dcsimg
Lördag den 25 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Svenskarnas sexvanor | Nya bränder i Stockholm | Våldtäktsdömd får resning efter 10 år  Börja här!

MEDIA
Artikel av Roger M Carlsson publicerad 30 jun 2012 kl. 06.00:

Följ pengarna och hitta källan till de nyheter vi konsumerar

Eller "Det envisa upprapandet av TT-nyheter i Svenska nyhetsmedier."
Visst kan man förstå dem, det är mycket utrymme som skall fyllas i en tidning och skall man källkontrollera alltihop måste man ha en betydligt större organisation. Men så fort det gäller TT-nyheter så verkar alla normala tankeprocesser falla bort.

Som alltid när det gäller att publicera nyheter måste man fråga sig vem som tjänar på det. Är det en service till läsaren eller är det snarare ett beställningsjobb från något företag eller organisation som kan påverka massor av människor och därigenom få vinning av det.

Beställningsjobben grundas ofta på ett vetenskapligt underlag eller rättare sagt: man försöker få det att framstå som om det är vetenskap genom att skaka fram någon välbetald professor, docent eller överläkare som bekymrat skall uttala sig, men någon jävsdeklaration finns inte att ta del av.

Börja med att titta efter ordet studie, om det ordet finns med i texten kan du nästan lika gärna sluta läsa för det innebär bara att forskarna som publicerat artikeln har hittat ett samband av typen:
"Sololja ökar dramatiskt risken för drunkning" dvs de har hittat något som de tolkar som ett samband men som lika gärna kan bero på något helt annat.

Titta på försäljningen av sololja, jämför den med drunkningsstatistiken. När oljeförsäljningen ökar, ökar ju även antalet drunkningsolyckor. Att både drunkning och användningen av sololja sker därför att det är sommar behöver man ju inte berätta.

Är dessutom källan till studien utelämnad eller väldigt svår att hitta kan du nästan räkna med att den är ett beställningsjobb.

Låt oss titta på ett exempel ur verkliga livet.
Idag läste jag ännu en pseudovetenskaplig nyhetsartikel som låtsas bekymra sig om vår hälsa: "För mycket kött ökar risk för stroke"
http://www.dn.se/nyheter/sverige/for-mycket-kott-okar-risken-for-hjartsjukdom-och-stroke"
http://www.vt.se/nyheter/inrikes.aspx?articleid=6464685 / http://www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/inrikes/article15038582.ab
http://www.expressen.se/halsa/for-mycket-kott-okar-risk-for-stroke/
(Expressen klarar inte ens att räkna rätt... de har multiplicerat resultatet med 100 för att få procenten att låta lite mer avskräckande)

Det är fantastiskt, men om man läser artikeln så verkar det nästan som om det är farligt att äta rött kött. Då jag av naturen är lätt misstänksam av mig undersöker jag genast var den här studien kan tänkas komma från och hittar till slut källan till artikeln:

http://www.bmj.com/highwire/filestream/591596/field_highwire_article_pdf/0.pdf

Ok.. medecinskt mumbojumbo och engelska, suck men det får väl till nöds gå... så jag skummar vidare i texten tills jag kommer till det viktiga:
1. Baseras på en enda enkätundersökning
2. Studien är gjord enbart på kvinnor i Uppsala landsting
3. Åldersgruppen endast mellan 30-49år
4. Studien är gjord 1991-1992
5. Ungefär hälften av de tillfrågade svarade...

Jaha... det här är då alltså den fantastiska nyheten som ger braskande löpsedlar 2012. En medicinsk enkätundersökning som är gjord 1992?

Jag beger mig ut på nätet för att ta del av andra skeptiker.

En av mina favoriter är Kostdoktorn.se som oftast har koll på läget och skriver:
(http://www.kostdoktorn.se/dagens-ateruppvarmda-lchf-larm/ )

"Slutsats

Mina slutsatserna blir att om du är kvinna och åt ca 40% kolhydrater (= skräpmat exempelvis) år 1991 så kanske du har lite högre risk för hjärtsjukdom än genomsnittet. Men studien säger knappast något om vad som händer om du äter LCHF. För att få veta det måste man helt enkelt göra en studie på personer som äter LCHF. Svårare än så är det inte!"
(Källa: Kostdoktorn.se)

Tittar man djupare i källdokumentets tabeller så ser man att den ojämförligt värsta gruppen att tillhöra är rökarnas grupp, vilket inte ens nämns i artikeltexten.

Vad skall man dra för slutsats av det, ja det finns väl bara en man kan dra?
"Det finns tre sorters lögner. Lögn, förbannad lögn och statistik". (Citat: Mark Twain)

Den stora frågan är: Varför ljuger man? Här är din tolkning säkert lika god som min, men jag misstänker att det här är ännu ett försök att styra människor med hjälp av rädsla, precis som man gör i USA. Min förhoppning är att vi inte är lika lättskrämda i norden.

Styra till vad kan man kanske fråga dessutom. Jag gissar att artikeln är beställd av sockerindustri, bantningsindustri eller läkemedelsindustrin eller rentav alla tre. De som idag äter mer kött än protein skulle ju kunna märka att de går ner i vikt och blir friskare som en bieffekt av minskat proteinintag. Det skulle ju i så fall innebära minskade vinster för de största bolagen i världen, och hur skulle det se ut.

Följ pengarna och hitta källan!




Bookmark and Share

Roger M Carlsson, Misstror allt för braskande löpsedlar...


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: Nadia Szopińska

Sveriges bevakare har lutat sig bakåt
Kan det vara så illa att presskåren medvetet bortser från en serie logiska steg i tankeverksamheten?

 Leif E Ström

MEDIA

Foto: CJLUC

Internets oändliga lätthet
Man sitter hemma och betalar de äldsta räkningarna, man diskuterar storpolitik i pyjamas, man talar allvar med sina medmänniskor utan att se dem i ögonen.

 Lennart Lundwall

MEDIA

Illustration: oshin beveridge

Mervärdestjänster ersätter kvalificerad journalistik
Det är bara att konstatera att statusen för tidningsägande har gått sin sista match mot den krassa ekonomiska verkligheten.

 Leif E Ström

MEDIA
Öppet brev till Åsa Linderborg
"Kapitalismen krisar, politiken likaså. Det är i den myllan järnrören tågar ut på gator och torg."

MEDIA
Annika Widén
Foto: Privat

Annika Widén: "Svenskar och italienare kan lära sig mycket av varandra"
Redaktionen har intervjuat Sourzes egen Italienkorrespondent, bokaktuella Annika Widén. Hon berättar om skrivandet, hur det är att höra hemma i två olika kulturer, och om sitt humanitära arbete.

 Hans Berggren
 Redaktionen Sourze

MEDIA

Foto: flickr/takingthemoney (BY CC 2.0)

Betygsfritt på Sourze? Nej tack!
Stjärnor är ett bra val som inte kan missförstås och det är ni, kära läsare, som talar om för oss klaviaturmissbrukare huruvida vi ska fortsätta att vara här eller försvinna.

 Lennart Lundwall

MEDIA

Foto: Piotr Bizior, www.bizior.com

Papperstidningarna är hotade
Varför stänger inte papperstidningarna sina e-tidningar och motverkar att deras nyheter och artiklar kopieras?

 Sten O. Andersson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Roger M Carlsson

Publicerad:
30 jun 2012 kl. 06.00

Skriv ut artikel


926 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 1 röst

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
SvD bevakar mig
Sten O. Andersson

Skriva är guld
Sten O. Andersson

Sourze fasar ut forumkommentarer
Carl Olof Schlyter

Facebook börjar ta betalt för meddelanden
Mikael Vasara

Sveriges bevakare har lutat sig bakåt
Leif E Ström

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Vila i frid, Christoffer Mårtensson
Angus Liddell

Makteliten sörjer världens gladaste superdiplomat - Sverker Åström
Leif E Ström

Alla händelser är inte katastrofer
Sten O. Andersson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Sveriges bevakare har lutat sig bakåt
Leif E Ström

Internets oändliga lätthet
Lennart Lundwall

Mervärdestjänster ersätter kvalificerad journalistik
Leif E Ström

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Gravöl för unga människor smakar inte så gott
Roger M Carlsson

The race
Roger M Carlsson

Kan vi lita på Livsmedelsverket?
Roger M Carlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR