dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

Bokrecension
Artikel av Sten O. Andersson publicerad 8 okt 2011 kl. 06.00:

Gustavs grabb - en ärlig berättelse om en klassresa

"Leif GW Perssons far, snickaren och grovarbetaren Gustav är hans förebild och idol men det är Leifs likheter med sin mor som slår mig när jag läser boken. Samma omsorg om pengar och samma konsekventa långsinthet."
Leif GW Perssons bok är framför allt en ärlig berättelse om hans klassresa. Han är öppen om hur han tjänade pengar på att sälja smuggelsprit och hur han mot betalning översåg med miljödumpning. Ungdomssynder. Allt i sin iver att så snabbt som möjligt kunna leva det goda livet.

Hans far, snickaren och grovarbetaren Gustav är hans förebild och idol men det är Leifs likheter med sin mor som slår mig när jag läser boken. Samma omsorg om pengar och samma konsekventa långsinthet.

Han skriver bra och alla klassresenärer har ett särskilt intresse av att upptäcka både likheter och skillnader. Men det tycks som om de flesta grips av revanschlusta när de märker skillnader i behandlingen om man bor på fel eller rätt sida om en gata, eller tonen från lärarna när man börjar i skolan.

Jag för min del brukar dela in oss klassresenärer i två huvudtyper i vår strävan. Tvivlaren, som hela resan är orolig att avslöjas och sändas tillbaka till den tillvaro han eller hon kommer ifrån, håller sig nära sin klass, tar anställning i vårdande arbeten, politiska eller ideella organisationer. Han eller hon vill också komma upp sig men tar det i försiktiga steg. Den andra typen av klättrare vill fjärma sig så långt som möjligt från sin klass och bli rik så fort som möjligt så att han kan leva på stor fot. Dyra, flotta bilar, guldkrogar, vräkiga vanor och definitivt ett boende på rätt gata. Ett febrigt liv i arbete och samling av ägodelar. Alla tycks ha ett kontrollbehov när det kommer till de egna prestationerna, som kan ge oro och sömnlösa nätter.

Leif GW Perssons bok är också en intressant skildring av samhället under den tid han beskriver. Han har haft lätt att umgås med såväl mediemänniskor som forskare, politiker och makthavare. En typ av revansch som han skrev i ren ilska efter behandlingen i samband med Geijeraffären gjorde honom till bästsäljare. Boken "Grisfesten" tippades av hans förläggare kunna ges ut i några tusen exemplar, han borde skriva läroböcker i kriminologi istället. Den fick miljoner köpare och blev hans debut som författare.

Efter ett svek, modern lurar honom att lägga hemligheter i en kassalåda, tar han mer eller mindre avstånd från henne. När fadern dör klipps kontakten av helt, lika konsekvent av dem båda. Modern var också en produkt av sin tid. Hon var en hemmafru som liksom många andra kvinnor inte fick de chanser som hennes begåvning kunde ha gett. "Hysterikor" kallade man dem som flydde in i inbillade eller så småningom verkliga sjukdomar av all läkemedelskonsumtion, om kom att styra familjen med sina åkommor, tragiska fall. Försök att avslöja barnens hemligheter har alltid varit vanliga och upprör inte mig så mycket. Man beklagar att de inte kunde mötas. Det som frapperar mig är också att Leif bodde med sin familj i en tvårummare men tycktes välja bort sin syster redan från första stund - en syster som ruskas av barnvagnen en gång och som en annan gång drämmer en sten i Leifs skalle. Det är allt.

"Gustavs grabb" är en bok som ger mycken information och många tankar. Läs den.



Bookmark and Share

Sten O. Andersson, Alltid på väg


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE
Kylie - en av 1980-talets största artister
Foto: Петър Петров (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

En inblick i popfabriken
Mixmastern Phil Harding ger sin egen bild av en viktig era i popmusikens historia.

 Mikael Björnfot

Skivrecension

Monica Zetterlund 1965
Foto: AB Skrivstugans arkiv

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Monica Zetterlund behöver ingen närmre presentation, denna klassiska och alltför tidigt bortgångna jazzsångerska fortsätter att fängsla allt fler lyssnare.

 Mikael Björnfot

Skivrecension


Streaplers går på egna vägar
"Det var Streaplers musik som spelades under mina unga år och de har alltid haft en plats i mitt hjärta."

 Annika Brandt

Skivrecension

Hazell Dean
Foto: flickr/Man Alive! (BY CC 2.0)

Återutgiven skiva med Hazell Dean bjuder på nostalgi
Plattan är genomarbetad och låturvalet passar såväl förstagångslyssnare som de redan inbitna fansen.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE

Bild: Willy Stöwer, 1912 (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Äkta guide till Titanic
Förstaklasspassagerarna fick en egen lyxguide av rederiet. Boken om överflödsfartyget.

 Stefan Hammarén

Bokrecension


Hunger och siden
Herta Müllers klarsynta beskrivningar av skeenden och miljöer fascinerar.

 Bengt O Björklund

KULTUR & NÖJE
Annika Brandt
Foto: Privat

Idébrist i TV-tablån
Om reklamen togs bort skulle alla TV-program bli kortare, och dessutom skulle fler andra program kunna visas.

 Annika Brandt

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Sten O. Andersson

Publicerad:
8 okt 2011 kl. 06.00

Skriv ut artikel


1088 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,8 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Bokrecension
En bok helt rätt i tiden
Michael Delavante

Gripande berättelse av Ranelid
Bengt O Björklund

Hunger och siden
Bengt O Björklund

De hatade
Bengt O Björklund

Karl Ove Knausgård - Min kamp Del 4
Mikael Vasara

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Håkan Juholts lägenhetsaffär - omdömet prövas på nytt
Carl Olof Schlyter

En dammsugarförsäljares mardröm
Birgitta Stiefler

Småpartierna har fått dödsångest
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
En inblick i popfabriken
Mikael Björnfot

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Mikael Björnfot

Streaplers går på egna vägar
Annika Brandt

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Mutor och dricks kan aldrig avskaffas
Sten O. Andersson

Mannen från Albanien - en roman om ett förräderi
Sten O. Andersson

Stoppa TV4:s filmmassaker
Sten O. Andersson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR