Lördag den 4 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Våldet i Malmö | Barn och människohandel | Transports uteslutande av sverigedemokrater Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Marcus Borg publicerad 26 jul 2010 kl. 10.45:

Fyra flickor döda i indiskt vaccinationsförsök

"Läkemedel och vaccin måste gå genom tre faser av kliniska tester för att få testas på barn. Gardasil testades endast en gång på en grupp av 110 flickor som följdes upp en månad efter vaccinationstillfället."
Det indiska rådet för medicinsk forskning (ICMR) avbröt i år ett vaccinationsprogram mot livmodercancer efter att fyra flickor dött. Programmet var en del av en tvåårig studie där man undersöker samhällsnyttan av vaccin i folkhälsoprogram. Vaccinet det gäller är Gardasil från Merck.

Bland de 120 flickor som ingick i testet inträffade fyra dödsfall och flera andra fick komplikationer som magsjukdomar, epilepsi, huvudvärk och tidig mens. Dödsfall har rapporterats i andra länder där unga kvinnor avlidit eller fått svåra komplikationer bara timmar efter att de vaccinerats mot HPV.

Brinda Karat som är ledare för det indiska kommunistpartiet är starkt kritisk. Hon menar att läkemedel och vaccin måste gå genom tre faser av kliniska tester för att få testas på barn. Gardasil testades endast en gång på en grupp av 110 flickor som följdes upp en månad efter vaccinationstillfället och då tittade man endast på immunförsvarets respons efter vaccinationen. Karat säger vidare att vaccinet blivit godkänt för 27-åriga kvinnor utan att några tester gjorts för denna åldersgrupp. Enligt Karat har man inte följt vetenskaplig logik eller etiska riktlinjer vid något steg av vaccintesten.

Efter att ha läst om otaliga fall där unga kvinnor har dött eller fått svåra komplikationer kort efter att de blivit vaccinerade och detta i flera länder, kan man fråga sig om detta vaccin verkligen är så nödvändigt. Om statistiken forsätter att vara lika dyster kommer unga kvinnor som tar Gardasil både riskera sitt liv och sin hälsa.

Källa: Cancer vaccine programme suspended after 4 girls die, www.dnaindia.com



Bookmark and Share

Marcus Borg, Besök gärna min blogg: http://marcusborgmedieproduktion.blogspot.com eller http://dendoldaagendan.blogspot.com


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Sysselsättning för framtiden - bygga upp Akropolis?
Foto: flickr/mradisoglou (BY CC 2.0)

Terapiarbeten tillhör framtiden
Om vi fortsätter som nu så kommer allt fler att stressa sig fördärvade. Ett helt liv i en konkurrensutsatt verksamhet kommer att knäcka de flesta till slut.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ralph and jenny (BY CC 2.0)

Mutor och dricks kan aldrig avskaffas
"Svenskarna begriper inte hur situationen är i de här länderna. Fick inte statstjänstemännen mutor skulle de inte kunna försörja familjen. Lönerna är anpassade till att de får extrainkomster."

 Sten O. Andersson

POLITIK & SAMHÄLLE
Göran Hägglund (KD)
Foto: flick/danehav (BY CC 2.0)

Kristdemokraterna är overklighetens folk
Man kan tycka att det bland Kristdemokraterna borde gälla att man ska älska sin nästa såsom sig själv. Men här handlar det om förtal, krypskytte och knivar i ryggen.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Protestmarsch mot kvinnlig omskärelse och bortgifte av minderåriga
Foto: flickr/barry pousman (BY CC 2.0)

Kvinnlig omskärelse ger men för livet
Kvinnlig könsstympning praktiseras i minst 28 länder och inom alla religioner. Huvudsyftet är att kontrollera kvinnors sexualitet och hindra henne från utomäktenskapliga förbindelser.

 Anna-Karin Engström

POLITIK & SAMHÄLLE
Blev Juholt (S) en bromskloss?
Foto: flickr/Klas-Herman Lundgren

Juholts avgång gav mig vårkänslor
"April april, jag kan lura dig vart jag vill..." Det känns som vår varje gång jag öppnar tidningen eller lyssnar på nyhetsflödet på TV.

 Viking Vikingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Europakten: Låt inte fler huvuden rulla
Det är hög tid att vakna upp och inse vad konsekvenserna blir om inte europakten, och allt vad den står för, bekämpas.

POLITIK & SAMHÄLLE
Folkpartiet måste gå emot europakten
Hur ska vi kunna bygga ett starkare Europa, om vi fortsätter satsa pengar på bankrutta internationella spekulanter som sitter på värde(lösa)papper?

 Andreas Persson
 Lena Persson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Marcus Borg

Publicerad:
26 jul 2010 kl. 10.45

Skriv ut artikel


1655 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,5 / 8 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vi måste börja ta psykiatrin på allvar
Tobias Jeppsson

Snabbare åtgärder vid brister i äldreomsorgen
Eivor Karlsson

Rättslig prövning av Astrid Lindgren-fallet skyddar vårdanställda
Carl Olof Schlyter

Läkemedelsverket hoppas att du snart kan få din medicin, Ellinor!
Mårten Forrest

Ung och kvinna - då får du ingen hjärtvård
Linda Garbén

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Ta makten över din hjärna
Michael Delavante

Liberalismen har ingen framtid
Lennart Karlsson

Osaklighet och hat dominerar kommentarsforumen
Michael Gajditza

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Terapiarbeten tillhör framtiden
Lennart Karlsson

Mutor och dricks kan aldrig avskaffas
Sten O. Andersson

Kristdemokraterna är overklighetens folk
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Bisfenol A ökar risken för prostatacancer
Marcus Borg

Världsledande kemi- och läkemedelsföretag anlitar Blackwater
Marcus Borg

GMO kan innebära slutet för mänskligheten
Marcus Borg






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se