Torsdag den 18 mars 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Bara mamma som läser bloggen? Skriv i en riktig tidning istället.  Börja här!

SPORT
Artikel av Stefan Holmqvist - SHQ publicerad 5 jun 2006 kl. 15.23:

Fotbolls-VM: Våra gruppmotståndare del 2. Paraguay

"Gör er inga illusioner om det här laget mina damer och herrar. Det här är det mest svårspelade laget vi stött på i ett mästerskap sedan Rumänien 1994."
Paraguays skiljer sig lite från Sydamerikas nummer ett och två, Brasilien och Argentina, vad gäller ländernas fotbolls-VM-historia. Man har bara deltagit sex gånger 1930, 1950, 1958, 1986, 1998 och nu sist 2002 och har haft väldigt svårt att ta sig vidare ens till kvartsfinal och detta har skapat hunger.

Den rejäla matlusten på framgång kom när målvakten Chilavert dundrade in en frispark mot Argentina i VM-kvalet för VM-1998, på Monumentale i Buenos Aries... från 30 meter. Kvitteringen och en VM biljett var säkrad och resten är historia.

Efter 2002 tröttnade Italiens förre förbundskapten Cesare Maldini på det hela och ersattes av Uruguayanen Anibal Ruiz. 63 åringen Ruiz tog Paraguays U23 till OS-Final 2004 och den bedriften skiner på ett annars mediokert CV som
ger en bild av ett gediget runtluffande bland klubbar i Mexico, Ecuador och Colombia. Ruiz har dels föryngrat laget och vågat satsa på purfärskt oprövat och samtidigt låtit erfarenhet och rutin gälla mer än trötta ben som
spelare får vid 30+.

Gör er dock inga illusioner om det här laget mina damer och herrar. Det här är det mest svårspelade laget vi stött på
i ett mästerskap sedan Rumänien 1994. Inte det svåraste, inte det bästa. Inte det mest tekniska, men det mest svårspelade. Paraguay är taktiskt, rutinerat, tålmodigt och lurigt. Därefter en stor dos av det där Sydamerikanska sjätte sinnet av att veta när man ska sätta in dödsstöten.
Trots att ikonen Chilavert muckat och att hans ersättare, Justo Villar från Newl Old Boys, inte har dennes karisma så är han en bra målvakt.

På Innermittfältet så opererar Acuna och Paredes. Bägge har massor med rutin och lika bra offensiva som defensiva. Pardeses har blivit kallad den "bäste mittfältaren i Sydamerika av tränare Ruiz. Något att skratta åt, men borde
ändå tjäna som varningsklocka för det här är vad Paraguay består av till 90%: Överkompetenta no-name spelare. Det är defensiven som skrämmer mig och det rejält. För att förstå det arv, den taktik, den försvarskultur som utövas av Paraguay ska man titta på de senaste två turneringarna.

Under VM i Frankrike 1998 så ställdes man mot blivande världsmästarna Frankrike och under 117 minuter sög Gamarra, Ayala och de övriga i backlinjen upp allt tryck och uppvisade något av det bästa försvarsspel jag någonsin sett. Det krävdes turneringens första golden goal från en
framstörtande Laurent Blanc för att spräcka nollan och den så normalt timide Barry Davidsson skrek "But my goodness, this has been a struggle for the french" rakt ut i BBC.

VM 2002: Samma historia igen och denna gång krävdes det ett tårdrypande vackert mål från Oliver Neuville för att skicka ut Paraguay efter ett sammanbitet spel. Det man saknade då i offensiven finns nu där. Om Santa-Cruz är hel eller inte spelar ingen roll. Bremens Valdez har bevisat att han är kapabel att göra mål mot landslagsförsvar gång på gång. Santa-Cruz tror inte att Sverige går vidare ur gruppen vilket är lite magstarkt från en spelare som inte kan gå ur hotellobbyn utan att vrida till ett knä.

Så slår vi dom:

Gamarra finns fortfarande kvar i denna backlinje och Palmeirasstoppern har blivit långsammare men ännu mer erfaren och verkar växa ett par cm till vid de stora matcherna. Det kommer att krävas något magiskt för att gå förbi detta försvar och nysvenska för ordet magiskt stavas Zlatan. Om Paraguay redan då slagit England kommer vi få stå och hamra på samma mur som Tyskar och Fransmän stångat sig blodiga mot och då gäller det att Lagerbäck vågar driva igenom snabba förändringar. Linderoth och Källström/Svensson måste ha ett
samarbete värdigt Thern och Gud och vi behöver nerver.

Vi slår dom genom att spela vårt eget 4-4-2, tråkigt, zonpress.etc.


Så spelar dom :

Santa Cruz - Valdez

Dos Santos - Paredes - Acuna - Barreto

Toledo - Caceres - Gamarra - Caniza

Villar

Paredes och Acuna kommer ligga tätt och en aning djupt om trycket blir för stort. Man kommer nyttja kanterna samt kontringar mycket men bollen kommer mest gå på backen.


Så slutar det:

1-1. Paraguay har spelat 50% oavgjort de sensate 8 VM matcherna.

Alla senaste artiklar får du genom att prenumerera på mitt nyhetsbrev. Skicka ett tomt email till:
shq-subscribe@topica.com

Bookmark and Share

Stefan Holmqvist - SHQ, Attitydatlet


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

SPORT
OS är igång med herrturneringen i ishockey
USA matchades mot Schweiz för att kicka igång herrturneringen i ishockey borta i Vancouver. En afton som verkligen bjöd på hockeygodis. Här kommer jag att bjuda på en sammanfattning period för period.

 Jim Deldehed

SPORT
Det börjar hetta till i Elitserien
I och med att den 47:e omgången i årets elitserie blev klar den 6:e februari så börjar det hetta till ordentligt vid den så kallade streckstriden. Låt oss gå igenom de matcher som spelades tillsammans med lite kommentarer kring hur det står till.

SPORT
Jim Deldehed

Ishockey: Luleås turbulenta säsong
Luleå Hockeys säsong har varit som en berg och dalbana. De dåliga resultaten har på senare tid kommit allt tätare.

 Jim Deldehed
 Jim Deldehed

SPORT
Fotbollen är såld
Den engelska toppfotbollen är såld. Såld till vinstsökande mljardärer som skuldsätter klubbarna till tänderna för egen ekonomisk vinning. Vad har gått snett, och ännu viktigare, hur allvarligt är det?

SPORT
Zlatan förtjänar inte Jerringpriset
"Inget ont om Zlatan – han har mognat som människa och verkar mycket sympatisk – men om man tror att ett landslags framgångar beror på en enda spelare så är man antingen lätt okunnig – eller också är man sportjournalist!"

 Jimmy Ewertsson
 Göran Langevi

SPORT
Stressen inom idrotten måste bort
"Nej, man borde införa en ny tideräkning inom friidrotten. Att den som springer milen på exakt 30 min, eller kommer närmast, vinner. Då skulle man slippa den där stressen."

SPORT
Stjärnornas El Clásico är här
Månaders längtan i det dystra höstlunket är över. Tänd raketerna, öppna skumpan och fyll chipsskålarna. Stjärnornas krig är här, blårött mot vitt, Katalonien mot Madrid. Det är dags för El Clásico!

 Lennart Karlsson
 Jimmy Ewertsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Stefan Holmqvist - SHQ

Publicerad:
5 jun 2006 kl. 15.23

Skriv ut artikel


1232 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,7 / 3 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Nu är det julafton för sportfånar
Lennart Karlsson

Zlatan förtjänar inte Jerringpriset
Göran Langevi

Har sportjournalister ingenting mellan öronen?
Göran Langevi

Hitler vägrade ta Owens i hand
Yngve Karlsson

Friidrotten i Sverige har igen framtid
Lennart Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Somalia nästa?
Anna Veeder

Italien i VM-slutspel: ingen fläckfri historia (1)
Christer Löfman

Den ojämförlige ryssofilen
Camilla Bondareva

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
OS är igång med herrturneringen i ishockey
Jim Deldehed

Det börjar hetta till i Elitserien
Jim Deldehed

Ishockey: Luleås turbulenta säsong
Jim Deldehed

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Stoppa utkastningen av Sunday Ojuri!
Stefan Holmqvist - SHQ

Fotboll: Jaktsäsong på Arne Hägerfors
Stefan Holmqvist - SHQ

Crystal Palace - Londons Bajen (del 1)
Stefan Holmqvist - SHQ






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR