 |
POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel
av Ulrica Marmfeldt Lindgren
publicerad 29 mar 2012 kl. 06.00:
Fortfarande saknad - Madeleine McCannFoto: flickr/inkyfingerz (BY CC 2.0)
Fallet Madeleine McCann
Madeleines föräldrar kommer alltid få stå till svars för den masspsykos som bredde ut sig och fick "egentid" att bli starkare än moderskärlek.
Jag såg Skavlan i fredags, och kvällens gäster var föräldrarna till flickan Madeleine McCann som blev kidnappad i Portugal för några år sedan. Madeleines mamma, Kate McCann, har skrivit en bok om vad som hände på kvällen när Madeleine försvann, och hur polisen hanterade det fruktansvärda brottet efteråt.
När det här låg på första sidorna i tabloiderna led jag med föräldrarna. Jag läste allt som skrevs och hoppades som alla andra att flickan skulle hittas.
Jag fick barn på 90-talet och kom in i en helt ny värld där ordet "egentid" användes flitigt, både i media och bland andra småbarnsföräldrar. Oförstående lyssnade jag på mammorna, som ofta ville berätta när de använde denna egentid. Ett annat ord till som kom till min kännedom var att ha "kvalitetstid" med sitt barn. Det innebar att man var med sitt barn utan att behöva tänka på städning, disk eller annat som tillhör verkligheten. Jag gillade inte det ordet. När jag var hemma med mina barn hade jag kvalitetstid hela tiden, när vi diskade eller sorterade tvätt eller dammsög.
Åter till Madeleine-fallet. Man ställer sig frågan, hur kunde de natta barnen och sedan gå ut och äta på restaurang?
Tyvärr var det inget ovanligt vid den här tiden. "Egentiden" var så viktig att folk helt hade tappat huvudet. På 00-talet reste jag med min man och barn till Kanarieöarna. Två mammor satt inte långt ifrån oss med sina barn på planet. Ett barn skrek i två timmar. Vi undrade om de fortfarande tyckte att de valt rätt, en stuga på landet hade säkert ungarna också gillat.
Några dagar senare mötte jag mammorna igen på hotellets restaurang. Det var kväll och de satt med varsin drink i baren. "Har ni skaffat barnvakt?", frågade jag glatt. "Nej, de ligger och sover. Vi går till rummet en gång i halvtimmen och kontrollerar", svarade de.
Jag trodde inte mina öron. Egentiden hade utvecklat sig så att barnen nu kom helt i andra hand. Man kan sitta på balkongen och ha det mysigt också, var min tanke när jag gick därifrån med magont.
Efter Madeleinefallet är det nog ingen som lämnar sitt barn utan ständig tillsyn. Hennes föräldrar kommer alltid få stå till svars för den masspsykos som bredde ut sig och fick "egentid" att bli starkare än moderskärlek.
Paret McCann var bara människor av sin tid.
|