Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Björn Kauppi publicerad 19 mar 2010 kl. 00.00:

Fredrik Reinfeldt - höj din röst!

På Olof Palmes tid var jag stolt över att vara del av den rakryggade nation som inte räddes den starke. Vad har egentligen hänt med Sveriges röst i världen? Hur har den förändrats efter Olof Palme?
Vi var på sjuttio- och åttiotalet vana vid att alla kränkningar av mänskliga rättigheter, vare sig det var Warsawapakten som invaderade Prag eller bombning av Hanoi under julen (USA), fördömdes av statsminister Olof Palme. Sydafrika fick hård kritik för Apartheid. Vi blev ett slags samvete som kom med obekväma påminnelser för de starka i världen att de inte kunde göra hur de ville. Protesterna mot Sveriges uttalanden (mot Olof Palme) lät inte vänta på sig. Jag kände mig stolt över att vara del av den rakryggade nation som inte räddes den starke. Det som sen skedde vet nog de flesta: Sverige förlorade sin oskuld. Vi som varit förskonade från politiska mord drabbades av en hård förlust när Olof Palme mördades.

Satte detta mord skräck i våra folkvalda politiker, eller var det något annat som gjorde att Sverige slutade höras på samma sätt som under Olof Palme? De flesta är ense om att världen förändrats sedan 1986; järnridån föll, kommunismen i öststaterna omvandlades, Sovjet upphörde att existera. USA i spetsen för en koalition stoppade Saddam Husseins invasion av Kuwait 1991. Många saker hände, och följden blev att maktbalansen försköts i världen. USA var den enda kvarvarande "supermakten" och Sveriges roll som tredje världens försvarare omdefinierades. Sverige gick med i EU årsskiftet 1994-1995. Vår röst som suverän stat blev plötsligt något annat än den varit. Har det blivit svårare att göra sin röst hörd på grund av att vi gått med i EU? Är förändringen önskvärd?

Är det svenska folkets önskan att vi underordnar oss de nuvarande makthierarkierna, håller tyst och fogar oss? Vad säger det om oss som nation/folk? Jag är inte säker på att jag vill veta svaret. Ett är dock säkert; det kommer att dröja länge innan vi får en lika orädd och skicklig talare som Olof Palme att ställa upp för de svaga i världen. Till statsminister Fredrik Reinfeldt vill jag därför ge följande råd: Det räcker med en Hesa Fredrik i landet, så ta en halstablett, harkla dig och ställ upp för de svaga i världen. Om inte annat för att det skulle få mig att känna mig stolt över att vara svensk igen.



Bookmark and Share

Björn Kauppi, Källkritisk tänkare med socialistiska drag.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Björn Kauppi

Publicerad:
19 mar 2010 kl. 00.00

Skriv ut artikel


1377 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,3 / 3 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Sverige inte redo att ha krogar med öppet till klockan 05.00
Fadde Darwich

Massmedias bild av situationen i Syrien är felaktig
Marcus Borg

Bedrägeri som säljstrategi på Telenor
Magnus Stenson

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Fascism kännetecknas av förakt för svaghet
Dag Nilsson

Svenska fängelser fulla av bokstavsbarn
Redaktionen Sourze

Alla talar om en tredje intifada
Per Örlander

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:





Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se