dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

SPORT
Artikel av Annelie Printz publicerad 3 okt 2008 kl. 17.32:

Gregor tog tillbaka ledarpositionen

Gregor Schlierenzauer lät inte Simon Ammann leda länge. Han plockade snabbt tillbaka ledningen i den sammanlagda Sommar Grand Prixen genom att vinna i Klingenthal.
Men Simon bjöd på hårt motstånd och hade två långa fina hopp. Han kunde dock inte sätta telemarkslandningen i sitt sista hopp och tappade därför ledningen, trots att han hade två längre hopp än Gregor.

Man of the Day och dagens trea var österrikaren Martin Koch som fick på ett bra andra hopp och därför klättrade upp på pallplats.

Finlands Kalle Keituri hade ett mycket bra hopp i första omgången på 137,0 meter och han låg femma inför finalrundan, men tyvärr var andra hoppet betydligt kortare och han tappade flera placeringar. Även det nya unga hoppet Ville Larinto hade ett bra första hopp på 132,5 meter och en 16:e plats inför sista hoppet.

Bäste norrman var Anders Jacobsen på en 7:e plats efter ett första hopp på 135,0 meter. Ett kanon andra hopp på hela 139,0 meter gjorde att han slutade som 4:e placerade. Också Kenneth Gangnes gjorde åter en bra tävling. Hans första hopp mätte 133,0 meter och hans andra hopp 130,0 meter.

Martin: jag är väldigt nöjd med mina dagar här i Klingenthal.

Simon: även jag är nöjd och jag är också glad över min andra plats även om jag är lite missnöjd med att inte kunna sätta sin landning. Men när man hoppas så långt så är det svårt sätta en telemarkslandning. Jag är dock nöjd med att jag har längderna i mig och imorgon blir det en spännande final. Gregor har nu 3 poängs försprång och jag tänker angripa med full effekt.

Gregor: jag är också nöjd så klart och jag tänker göra allt för att hålla Simon bakom mig. Att vinna SGP är mitt stora mål.

Imorgon i Liberec är det först kval, där svenskarna får en ny chans att ta sig till tävling. Lite senare på dagen är det final i årets Sommar Grand Prix.

RESULTAT KLINGENTHAL 081003

1. Gregor Schlierenzauer, AUT, 139,0 + 138,5 m 282,5 p
2. Simon Ammann, SUI, 140,0 + 139,5 m 280,8 p
3. Martin Koch, AUT, 139,0 + 135,0 m 273,7 p
4. Anders Jacobsen, NOR, 135,0 + 134,5 m 265,6 p
5. Michael Uhrmann, GER, 131,5 + 138,5 m 265,5 p
6. Andreas Küttel, SUI, 133,5 + 135,5 m 264,7 p
7. Vincent Descombes Sevoie, FRA, 132,5 + 135,0 m 281,5 p
8. Dimitry Vassiliev, RUS, 133,5 + 135,0 m 261,3 p
9. Martin Schmitt, GER, 135,0 + 132,5 m 259,5 p
9. Hyun-Ki Kim, KOR, 135,0 + 132,5 m 259,5 p

11. Kalle Keituri, FIN, 137,0 + 129,0 m 257,8 p
15. Kenneth Gangnes, NOR, 133,0 + 130,0 m 250,9 p
19. Björn Einar Romören, NOR, 128,5 + 133,0 m 248,7 p
24. Ville Larinto, FIN, 132,5 + 125,0 m 238,5 p

Ej till final:

37. Kim Rene Elverum Sorsell, NOR, 124,5 m 110,8 p
42. Anders Bardal, NOR, 121,5 m 105,7 p





Bookmark and Share

Annelie Printz, Klingenthal, Tyskland


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

SPORT

Foto: flickr/Rhys Asplundh (BY CC 2.0)

Rör inte min kvalserie!
Kvalserien i ishockey är en fantastisk serie med matcher på liv och död. Men den kan snart vara ett minne blott.

 Johnny Larsson

SPORT
Tillväxthormon - inget dopningsmedel?
En finsk elitskidåkare har fastnat i en dopingkontroll. Urinprovet visar att tillväxthormon har intagits.

SPORT

flickr/e-MagineArt.com (BY CC 2.0)

Anabola steroider är idrottens verkliga gissel
Anabola steroider lanserades på 1960-talet och tolv olika preparat slogs om den svenska marknaden. Omsättningen blev gigantisk. Idag är samtliga preparat avregistrerade, otjänliga inom sjukvården.

 Mats Hägglöf
 Mats Hägglöf

SPORT
Ishockey är en farlig sport, som utövas även av barn och ungdomar.
Foto: flickr/Leo-Avalon (BY CC 2.0)

Ishockey är farligare än boxning
"Ishockeyn torde ha samma möjligheter att införa individkontroll som boxningen. Matchläkare finns på plats under matcherna och i startböcker för alla spelare skulle läkarna kunna anteckna medicinska skador som förbundsledningen får ta ställning till."

 Sten O. Andersson

SPORT
Nothin' butt Rugby
Jag kommer hem från ett möte med en ny ungdomsverksamhet. Bestämmer mig för att fylla i användarprofilen på min Sourze-sida. Så får jag en ingivelse och skriver "Rugby" i sökrutan.

SPORT
Zluta Zlatan, Zluta!
Det har blivit allt svårare för Zlatan att skjuta mål. Han borde lägga av nu och i stället börja skjuta vildsvin.

 Bo Högberg
 Lennart Karlsson

SPORT
Visst kan män visa känslor - i sportens värld
"Om man vill trösta en gråtande man eller festa med glada sjungande karlar - gå på en idrottstävling eller sitt tillsammans i tv-soffan under hockey-VM."


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Annelie Printz

Publicerad:
3 okt 2008 kl. 17.32

Skriv ut artikel


899 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 1,7 / 6 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Backsäsongen är igång
Annelie Printz

Sommar final i Liberec
Annelie Printz

Finalen på Sommar Grand Prix
Annelie Printz

Gregor x 2 i Zakopane
Annelie Printz

Romören vann kvalet i Polen
Annelie Printz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Sommar final i Liberec
Annelie Printz

Kanelbullens Dag 4 okt
Jan Brunnegård

Global nedkylning fram till 2030
Per-Olof Persson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Rör inte min kvalserie!
Johnny Larsson

Tillväxthormon - inget dopningsmedel?
Mats Hägglöf

Anabola steroider är idrottens verkliga gissel
Mats Hägglöf

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Backsäsongen är igång
Annelie Printz

Sommar final i Liberec
Annelie Printz

Finalen på Sommar Grand Prix
Annelie Printz






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR