Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Mikael Vasara publicerad 3 apr 2009 kl. 13.17:

Ett fosterbarns öde i Skadad av Cathy Glass

"Jag tänkte på det där när jag lyssnade på boken. Jag såg hur en mängd barn över hela världen var i behov att komma till trygga miljöer för att kunna växa och bli de människor de var ämnade att bli."
Skadad
Av: Cathy Glass
Inläst av: Angela Kovacs

Cathy har tagit hand om fosterbarn i stort sett hela sitt vuxna liv, hon började ta emot dem redan innan hon fick sina biologiska barn. Jag pratade men en vän i telefon i veckan och hon berättade att hon blivit godkänd för att vara fosterförälder. "Jag hann inte mer än att få tillståndet, innan de började ringa om barn i olika åldrar som var i behov av fosterhem", sa hon.

Jag tänkte på det där när jag lyssnade på boken. Jag såg hur en mängd barn över hela världen var i behov att komma till trygga miljöer för att kunna växa och bli de människor de var ämnade att bli. Min vän har egna erfarenheter av fosterhem och turer fram och tillbaka inom socialtjänsten. Trots att vi båda kommer från så kallade "dysfunktionella" hem så har vi olika erfarenheter, jag har i terapi kommit fram till att jag nog själv skaffade en stöd familj på eget bevåg.

Nå, vad är detta för typ av bok och varför har den blivit skriven? Cathy har fram till nu tre egna barn och har bland annat haft fosterbarn under 20 års tid. Och det har gått bra, en har blivit läkare och de är väl ett gott betyg. Men den här gången tar hon sig an ett barn, en flicka på åtta år, som haft fem fosterhem på fyra månader. Hon har satt eld på en hund, skär sig själv och gömmer sig bakom en mängd olika personligheter. Att barn har olika personligheter när de leker är inget konstigt, men att leva bakom dem och inte minnas vad den ena personligheten har sagt är oroväckande. Och när flickan bajsar på sig för att få som hon vill, så inser Cathy med att hon kanske tagit sig vatten över huvudet den här gången. Och det blir kaos - denna åttaåring börjar regera hela familjen med sina olika knep och metoder. Till en början så är allt ett stort frågetecken - varför gör hon så här? Sparkar, slår, bajsar på sig. Hon verkar sakna all form av empati och hon kan inte lära sig något i skolan.

Jag vill inte avslöja mer, så läs boken och få en inblick i ett öde som man inte trodde fanns!



Bookmark and Share

Mikael Vasara, En musik galning ,som lyssnar och skriver både musik och böcker.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Carl Lender (BY CC 2.0)

Rocktåget gick - utan mig
Det gick inte att skylla på någon eller något. Jag hade missat Chris Isaaks föreställning i Filadelfiakyrkan i början av juni 2010.

 Leif E Ström

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Neuland Concerts (BY CC 2.0)

First Aid Kit har talang och egensinne
Det är gott att se att musikbranschen inte bara består av wailande struntsångerskor och konceptade Idoler.

 Leif-Arne Undvall

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/nSeika (BY CC 2.0)

Det är saligare att skriva än att läsa
Att läsa böcker kan kanske vara bra och uppiggande ibland. Men man blir genast en bättre människa av att skriva själv.

 Lennart Karlsson

Filmrecension

Amber Heard som Chenault och Johnny Depp som Paul Kemp
Foto: Peter Mountain

The Rum Diary - spännande men konventionell
Johnny Depp gör som alltid en utmärkt insats i denna välregisserade berättelse om den vänstersinnade amerikanen som kämpar för sin journalistiska heder i ett exotiskt och korrupt latinamerikanskt land.

 Marie Ericsson

Filmrecension

The Girl With the Dragon Tattoo
"Den amerikanska versionen kompletterar den svenska."

Bokrecension


Även tystnaden har ett slut - Ingrid Betancourt
Ingrid Betancourts egen berättelse om sin tid som fånge hos Farc-gerillan. En bok som räcker länge och som är gastkramande på riktigt.

 Mikael Vasara
 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Dave 79 (BY CC 2.0)

Nytt uppsving för 80-talets hitmakare
Brittiska låtskrivarna och producenterna Stock, Aitken och Waterman, har med tiden fått erkännande för sina starka melodier och välkända ljudbild.

 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Mikael Vasara

Publicerad:
3 apr 2009 kl. 13.17

Skriv ut artikel


2902 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,4 / 25 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Hairspray glänser på Chinateatern
Anitha Östlund

Carolina Gynning är ett mediegeni
Mikael Vasara

Michael Connellys 'Hotet' komiskt allvarlig
Mikael Vasara

Per Nuder - stolt men inte nöjd
Mikael Vasara

Välgörarna - en roman med nytt perspektiv
Mikael Vasara

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Respons på 'Livets viktigaste tid'
Birgitta Stiefler

Konjunkturen kommer att göra en L-sväng
Lennart Karlsson

Kaos #1
Sunny Börjesson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Rocktåget gick - utan mig
Leif E Ström

First Aid Kit har talang och egensinne
Leif-Arne Undvall

Det är saligare att skriva än att läsa
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Breven från Iwo Jima - Yukiko Duke
Mikael Vasara

En spännande tid börjar med Juholts avgång
Mikael Vasara

Socialdemokraterna har blivit ett anonymt parti
Mikael Vasara






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR