dcsimg
Onsdag den 23 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Per Schlingmann publicerad 9 maj 2008 kl. 14.13:

Ett nytt partiväsende växer fram

Domedagsprofetiorna duggar nu tätt om den kris partierna befinner sig i. Medlemmarna flyr och det är bara en tidsfråga innan partierna i sin nuvarande form kan begravas.
Är detta ett allvarligt problem för demokratin? Svaret är ja - om man anser att partierna som de ser ut idag är bästa sättet att upprätthålla demokratin.

Ett annat synsätt är att partiväsendet nu helt enkelt befinner sig i en brytningstid där vi kommer att se andra former av partier framöver. Jag är övertygad om att detta är fallet.

Det som händer är samhället och människors värderingar förändras och detta är något vi partier måste förmå utvecklas i takt med. Ny teknik skapar nya möjligheter för människor att utöva inflytande och bidra till samhällsutvecklingen. Vi ser tydliga värderingsförskjutningar i samhället där färre ser det som naturligt att vara medlem i ett parti.

För moderaterna är medlemmar viktiga. Det ger oss styrka som parti, kontaktytor mot samhället och givetvis basen för att rekrytera våra förtroendevalda. Vi arbetar aktivt med detta och är mycket hoppfulla. Vi erbjuder nya väger för medlemmar att snabbt komma in i partiet och öppnar upp våra processer för att ge alla som vill möjligheten att påverka.

Men parallellt med detta måste vi aktivt arbeta med hur vi kan erbjuda också människor som inte är medlemmar kontakt med partiet och möjligheten att påverka. Vi har under lång tid erbjudit människor som inte är medlemmar möjligheten via politikerskolor att komma i kontakt med politiken för att sedan ta ställning om detta är något man vill fortsätta med. Detta har varit mycket framgångsrikt. Vi går nu vidare med att öppna upp vår process när vi utvecklar politiken inför nästa mandatperiod och ger alla som vill möjligheten att delta. Vi kommer också externt söka människor som vill vara med i vårt arbete med att fram till 2010 genomföra flera tusen besök i den svenska välfärden.

Skälet till att det varit viktigt med partier med stora medlemsbaser har varit att detta ska ha säkerställt förankring i det svenska samhället och givit partierna kontaktytor i olika delar av Sverige. Det har hävdats att partiernas uppgifter är att företräda sina medlemmar och sina väljare. Och visst har partierna när de var större haft bredare förankring, men samtidigt samlar partierna alltid bara vissa typer av människor. Ett partis uppgift får därför inte vara att bara se till medlemmar eller sina väljare. Ett parti måste se alla som bor i Sverige och nyfiket fråga sig hur människor upplever sin vardag och Sverige.

Hösten 2003 inleddes förnyelsen av moderaterna. Vi lade då kraft på att ompröva hur vi såg på Sverige och utvecklade nya svar på hur jobben blir fler och kvaliteten i välfärden kan utvecklas. Moderaternas förnyelse fortsätter och vi kommer framöver att också lägga stor vid hur vi kan erbjuda människor också utanför politiken möjligheten till kontakt och inflytande. Sverige förändras och vi som partier måste förmå ta tillvara på de nya möjligheter som uppstår. Med nyfikna partier kan den process vi nu genomgår leda till att demokratin vitaliseras.



Bookmark and Share

Per Schlingmann, Partisekreterare Moderaterna


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE
Malmö moské
Foto: flickr/Fickя (BY CC 2.0)

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
"Efter Mangs, Breivik, och Sverigedemokraternas intåg i riksdagen, borde programansvariga reflekterat mer över vilken kontext programmet görs i."

 Leif E Ström
 Amanj Aziz

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Per Schlingmann

Publicerad:
9 maj 2008 kl. 14.13

Skriv ut artikel


2299 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,7 / 7 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Utmaningar väntar Socialdemokraterna
Patrik Wikström

Vägledning för väljare
Jan Wiberg

Partiledardebatten - alla förlorar på lågmäldheten!
Luka Vestergaard

Kan man vara moderat som moderat?
Jan Kramár

Vad vill Socialdemokraterna? Del 1
Micheles Kindh

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Schenström-affären: Herr Reinfeldt, LJUG ALDRIG!
Ulf Nilson

Engla: Det hela handlar om pengar
Billy Butt

Stureplan:Brats, sprithoror och köpta journalister
Fadde Darwich

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Kärnkraften: Styrkebeviset från Alliansen
Per Schlingmann

Förbjud sex med djur
Per Schlingmann

Forskning är viktigt och rätt - inte tråkigt
Per Schlingmann






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se