Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Tommie Nygren publicerad 2 jun 2005 kl. 09.04:

Feministerna var inte först, del 1

Vad är värst, undrar jag, i den här ROKS-affären vi läser om just nu?
Är det att en kvinna i Sverige tycker att män är djur? Nej, inte enligt mig, för alla har rätt till en åsikt, nazister, kommunister, manshatare and the like.

Är det att enskilda, lokala kvinnojourer där ingen insyn finns gör galna saker? Delvis, de ska ju skydda utsatta kvinnor men deras plattform kräver t.ex. att man tror blint på kvinnan som söker hjälp - vilket inte är fel, men man måste kanske bara tro på att hon behöver hjälp, inte att allt hon säger är sant?

Eller är det mer det faktum att en liten grupp hardcore ideologer och dogmatiker lyckats få en pipeline rakt in i regeringen och att regeringen dansar efter deras pipa, ändrar förutsättningarna för all svensk forskning och att samma hardcore grupp av ideologer lyckats kväsa debatten och nå politisk konsensus i Sverige? Samtliga svenska partier har i princip könsmaktsordningen inskriven i partistadgarna (förmodligen inte sant, men (s), (v), (mp) och (c) är jag rätt säker på har det) och alla går med på att lösningen är den som presenterats.

Häromdagen läste jag en artikel skriven av en kvinna som arbetar inom ROKS (tipset fick jag i en kommentar här) och som håller på med forskning i ämnet (exakt vilket ämne / vilken forskning minns inte min komahjärna just nu) och som riktar kraftig kritik mot de personer vi nu läser om, på just grunderna att ingen annan modell får användas för att förklara mäns beteende. Flera forskare som varit verksamma inom ROKS har förskjutits och senare (enligt denna kvinna inom ROKS) blivit persona non grata inom rörelsen. Däremot forskare som anammat ROKS ledargrupps världsbild har omfamnats.

När man sen får en pipeline in i regeringen med den här attityden till forskning börjar man bli orolig. Forskning i Sverige är idag otroligt styrt av socialdemokraterna i regeringsställning. De tillsätter professurer, rektorer osv på våra högskolor och universitet, ofta efter lojalitet till partiet. Det har såklart att göra med att om fri forskning skulle vara tillåten skulle deras enögda idéer på flera områden ganska snart falla ihop som korthus.

Det jag kommer komma fram till nu är detta: tror ni att det bara är radikalfeministerna (ROKS-kvinnans eget ord på sin egen ledning) som skapat sig den här positionen i samhället, eller kan det finnas FLER områden där en liten grupp aktivister fått en pipeline in i regeringskansliet och att de styr forskning på området och bekämpar det fria ordet genom att svartmåla alla som uttalar sig emot den dogma som råder? Något område där en mystisk politisk konsensus råder och där forskning bara får bedrivas som bekräftar regeringsmodellen?

Mitt svar på frågan kommer runt lunch.



Bookmark and Share

Tommie Nygren, VHS-barn


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Tommie Nygren

Publicerad:
2 jun 2005 kl. 09.04

Skriv ut artikel


2874 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,4 / 51 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Sverige inte redo att ha krogar med öppet till klockan 05.00
Fadde Darwich

Massmedias bild av situationen i Syrien är felaktig
Marcus Borg

Bedrägeri som säljstrategi på Telenor
Magnus Stenson

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Feministerna var inte först, del 2
Tommie Nygren

Ireen von Wackofeldt i sagolandet
Martin Ekdahl

Den lilla gläfshunden Janne Josefsson
Anna Drangel

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Jag tar inte på mig ett vitt band
Tommie Nygren

Våldtäkt måste ge livstid
Tommie Nygren

Vad ska vi göra med bögjävlarna då?
Tommie Nygren






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se