dcsimg
Onsdag den 23 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

Sourze rapporterar från USA
Artikel av Bo Dunfors publicerad 1 jul 2011 kl. 12.37:

Finns det inga vuxna i Washington?

"Borger skriver om presskonferensen att 'med tanke på den låga nivå på samtalstonen mellan Obama och de republikanska ledarna i kongressen så har jag lust skicka dem till sina rum'."
I onsdags höll president Obama en av sina sällsynta presskonferenser i Vita Huset. Den senaste var i mars. Enligt Gloria Borgers ledare på CNN innehöll presskonferensen inga större nyheter trots att Vita Huset hade utlyst den.

Obama ville uttrycka sin frustration över skuldkrisen och höjningen av lånetaket men istället kom den att handla mycket om vem som leder USA, presidenten eller kongressen.

Borger skriver om presskonferensen att "med tanke på den låga nivå på samtalstonen mellan Obama och de republikanska ledarna i kongressen så har jag lust skicka dem till sina rum". Presidenten uttryckte det på sitt karaktäristiska sätt: "Kalla mig gärna för barnslig men min förmodan är att ledare leder". Just nu är det inte bara amerikaner som undrar - Vem bestämmer egentligen i Washington?

Obama har under sin tid i Vita Huset fått mycken kritik för sitt ledarskap. Många politiska experter tycker att han påminner mer om en professor än en president. Många republikaner uttrycker det så här: "The president leads from behind". Man undrar vad han egentligen står för och var han har sina övertygelser.

Presskonferensen gav inga klara besked. Istället kom den att handla om att kongressledamöterna är dåliga på att göra sina hemläxor. Obama gjorde en liknelse mellan sina två flitiga döttrar Sasha och Malia som alltid är klara med sina hemuppgifter i god tid. Dessutom kritiserade han lagstiftarna för sina många ledigheter. Däremot framhöll presidenten sig själv som förebild och påpekade att han själv minsann hade hanterat svåra problem som kriget i Afghanistan, Osama bin Laden och krisen i Grekland.

Det hade kunnat bli en presskonferens med nyheter om Obama som nationens ledare hade föreslagit en lösning på skuldkrisen och höjningen av lånetaket eller åtminstone visat var skåpet skall stå. Istället kom det mest att handla om ett "balanserat tillvägagångssätt" vad gäller USA:s skulder och lånebehov. Obama sa också att han är beredd att tackla olika statliga förmåner och skatter. Speciellt skatter som berör "miljonärer och miljardärer samt VD:ar och deras personliga flygplan". Försvarskostnaderna skall också ses över.

Obama är trött på att höra från republikanerna att han är en misslyckad president. Därför han gav han också luft åt sin frustration med det republikanska ledargarnityret i kongressen som håller presidenten som gisslan över höjningen av skuldlånetaket.

Paul Krugman skriver i New York Times att när Obama i höstas gick med på att förlänga Bushs skattesänkningar för de mest välbärgade så skulle han också ha krävt av republikanerna att lånetaket skulle ha höjts. På så sätt hade presidenten undvikit den prekära situation han nu befinner sig i.

Kongressen bestämmer hur mycket pengar USA kan låna. USA:s statsskuld är för närvarande hisnande 14,3 trillioner dollar. Om inte lånetaket höjs innan den 2 augusti så hotar en ekonomisk härdsmälta med oöverblickbara konsekvenser.

Republikanerna har målat in Obama i ett hörn. De vill inte diskutera skattehöjningar utan bara nedskärningar. Obama och demokraterna är villiga att gå med på minskningar av anslag till olika federala program men vill också ha skattehöjningar.

Ekonomin går på styrfart i USA och arbetslösheten ligger runt 9 procent. Ingen president sedan Franklin Roosevelt har blivit omvald med en arbetslöshet över 7,2 procent. Det är dags för Obama att visa om han är en ledare med stål i ryggraden eller inte.



Bookmark and Share

Bo Dunfors,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE
Malmö moské
Foto: flickr/Fickя (BY CC 2.0)

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
"Efter Mangs, Breivik, och Sverigedemokraternas intåg i riksdagen, borde programansvariga reflekterat mer över vilken kontext programmet görs i."

 Leif E Ström
 Amanj Aziz

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Bo Dunfors

Publicerad:
1 jul 2011 kl. 12.37

Skriv ut artikel


876 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2 / 1 röst

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Sourze rapporterar från USA
Enäggstvillingars död - ett mysterium?
Bo Dunfors

50-årsjubileum för John Glenns rymdfärd
Bo Dunfors

Det största misstaget USA gjorde efter 9/11
Bo Dunfors

Demokrater oroade över presidentvalet 2012
Bo Dunfors

Obamas nya slogan - 'No we can't?'
Bo Dunfors

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Sverige en postdemokrati
Lennart Karlsson

Ligg-app ska få unga att ha säkrare sex
Robert Pantzar

Gubbjävlar och klimakteriekossor på nätet
Ann Velin

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Obamas återvalskampanj skakas av sexskandal
Bo Dunfors

Barack Obamas många ansikten
Bo Dunfors

Enäggstvillingars död - ett mysterium?
Bo Dunfors






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se