dcsimg
Onsdag den 23 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Lennart Karlsson publicerad 1 okt 2009 kl. 12.23:

Folk vill bedragas, må de då bedragas!

Häromdan var jag inne på H&M. Jag gick därifrån med ett leende på läpparna, för jag hade just lurat Karl-Johan Persson på 375 kr. Han trodde att jag skulle köpa en skjorta, men där fick han allt tji.
På vägen hem kom jag att tänka på ett citat av romaren Petronius: "Mundus vult decipi, ergo, decipiatur". Världen vill bedragas, må den då därför bedragas. Man kan konstatera att Karl-Johan Persson är Sveriges framgångsrikaste bedragare, som får folk att köpa saker som de redan har tillräckligt av. Jag vet inte hur många miljarder om året han säljer för. Men helt klart är att det mesta är bortkastade pengar. Under 40- och 50-talen fanns det förvisso behov av att fräscha upp sig efter kriget. Men nu för tiden hamnar det mesta i garderoben till ingen nytta.

En av världshistoriens största bedragare var Martin Luther, som hade roligt varje dag av att lura folk. Först fick han dem att tro på ett framtida paradis i himlen. Och sen fick han dem att jobba i sitt anletes svett dagarna i ända här på jorden. Hans människoförakt var oändligt och den godtrogna massan inte värt ett ruttet lingon.

Politiken är full av bedragare som roar sig omåttligt åt att lura folk. Reinfeldt åker hem till Täby med ett leende på läpparna. Folk tror att hans mål är att åstadkomma ett ännu större välstånd för svenska folket. Men han är en vanlig bedragare som bara är intresserad av sitt eget rykte och eftermäle och fyra år till vid makten. Men det är inget särskilt med det. Vi är alla större eller mindre skojare och bedragare. Så man ska verkligen passa sig för att tro på vad folk säger. Luther var alltså en storbedragare. Men Reinfeldt, Karl-Johan Persson och jag är inte ett dugg bättre. Genom att skoja med alla lättrogna människor så blir livet lite mer spännande.

Snart är det val i Sverige och då kan vi få bevis på hur lättlurade vi är av diverse politiska skojare, som bara kommer med halvsanningar.



Bookmark and Share

Lennart Karlsson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE
Malmö moské
Foto: flickr/Fickя (BY CC 2.0)

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
"Efter Mangs, Breivik, och Sverigedemokraternas intåg i riksdagen, borde programansvariga reflekterat mer över vilken kontext programmet görs i."

 Leif E Ström
 Amanj Aziz

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Lennart Karlsson

Publicerad:
1 okt 2009 kl. 12.23

Skriv ut artikel


957 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,4 / 5 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Hjärnan bakom G4S-rånet
Leif-Arne Undvall

SVT - i vems intresse?
Magnus Stenson

Glödlamporna slocknar i Europa
Martin Ekdahl

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Får man heja på Putin?
Lennart Karlsson

Palestinafrågan går inte att lösa
Lennart Karlsson

Nu börjar det bli jobbigt för regeringen
Lennart Karlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se