla för dessa sjuka fanatiker. Secret Service som har ansvaret för beskydd av presidenten kommer ha fullt upp med att förhindra attentat mot honom.

För världens säkerhet var det här bästa som kunde hända. Jag önskar och hoppas bara att min teori är helt fel.

Bookmark and Share

Fadde Darwich,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK OCH SAMHÄLLE

Foto: Bente Wikman

Lite Taube är väl aldrig fel... eller?
"I en sträng och nedlåtande ton skriker hon högt så att alla på vagnen hör: 'Du ska inte ge de där tiggarna någonting!' med en betoning på ordet 'tiggare'. 'Det är olagligt att tigga och dessutom inte tillåtet att spela på vagnarna...'"

 Bente Wikman

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Mexico City: En elgigants nedgång och fall
Så här gick det till när det statliga kraftbolaget Luz y Fuerza del Centro, som försåg 20-25 miljoner Mexico Citybor med el, stängdes ner i höstas.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Regeringen kör över lagrådet
Regeringens och Beatrice Asks handläggning av propositionen om bland annat drogtester av barn under 15 år, stärker argumenten för och kraven på att införa en Författningsdomstol.

 Gustav Eriksson
 Michael Gajditza

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Okunnighet om autism och Asperger förödande
Minst 60 procent av dem som sitter i fängelse har ett neuropsykiatrisk funktionshinder. Redan som små blev de klassade som värstingar som ingen orkade med. Hade någon känt igen problemen och satt in åtgärder hade mycket varit vunnet.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Zeitgeiströrelsen vill omfördela jordens resurser
Nyligen hölls ett globalt evenemang döpt till Z-Day. 337 separata evenemang världen över. Ett av dem i Stockholm. Zeitgeist-rörelsen har brett ut sig över hela världen och blir allt svårare att avfärda.

 Ulla Sarja
 Marcus Nordquist

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Misslyckat lönesamtal
"Att vara snäll skjuter ingen hare". Nä, det ska gudarna veta. Se bara vad som hände med Jesus som gick omkring och var snäll och lovprisade världen - han blev uppspikad på ett kors.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Restriktiv narkotikapolitik verkningslös
I den eviga debatten om brott och straff har förespråkare för hårdare tag och längre straff, till exempel Johan Pehrson från Folkpartiet, vunnit mark under alliansregeringen. Men har de rätt?

 Anna Drangel
 Michael Gajditza

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Fadde Darwich

Publicerad:
6 nov 2008 kl. 21.41

Skriv ut artikel


1229 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,1 / 13 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Lite Taube är väl aldrig fel... eller?
Bente Wikman

Magnus Hedman – Ytterligare en ekonomisk idiot!
Billy Butt

Regeringen kör över lagrådet
Michael Gajditza

Zeitgeiströrelsen vill omfördela jordens resurser
Marcus Nordquist

Misslyckat lönesamtal
Anna Drangel

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Kuken är feminist!
Mats Hägglöf

Barack Obamas rötter och mina
Billy Butt

Vad din läkare inte berättar för dig - Del 1
Michael Delavante

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Lite Taube är väl aldrig fel... eller?
Bente Wikman

Mexico City: En elgigants nedgång och fall
Gustav Eriksson

Regeringen kör över lagrådet
Michael Gajditza

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Skärp er kroggäster!
Fadde Darwich

AIK, kom igen för helvete!
Fadde Darwich

Bloggare är bortskämda snorvalpar
Fadde Darwich






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR