dcsimg
Tisdag den 21 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Upploppen i Husby | VM-guld i hockey | Fler anmäler mobbning i skolan Börja här!

NÄRINGSLIV
Artikel av Yngve Karlsson publicerad 9 jun 2011 kl. 12.54:

Europas dåliga ekonomi

"En gång i tiden följde alla länder i EU-regelboken som stipulerade att budgetunderskottet fick vara högst tre procent av BNP och statsskulden högst 60 procent av BNP. I början av 2000-talet började de flesta länderna i EU att bryta mot denna regel."
I en artikel av Andreas Cervenka i SvD den 5 juni 2011 med rubriken "Merkels mörka hemligheter" behandlas Europas svåra ekonomiska läge.

En gång i tiden följde alla länder i EU-regelboken som stipulerade att budgetunderskottet fick vara högst tre procent av BNP och statsskulden högst 60 procent av BNP. I början av 2000-talet började de flesta länderna i EU att bryta mot denna regel och fjol var det bara Finland och Luxemburg som höll sig på rätt sida om lagen. Statsskulden i Tyskland har stigit till rekordnivån 80 procent. Det är visserligen lägre än i mångas andra länder i EU men problemen tornar upp sig med en befolkning som blir allt äldre. Om kostnaden för framtida pensioner och sjukvård räknas in är Tysklands verkliga statsskuld 250 procent av BNP enligt vissa ekonomer. Japans nuvarande statsskuld är 200 procent av BNP.

Om Merkels situation har Cervenka följande att förtälja:

"Varje gång det varnas för en ny bankkris i Europa har Angela Merkel alltså all anledning att börja skruva på sig och flacka med blicken. Kanske är det därför hon den senaste veckan tycks ha svängt och är redo att ännu en gång skicka en ny omgång pengar till Grekland utan krav på att de banker som sitter på grekiska statspapper ska tvingas svälja förluster. Ju längre det bistra pokerpartiet om eurons framtid pågår, desto tydligare blir det att förlorarna är många och vinnarna få."




Bookmark and Share

Yngve Karlsson, 75 år och evig student.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

NÄRINGSLIV

Foto: flickr/Troms Arbeiderparti (BY CC 2.0)

(S)-tal om investeringar är en luftpastej
Äntligen har flera socialdemokrater börjat tala om att investera för att lösa ungdomsarbetslösheten. Men inom ramarna för det nuvarande finansiella systemet finns inga pengar till investeringar.

 Ulf Sandmark

NÄRINGSLIV

Foto: Jaclyn Twidwell

Katastrofal åtstramning?
Nu kan man undra vem som blir först med att överge överskottsmålet. Blir det borgarna eller Socialdemokraterna?

 Yngve Karlsson

NÄRINGSLIV

Foto: flickr/algenta101 (BY CC 2.0)

Den kinesiska kvalitetsutvecklingen
För inte så länge sedan ansågs konkurrensen från Kina bestå i låga löner och billiga produkter av låg kvalitet. Så är det inte längre.

 Yngve Karlsson

NÄRINGSLIV

Foto: fwdthought

Sex timmars arbetsdag realistiskt
Så kan sextimmarsdagen bli en väg till bättre livskvalitet för vanligt folk, och samtidigt ett mer hållbart samhälle.

 Yngve Karlsson

NÄRINGSLIV

Foto: Miroslav Sárička

Banker vill stjäla bankkonton i hela EU
Stölden av bankkonton på Cypern skall bli en allmän politik i hela EU. Riksdagen har lurats och godkände politiken i höstas. Först nu har EU klargjort vad de menade.

 Ulf Sandmark

NÄRINGSLIV

Foto: Martin Boulanger

Kina - ensam stormakt?
Grunden för Kinas uppgång är att dess ekonomi är världens näst största och snart den största mätt i köpkraft, samtidigt som landets export, utrikeshandel och valutareserven är de största i världen.

 Yngve Karlsson

NÄRINGSLIV

Foto: flickr/Leonid Mamchenkov (BY CC 2.0)

Insättare betalar bankskulder på Cypern
Bankkundernas insättningar behandlas som oprioriterade lån jämfört med de utländska och inländska banklån som finansierat Cyperns banker. Bankdelning måste återinföras om insättare skall skyddas.

 Ulf Sandmark

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Yngve Karlsson

Publicerad:
9 jun 2011 kl. 12.54

Skriv ut artikel


2043 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
(S)-tal om investeringar är en luftpastej
Ulf Sandmark

Katastrofal åtstramning?
Yngve Karlsson

Den kinesiska kvalitetsutvecklingen
Yngve Karlsson

Sex timmars arbetsdag realistiskt
Yngve Karlsson

Banker vill stjäla bankkonton i hela EU
Ulf Sandmark

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Därför behövs konspirationsteorier
Dag Nilsson

Alzheimersjuka kan inte ta ansvar för ett sexliv
Linnea Axelsson

Rädda Grekland från diktatur
Ulf Sandmark

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
(S)-tal om investeringar är en luftpastej
Ulf Sandmark

Katastrofal åtstramning?
Yngve Karlsson

Den kinesiska kvalitetsutvecklingen
Yngve Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Medelklassen i Moskva
Yngve Karlsson

Katastrofal åtstramning?
Yngve Karlsson

Den kinesiska kvalitetsutvecklingen
Yngve Karlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR