dcsimg
Onsdag den 23 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Leif Karbelius publicerad 27 okt 2008 kl. 19.54:

Fröet till ett tredje världskrig

Kl. 08.15 den 6 aug. 1945 släppte planet Enola Gay atombomben över staden Hiroshima. Ett eldklot 10 gånger starkare än solen kunde ses och ett enormt svampmoln reste sig mot den blå himlen.
Den 9 november 1989 föll Berlinmuren och den 3 oktober 1990 förenades Öst- och Västtyskland i ett enat Tyskland med politisk hemort i den nordatlantiska militäralliansen Nato. Det sovjetiska kommunistpartiets generalsekreterare Michail Gorbatjov, som i dessa ödestyngda tider administrerade ett sönderfallande Sovjetunionen, godkände Östtysklands avfall från Kremls maktsfär och den därpå följande sammanslagningen med Västtyskland. Dock utifrån ett uttryckligt löfte från Natos sida till den dåvarande sovjetiske utrikesministern Eduard Shevardnadze att inte låta utvidga alliansens medlemskader längre österut än vad som nu de facto hade skett. "Inte ett steg längre", ska den amerikanske utrikesministern James Baker ha sagt till sin sovjetiske motpart [1]. Trots löftet införlivades Sovjetunionens tidigare bundsförvanter Polen, Tjeckien och Ungern under år 1999 med Nato. Något senare, år 2004, Bulgarien, Rumänien, Slovakien, Slovenien, Estland, Lettland och Litauen. Inbjudan till alliansens anslutningsprotokoll undertecknades i juli 2008 med Albanien och Kroatien, och den forna sovjetrepubliken Georgien - aktuell i dessa dagar med tanke på det korta kaukasiska kriget i början på augusti - har sedan länge ansökt om medlemskap i Nato vilket också har rönt ett kraftfullt stöd från USA:s, och inte minst, från den svenske utrikesministern Carl Bildts sida. Georgien har redan ett mycket nära samarbete med alliansen i och med anslutningen till IPAP - Individual Partnership Action Plan - och genom sin viljeförklaring i handlingsdokumentet "Intensifierad dialog" som signerades med Nato i september 2006. Hösten 2008 instiftades även NGC - The Nato-Georgia Commission - för en än mer fördjupad dialog mellan de båda parterna. Även Ukraina har inlämnat en ansökan om medlemskap i Nato vilket välkomnats både av USA liksom av alliansens övriga medlemmar.

Samtidigt med Natos positionsförflyttningar österut, och inringningen av ett försvagat och förnedrat Ryssland, hyser Bushadministrationen i Washington långt framskridna planer på en modernisering av kärnvapenarsenalen och utvecklandet av s.k. "mini-nukes", dvs. små taktiska atombomber underskridande 5 kiloton vilka anses kunna användas som slagfältskärnvapen i ett förebyggande förstaslagsscenario tillsammans med konventionella vapen. Planer om för övrigt även diskuterats, och fortfarande övervägs, inom Natokretsen i sin helhet [2].

Rysslands president, Dmitrij Medvedev, har å sin sida också aviserat en modernisering av hela den ryska kärnvapenarsenalen med utgångspunkt från den s.k. "nukleära triaden", dvs. nybyggandet av atomubåtar, missiler och strategiska bombflygplan. Därutöver planerar man att bygga ett helt koppel av nya avskjutningsramper för ballistiska kärnvapenmissiler av typen Topol-M [3].

Fire, walk with me!

Då fick jag se en blekgul häst,
och mannen som satt på den,
hans namn var Döden,
och Dödsriket följde med honom.
(Upp. 6:8).

Oavsett ideologiska och politiska förtecken så måste uppenbarligen frågan ställas: vad hade hänt om Georgien i början på augusti, då ryska arméstyrkor invaderade landet, redan hade varit medlem i Nato? Hade då art. 5 i Natofördraget - som anbefaller alla i Nato ingående stater att skynda till undsättning då en medlem attackeras - utlösts? Och i ett eskalerat krigsscenario, hade då taktiska kärnvapen kommit till användning? För att nu driva resonemanget ytterligare ett snäpp vidare och försöka skåda in i den närmaste framtiden då möjligen både Georgien och Ukraina är etablerade medlemmar i Nato och Sevastopol på Krimhalvön, som för närvarande är flottbas för den ryska svartahavsflottan, intagits av amerikanska flottenheter: hur kommer då en eventuell konfrontation mellan världens militära supermakter att utveckla sig? Ligger det trots allt inte inom det möjligas ram att här ana fröet till ett 3:e världskrig? Kommer svampmolnet denna gång att resa sig mot himlen ovanför de kaukasiska bergstrakterna eller i det oländiga gränslandet mellan Balticum och Ryssland och följas av en förödande eldstorm som sveper med sig stora delar av den mänskliga civilisationen?

[1]: Noam Chomsky, Information clearing house info/ article 20737.
[2]: Ian Traynor, Pre-emptive nuclear strike a key option, Nato told (The Guardian, 2008.01.22); Dave Zweifel, Information clearing house info/ article 4730.
[3]: H. Abrahamson, Kärnvapen förblir kärnan i ryska krigsmakten (Ny teknik, 2008.08.01); Göteborgs-Posten, 2008.09.27.



Bookmark and Share

Leif Karbelius,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE
Malmö moské
Foto: flickr/Fickя (BY CC 2.0)

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
"Efter Mangs, Breivik, och Sverigedemokraternas intåg i riksdagen, borde programansvariga reflekterat mer över vilken kontext programmet görs i."

 Leif E Ström
 Amanj Aziz

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Leif Karbelius

Publicerad:
27 okt 2008 kl. 19.54

Skriv ut artikel


1157 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,3 / 10 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Lissabonfördraget bäddar för oönskade konflikter
Peter Lilja

USA - en blivande polisstat?
Magnus Stenson

Därför släpper USA inte Annika Östberg
Billy Butt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Barnmisshandel i Guds namn
Leif Karbelius

Den leende ondskan
Leif Karbelius

Övergrepp och misshandel i katolska skolor
Leif Karbelius






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se