dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Linda Åberg-Luthman publicerad 16 sep 2010 kl. 17.54:

Hälsning från oss på samhällets ytterkant

"För oss finns det inga RUT-avdrag för vi är så fattiga att vi inte ens skulle våga tänka tanken för då kanske arbetsförmedlingen och försäkringskassan skulle gå in och sänka de redan låga ersättningar vi har."
Förutom att vi får en spark därbak av hela etablissemanget, nu har utsortering och utfrysnings-politiken slagit ut i full blom och de arbetslösa och sjuka har fått betala det högsta priset för en politik som med hela handen visar att just arbetslösa och sjuka är den delen av befolkningen som man vill eliminera. Det höjs röster inom det rödgröna blocket som protesterar mot sjukförsäkringspolitiken och den förda arbetsmarknadspolitiken. Men dessa röster är för få!

Den 18 september däremot, på Mynttorget i Stockholm kommer de arbetslösa och sjuka höja sina röster i en gemensam manifestation. Äntligen kan de få komma till tals!

Vi är fullt på det klara att om denna negativa spiral får fortsätta så är den påbörjade katastrofen ett faktum. Vi behöver inte gå längre än till kvarteret intill för att vi ska stöta på dem - de utklassade människorna som står där med sina tiggarstavar. Då måste vi komma ihåg att dessa människor varit och är sjuka, arbetslösa eller har blivit utsorterade av andra orsaker. Det kanske inte behövs att gå längre än till vår egen familj eller släkt för att hitta dessa individer som hamnat i denna katastrof, någon i släkten blev sjuk, arbetslös eller hamnade på obestånd för att inkomsten inte längre täckte utgifterna.

Vad kommer vi få för att vi röstar på er? Vi kommer ju inte se röken av några skattesänkningar, än mindre se röken av att våra usla ersättningar skulle justeras uppåt så att de kommer i fas med resten av samhällets utveckling. För oss finns det inga RUT-avdrag för vi är så fattiga att vi inte ens skulle våga tänka tanken för då kanske arbetsförmedlingen och försäkringskassan skulle gå in och sänka de redan låga ersättningar vi har. De arbetslösa och sjuka, fattigpensionärer får betala det högsta priset i samhällskroppen. De kan inte hämta ut sina mediciner längre, vågar inte avböja olämpliga placeringar från Arbetsförmedlingen, vågar helt enkelt inte neka till något av rädsla för att bli av med sin ersättning.

Ni vill gärna ha våra röster - men vad får vi i gengäld? Mer än en fet spark arslet, så vi hamnar i samhällets ytterkant! Och detta ska kallas ett civiliserat samhälle?
Jag tycker att det påminner mer om djungelns lag. Oerhört primitivt!



Bookmark and Share

Linda Åberg-Luthman, Poetissa i sina bästa år!


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE
Malmö moské
Foto: flickr/Fickя (BY CC 2.0)

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
"Efter Mangs, Breivik, och Sverigedemokraternas intåg i riksdagen, borde programansvariga reflekterat mer över vilken kontext programmet görs i."

 Leif E Ström
 Amanj Aziz

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Linda Åberg-Luthman

Publicerad:
16 sep 2010 kl. 17.54

Skriv ut artikel


1917 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,6 / 10 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Varför klädde samhället mig i rosa?
Angela Larsson

Uppdrag granskning och imamerna - polygami är inte problemet i sig
Daniel Thilén

'Hen' är inte könsneutralt!
Maria Sågå

Rädda Barnens fattigdomsrapport - är den riktigt sann?
Carl Olof Schlyter

Nu är det kvinnornas tur
Jan Kramár

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Rösta på SD men i så fall av de rätta orsakerna
Marc Leon

40 000 till utförsäkrade med Alliansens politik
Johannes Forsblom

SD-väljare måste inte vara rasister
Bengt-Inge Sihlberg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Våryra
Linda Åberg-Luthman

Poesins värld.
Linda Åberg-Luthman

Kunskapskällan.
Linda Åberg-Luthman






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se