Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Sten O. Andersson publicerad 20 jan 2010 kl. 10.14:

Gratisarbete ökar arbetslösheten

"Det obetalda övertidsarbetet har exploderat senaste året. I krisens spår tvingas framför allt manliga tjänstemän jobba uppemot 50 procent fler timmar övertid utan ersättning enligt TT."
En arbetare vet vad han har i lön och vilken ersättning han får om han arbetar övertid. Det står i en tabell. Femtio procent extra för varje övertidstimme och hundra procent efter klockan 20 och på helger. En tjänsteman däremot har ofta tvingats skriva bort sin rätt till övertidsersättning. Han vet därmed inte vilken månadslön han egentligen har, räknad med normala mått. Hans arbetsgivare har gratis arbetskraft efter åtta timmar. Gissa om frestelsen är stor att utnyttja gratisarbetet!

Här finns också en delförklaring till arbetslösheten som skapades under lågkonjunkturen och att den inte har minskat i någon större utsträckning trots att företagen nu går mycket bra.

Det obetalda övertidsarbetet har exploderat senaste året. I krisens spår tvingas framför allt manliga tjänstemän jobba uppemot 50 procent fler timmar övertid utan ersättning enligt TT.

Fram till och med 2008 låg antalet jobbade övertidstimmar utan ersättning relativt stabilt kring 1,3 miljoner timmar. Men under 2009 hade de obetalda arbetstimmarna ökat till rekordhöga 1,9 miljoner timmar, en ökning med hela 42 procent, enligt siffror som TT hämtat ur Statistiska centralbyråns databas för november.

I antal personer var det 27 procent fler som jobbade över utan ersättning, jämfört med året innan.

Ökningen var särskilt markant under hösten 2009 - en tid när företagen började få allt mer att göra igen men där personalstyrkan hade bantats rejält vilket ställde ökade krav på dem som var kvar. För arbetsgivarna blir det billigare att låta de som inte får något extra arbeta mer. Den tesen stöds av det faktum att den betalda övertiden samtidigt har minskat.

Den obetalda övertiden gäller främst tjänstemän. Och mest har den ökat för männen, runt 50 procent i antal timmar. Så långt TT.

De fackliga tjänstemannaorganisationerna gör vad de kan för att avråda medlemmarna från att ta anställning utan rätt till övertidsersättning. En tjänsteman kan då inte överblicka hur mycket övertid som kommer att krävas. Ska man överhuvudtaget gå med på att skriva bort denna rätt så bör det vara efter något år då man har underlag för hur stor lönehöjning man bör ha i kompensation för denna förenkling. Bedömning av löneerbjudanden blir ju meningslösa om man inte har betalt för den övertid man måste göra. 300 timmars övertid per år kan motsvara 120 000 kronor.

Men vad ska en tjänsteman göra som söker jobb i en lågkonjunktur och inte har så många alternativ? Arbetsgivarna har börjat tala om att "här har vi ingen övertidsersättning, du får en veckas extra semester i stället".

Ett av avtalskraven i vinterns stora avtalsrörelse är därför att det inte ska vara möjligt att teckna sådana avtal det första anställningsåret. Detta för att den enskilde ska få inblick i vad arbetet innebär.

Tjänstemännen och deras organisationer har anledning till självkritik. Arbetarna har alltid fört en solidarisk kamp för sina villkor, har varit fackligt aktiva på arbetsplatsen och lokala representanter som bevakat villkoren. Centrala tariffavtal har också underlättat att ge lika villkor för alla. (Det har förstås också nackdelar). Tjänstemän sågs från början som en förlängning av företagsledningen och viljan till fackligt engagemang på arbetsplatsen har förblivit låg. De ser facket mera som en advokatbyrå som de vill ha hjälp av när det strular till sig.

Följden av att arbetsgivarna har flyttat fram sina positioner, ofta tillämpar provanställning även för erfarna och välmeriterande sökanden, ökar kraven utan att anställa mer folk och utnyttjar tjänstemännen till gratisarbete är allvarliga och måste motarbetas.

Gratisarbetet skapar osund konkurrens på arbetsplatsen. Den som jobbar längst och gratis får vara kvar och får löneförhöjning. De som inte klarar pressen, inte kan tillbringa fritiden på jobbet eller vara ständigt uppkopplad blir utfasad med olika metoder. Tjänstemän som begär föräldraledighet blir motarbetade. Synen på utbrända som inte orkar mer ska vi inte tala om.

Det är dags att sätta stopp. Ingen bör ta anställning i ett företag som inte har kollektivavtal. Och kraven för de anställdas rättigheter bör skärpas.



Bookmark and Share

Sten O. Andersson, Alltid på väg


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Sten O. Andersson

Publicerad:
20 jan 2010 kl. 10.14

Skriv ut artikel


1381 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,8 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Noll procents arbetslöshet ingen omöjlighet!
Lennart Karlsson

För Juholt en toast skagen - för unga ett jobb
Henrik Von Sydow

En arbetskraftsarmé som inte används
Tomasz Striner

Vid arbetsmarknadens ättestupa
Anitha Östlund

Uppdragstagares rätt till a-kassa utreds
Fredrik Arvas

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Christina Husmark Pehrsson - ta ditt ansvar!
Linda Åberg

Klimatbluffarna fast med byxorna nere igen
Michael Delavante

Frankrike - Lämna tillbaka Haitis skadestånd!
Teddy Widegren

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Mutor och dricks kan aldrig avskaffas
Sten O. Andersson

Mannen från Albanien - en roman om ett förräderi
Sten O. Andersson

Stoppa TV4:s filmmassaker
Sten O. Andersson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se