Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Lennart Karlsson publicerad 25 jan 2010 kl. 09.57:

Hopplös framtid för Haiti

Det är synd om människan sa Strindberg. Just nu är det mest synd om haitierna. Men snart tappar världen intresset för dem. Nya katastrofer i världen kommer hela tiden.
Det är synd om människan sa Strindberg. Just nu är det mest synd om haitierna. Men snart tappar världen intresset för dem. Nya katastrofer i världen kommer hela tiden.
Just nu skramlar insamlingsbössorna för bidrag till Haiti. Många vill hjälpa till för att lindra nöden. Jag har inte gett något än. Möjligen kan jag tänka mig att ge till Läkare utan gränser och till Röda Korset. Jag tycker att det är regeringens uppgift att ta från våra skatter för att hjälpa Haiti. Dock ser jag just nu inget hopp för landet. Här har världen fått en katastrof på halsen som känns omöjlig att lösa.
Haiti är till ytan något mindre än Småland. 1997 hade man en befolkning på 6.8 miljoner. Tolv år senare är man uppe i 9.8, alltså en folkökning på 250 000 varje år. Läget i landet var redan före jordbävningen katastrofalt. Nu är det mångdubbelt värre. Och snart kommer nya orkaner att förvärra läget. Nu tror många att USA kommer att vara den drivande kraften att bygga upp landet. Men det är en illusion. USA är inte intresserad av Haiti utom på en punkt: Det får inte komma en regering som visar socialistiska tendenser. USA kommer snart att tröttna på Haiti. Amerikanarna förstår inte språket, inte heller deras kultur. Dessutom har USA inte råd att stödja Haiti. Man har ju inte ens råd med en sjukvårdsreform eller att förbättra skolor och infrastrukturen. Haiti har inga naturtillgångar som kan lyfta landet. Att bygga tillverkningsindustrier i den mördande konkurrensen på världsmarknaden är orealistiskt. Här har FN fått en uppgift som kommer att bli övermäktig.
90 % av haitierna är säkert hyggliga människor. Men 5 % av befolkningen har kriminella tendenser. Och 5 % tillhör överklassen och de välbeställda jordägarna. Varken de kriminella eller den rika överklassen kommer att frivilligt lämna ifrån sig makten. Haiti kommer säkert att vara i fokus några veckor till. Men snart tröttnar omvärlden på landet eftersom det inte längre har nåt nyhetsvärde. Nya katastrofer i andra delar världen kommer att vara i blickfånget under några veckor. Så kommer det att fortgå.
De som återvänder hem från Haiti och upplevelserna där kommer troligen att känna samma sak som författaren Artur Lundkvist kände efter ett halvår i Indien 1950. Man kan byta ut Indien mot Haiti. "Haiti är en genomgripande, omskakande upplevelse som inte undgår att sätta spår. Haiti förändrar en; när man återvänder därifrån är man inte riktigt samma människa som förut. Man har framför allt mött ett överväldigande samhällsproblem, vars skugga faller över alla företeelser och kommer själva synen på mänsklighetens framtid att mörkna. - Människan har blivit oerhörd reducerad i Haiti, alltför talrik som släkte och nästan värdelös som individ. Tillvaron drar fram som en storm upp över henne."



Bookmark and Share

Lennart Karlsson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Lennart Karlsson

Publicerad:
25 jan 2010 kl. 09.57

Skriv ut artikel


2280 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,7 / 9 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Sverige inte redo att ha krogar med öppet till klockan 05.00
Fadde Darwich

Massmedias bild av situationen i Syrien är felaktig
Marcus Borg

Bedrägeri som säljstrategi på Telenor
Magnus Stenson

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Debattfixarna
Sten O. Andersson

Kurragömma på IKEA i Göteborg!
Bente Wikman

Vinter i paradiset
Sunny Börjesson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Jobba till 75 år - en genialisk idé, Reinfeldt
Lennart Karlsson

Egypten måste banta sin personal
Lennart Karlsson

Terapiarbeten tillhör framtiden
Lennart Karlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se