dcsimg
Lördag den 25 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Svenskarnas sexvanor | Nya bränder i Stockholm | Våldtäktsdömd får resning efter 10 år  Börja här!

Ungdomspartiledarna på Sourze
Artikel av Erik Bengtzboe publicerad 16 aug 2012 kl. 06.00:

Erik Bengtzboe, Förbundsordförande MUF

Erik Bengtzboe: "Inte en dag för tidigt att införa nystartszoner"

Att sänka kostnader, förenkla regler och kapa i snårig byråkrati skulle hjälpa utsatta områden att nyttja sin potential till fullo. Nystartszoner är ett väldigt stort steg på vägen för att lyfta dessa områden och minska utanförskapet.
Äntligen har utredningen om nystartszoner landat på regeringens bord. Den föreslår att vi ska införa nystartszoner och det är inte en dag för tidigt. Nystartszoner är en andra chans för områden med stort utanförskap att växa och utvecklas till sin fulla potential. Dessa områden har alla höga siffror för arbetslöshet och väldigt låg andel med gymnasieexamen. Nu äntligen, med nystartszoner, kan dessa områden lyftas upp.

Att Sverige brottas med knepiga regler, hård beskattning av företagande och snårig lagstiftning är vida känt. Men nu har vi chansen att få bort mycket hindren för att lyfta många av våra utsatta områden. I den bästa av världen borde krångel, skatter och onödig byråkrati vara något som redan är bortglömt i hela landet, men tyvärr är den en verklighet.

De verktyg som nystartszonerna ska få för att lyfta sig är kraftigt sänkta arbetskraftkostnader i upp till sju år. Detta ska hjälpa företag att växa och helst även skapa förutsättningar för nya att växa fram. Tyvärr går inte utredningen hela vägen för att ge våra utsatta områden alla verktyg som krävs för att lätta för nyföretagande och skapa möjligheter för företag att växa.

En viktig pusselbit saknas för att på riktigt kunna förenkla för företag och ge dem möjligheter att växa och det är en förändring i arbetsrätten. Många av de knepiga reglerna och den snåriga byråkratin kommer från arbetsrättens del i lagboken. Många företag drar sig för att anställa på grund av extrajobbet och byråkratin som följer med att anställa. Många arbetsgivare upplever en för stor risk med att anställa och drar sig för att skapa nya arbetstillfällen.

Tyvärr skapar den onödiga byråkratin fler problem än bara vid anställningstillfället. När konjunkturen vänder och arbetsgivaren vill behålla nyckelkompetens men tvingas att avskeda oss yngre är det sist in, först ut-principen som ställer till det. På grund av att vi unga inte har jobbat tillräckligt länge är det vi som måste gå först. Vill vi med allvar låta företag få chansen att växa och nya att kunna starta behöver vi på ge nystartszoner alla verktyg som krävs för att kunna blomma ut.

Att sänka kostnader, förenkla regler och kapa i snårig byråkrati skulle hjälpa utsatta områden att nyttja sin potential till fullo. Nystartszoner är ett väldigt stort steg på vägen för att lyfta dessa områden och minska utanförskapet. Låt nystartszonerna få en rejäl chans att växa och nyttja sin potential, ge dem även förändring av arbetsrätten så att de får alla nycklar som krävs för att minska utanförskapet och växa.



 




Bookmark and Share

Erik Bengtzboe, Förbundsordförande Moderata Ungdomsförbundet


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Lördagskrönikan SARA

Jasenko Selimoviæ (FP)
Foto: Per Hanstorp

Det handlar inte om tacksamhet, Jasenko
Händelserna i Husby och andra förorter är en konsekvens av att du och andra företrädare ur alliansen vägrar ta ert ansvar för samhället och medborgarna.

 Sara Abdollahi

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Pierre Andersson (BY CC 2.0)

Ungdomarna ropar på hjälp
Kan de senaste händelserna i Stockholms förorter vara symtom på ett samhälle som har misslyckats med att skapa förutsättningar för att ungdomar ska uppleva trygghet, framtidshopp och livsglädje?

 Raphael Mabo

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Balazs Czitrovszky

Vikten av riktning och mål
Den så kallade jobbpolitiken måste åtföljas av långsiktiga sociala och samhällsmässiga mål. Annars kommer strategin att förgöra sitt syfte.

 CV Reimers

POLITIK & SAMHÄLLE
Husby
Foto: flickr/schmilblick (BY CC 2.0)

Skotten i Husby
Det är skamligt att svensk polis inte klarar vad deras kollegor i andra länder klarar - att använda icke dödligt våld.

 Fredrik Hansson

Lördagskrönikan SARA

Sara Abdollahi

Vem får vara med i Coca Colas gemenskap?
Personligen ser jag inget värde i att ha mitt namn på en flaska av ett företag som Coca Cola. Men jag förstår de människor som tycker att Coca Colas bojkott av namnet Mohammed är stötande.

 Sara Abdollahi

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Cecilia Johansson

Tvinga inte människor med psykisk ohälsa tillbaka till jobbet
Om du brutit benet behöver du gips och stöd först innan du får gå fritt igen - inte någon som säger att du ska hoppa häck istället.

 Ingrid Oscarsson Ling

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Andrey Okonetchnikov

Medelklassen i Moskva
Livet börjar likna det tsaristiska Ryssland med en sysslolös överklass och en fattig underklass.

 Yngve Karlsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Erik Bengtzboe

Publicerad:
16 aug 2012 kl. 06.00

Skriv ut artikel


1204 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,5 / 6 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Ungdomspartiledarna på Sourze
Stefan Lindborg: Kompromissa inte med aborträtten
Stefan Lindborg

Gustav Kasselstrand: Balansera den svenska arbetsmarknaden
Gustav Kasselstrand

Linda Nordlund: Håll nyfikna borta från våra vårdjournaler
Linda Nordlund

Rebecka Carlsson och Björn Lindgren: 'Både politiker och media glömmer världens fattiga'
Rebecka Carlsson

Aron Modig: 'Möjligheterna att välja ska utvecklas, inte avvecklas!'
Aron Modig

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Facebook kontrollerar användarnas chattar
Liolin Vernram

Kulturelitens fördomar mot romantisk litteratur
Simona Ahrnstedt

Det är skillnad på folk och fattiga
Rolf Nilsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Det handlar inte om tacksamhet, Jasenko
Sara Abdollahi

Ungdomarna ropar på hjälp
Raphael Mabo

Vikten av riktning och mål
CV Reimers

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Erik Bengtzboe: 'Sveriges unga behöver bostäder - nu!'
Erik Bengtzboe

Erik Bengtzboe: 'Ungdomsarbetslösheten - en ond cirkel som måste brytas'
Erik Bengtzboe






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se