Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

Valet 2010 - ungdomspartiledarna
Artikel av Maria Ferm publicerad 12 jul 2010 kl. 12.22:

Maria Ferm, språkrör Grön Ungdom

Fulspel lönar sig varken i fotboll eller politik

Igår avslutades den månadslånga fotbollsfesten med final i VM. Holland mötte Spanien och det var tydligt att det var två olika filosofier som möttes.
Spanien har haft en egen spelidé genom hela turneringen. En spelidé som man varit trogen hela vägen - och som man fortsatte vara trogen i gårdagens final. Den har varit tydlig, nytänkande och - till slut - framgångsrik.

Inför finalen förstod uppenbarligen gänget i orangea tröjor att de var det sämre laget. Och vet man att motståndarna har en bättre uppställning är det lockande att gå in för att sabotera. De orangea försökte inte ens spela ett eget spel, utan gick bara in för att få till avbrott i spelet. Att störa Spanien, få dem att komma av sig och få börja om från början.

Holland fick ett rött kort. De borde ha fått fyra. De Jongs karatespark i bröstet på Xabi Alonso och van Bommels kapning av Iniesta bakifrån är två solklara utvisningar. Dessutom borde Robben ha fått sitt andra gula kort när han sparkade bort bollen efter en avblåsning i förlängningen.

Den orangea taktiken fungerande till en början och det gjorde att matchen var jämn in i det sista - men i slutändan segrade ändå det konstruktiva Spanien. Laget tog sig samman, trots insparkade bröstkorgar och hälsenor och den flera gånger nedsparkade Iniesta reste sig och avgjorde matchen.

Den 16:e juni förlorade Mona Sahlin mot Fredrik Reinfeldt med 0-5 i en opinionsundersökning gjord över fem kategorier, presenterad i DN. Samma dag förlorade Spanien mot Schweiz med 0-1 i första gruppspelsmatchen. Sedan dess har Spanien varit oslagbart i VM och tagit sex raka segrar och de rödgröna har vänt valvinden till sin fördel.

Under årets Almedalsvecka talade alla partiledarna bara om rödgrön politik. Under veckan i Visby var det tydligt vilket lag som har visioner och idéer om ett nytt, grönt, solidariskt samhällsbygge. Samtidigt blev Alliansen med sina orangea tröjor av med en spelare som fick rött kort, och en annan bytte lag för att hon tröttnat på den egna sidans fulspel och brutna löften.

Årets val är viktigare än någonsin. Det är dags att skapa ett Sverige som är hållbart, som tar sig an klimatutmaningen och är ett föredöme. Det är dags att skapa ett samhälle där trygghet och gemenskap är ledorden, istället för splittring och passivitet.

Vi har en rödgrön samhällsvision. Den har varit tydlig och nytänkande och i höst kommer den till slut visa sig vara framgångsrik.


Följ ungdomspartiledarnas debatt på Sourze här



Bookmark and Share

Maria Ferm, språkrör Grön Ungdom


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Maria Ferm

Publicerad:
12 jul 2010 kl. 12.22

Skriv ut artikel


2628 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,5 / 55 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Valet 2010 - ungdomspartiledarna
Det är fint att vara svensk - och alla som vill ska kunna bli det
Adam Cwejman

Alliansens förslag om provanställning helt mot svenska modellen
Jytte Guteland

Butlers i tunnelbanan bättre än pigor i hemmen?
Magnus Andersson

Svensk vård och skola lukrativ bransch för vinstsugna riskkapitalbolag
Ida Gabrielsson

Tygliberalismen imponerar inte
Maria Ferm

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Fotbolls-VM: Spanien värdiga segrare
Jimmy Ewertsson

Littorins avgång tragisk följd av feministernas korkade sexköpslag
Billy Butt

Fildelning för mormor
Hanna Söderström

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Tygliberalismen imponerar inte
Maria Ferm

Möjligheter inte murar
Maria Ferm

För få unga i politiken utarmar demokratin
Maria Ferm






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se