dcsimg
Onsdag den 23 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Per Hånell publicerad 29 mar 2006 kl. 20.22:

Förbrytare, geni eller helgon?

Lars Danielsson mörkar inte sina middagar i KU-förhören för att han skäms för krognotor och hanteringen av tsunamikatastrofen, nej, han vill inte avslöja sin älskarinna Helen Eduards.
Hängde med några journalistkollegor häromdagen. Alla talade de om när de skulle "droppa bomben". Om någon dag, kanske nästa vecka, måste syna Jan Eliasson först men sen.

"Bomben" är att statssekreteraren Lars Danielsson, en av Göran Perssons närmaste män, intygar att han på annandagen kontaktade UD:s Hans Dahlgren angående tsunamin och dessutom varit vid statsrådsberedningen hela dagen. Men eventuella mejl och telefonlistor kanske säger något annat? Dessutom vittnar Danielssons krognotor om att han med jämna mellanrum bjuder någon på dyra restauranger. Denna "någon" är alltså enligt mina journalistkollegor Helen Eduards, ett yngre departementsråd som tydligen skyddas av högre regeringsmedlemmar då ingen vågar ta bladet från munnen och faktiskt erkänna den halvsmutsiga affären.

Blev jag förvånad? Nej, har hört värre saker. Att äldre män blir gubbsjuka och att politiker fifflar med skattebetalarnas pengar är knappast någon nyhet för någon i landet. Om jag inte minns helt fel så har flera förtroendevalda från höger och vänster både lurat åt sig bostadsrätter och krävt dubbel ersättning för resor och representation de senaste åren.

Tror jag på skvallret? Kanske, man vet aldrig inom medievärlden. Så fort de större medierna "droppat bomben" och sedan ältat det några veckor brukar "sanningen" komma fram och som regel hamna någonstans mellan journalisternas pennor och den anklagades ivriga förnekanden.

Lärdomar att dra? Alla ljuger, även jag. Alla vill ha det bästa för sig själv. Inte nödvändigtvis alltid på andras bekostnad men i allmänhet tämligen fort, ingen vill vänta. Ge mig sprit, kvinnor och mer i bonus, ge mig yngre hud, lyckade barn och fler diamanter!

Som filmrecensent kan jag givetvis inte motstå frestelsen att referera till filmer så fort jag skriver. Och om Danielssonaffären kan jag bara säga att bioaktuella "Syriana" och "Good night and good luck" lika gärna skulle kunna utspela sig i Sverige som USA. Tyvärr gäller det kanske även "Brokeback Mountain" och "Crash", men det är en längre historia och är nog mer aktuellt i Malmö och Norrlands inland om de två första exemplen sker var dag i Stockholm.

Och kollegorna? Ja, de käkar vidare på sina luncher och undrar om jag sett någon alternativ film till allt Hollywoodtjafs på sistone . visst, såg "Moolaadé" i veckan, en senegalesisk film om kvinnlig könsstympning men vi kanske ska ta det någon annan gång? Desserten smakar bättre om man talar om "I hennes skor" istället eller "Matchpoint". Lustigt nog är samtalet snabbt tillbaka på lögner och förnekelse. En i sällskapet är tysk och har inte deltagit så mycket i konversationen utan ätit desto mer men summerar lunchen på väg ut när vi tar på oss ytterkläderna, med ett tyskt ordspråk:

"Envar bär inom sig något av en förbrytare, ett geni och ett helgon".

Vi instämmer alla och skiljs åt i vårsolen. Vem bryr sig egentligen om vad Danielsson gjorde på annandagen?




Bookmark and Share

Per Hånell, Filmrecensent på Sourze


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE
Malmö moské
Foto: flickr/Fickя (BY CC 2.0)

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
"Efter Mangs, Breivik, och Sverigedemokraternas intåg i riksdagen, borde programansvariga reflekterat mer över vilken kontext programmet görs i."

 Leif E Ström
 Amanj Aziz

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Per Hånell

Publicerad:
29 mar 2006 kl. 20.22

Skriv ut artikel


2853 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,1 / 10 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Hagamannen fallet: 'DNA inte helt säkert bevis'
Redaktionen Sourze

Aftonbladet, Expressen, Sourze & JK -April, April!
Billy Butt

Anna Sjödin är en osjälvkritisk politikernolla
Ludde Lindström

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Avveckla län och landsting (del 2)
Per Hånell

MATTI!
Per Hånell

The Devil Wears Prada
Per Hånell






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se