dcsimg
Onsdag den 23 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Estelles dop och monarkin | Skyways konkurs | Andrahandsuthyrning mot bostadsbrist  Börja här!

ALKOHOL & DROGER
Artikel av Sofie Floryd publicerad 25 sep 2005 kl. 09.27:

En gengångares desperation

Sargat hjärta, sargat liv sargade själar som irrar runt om kring oss utan att ni tänker en tanke på oss. Som spöken i en väldigt kall värld utan empati och förstående av er övriga.
Utanför mer och mer för varje dag som går och det är så svårt att komma upp igen då fallet var så högt. Fallet var
så hårt så jag kan inte tänkas överleva detta. Inside you're pretending. Hoppas på att detta liv du lever bara är en dröm du snart ska vakna upp ifrån. Du måste finna en
väg ut ut detta levande frätande helvete på jorden som du kravlar runt i.

26 år gammal nu. Du är 26 år för fan och du har sumpat allt du hade på ett år bara. Är det inte dags att komma upp ur drömmen snart? Är det inte dags att vakna och gråta dina undangömda tårar, låta dom flöda upp ur ditt innersta och spola bort din längtan, din sorg, sveken som han gjorde, förnedringen, rädslan, empatilösheten som gnager ditt innersta. Din rädsla är för stor, din rädsla för att inse vad som hänt de senaste åren tvingar dig in i glömska utan botten.

Förträng dina barns skrattande i ditt hem. Förträng hans våld emot dig. Förträng rädslan du kände alltför ofta.
Förlika dig med dina farhågor om en alltför snabb död för din räkning. Ge efter för din dödslängtan som växer sig allt starkare för varje sekund, som du lever kvar i detta tomrum, detta vakum du svävar runt i utan mark under dina fötter och med ångesten och mörkret som enda ledsagare.

Fly in i dig själv igen nu innan det blir för jobbigt för dig att ta. Jag känner ju hur tårarna bränner innanför mina välsminkade ögonlock det är så nära nu att allt brister igen.

Fly in i din påse med amfetamin igen, din kära räddare, din bästa vän som tagit över ditt liv och inte tänker lämna dig ifred tills du dör tillsammans med denne vän för livet.

Förlåt mig älskade ungar, förlåt mig mina älskade ögonstenar till döttrar som jag saknar utan gräns. Jag älskar er så men jag dras ner mer och mer i det kriminella sorgliga låtsaslivet. Jag dras av armar gjorda av hårdaste järn. Ankaret runt min ankel vill inte släppa sitt grepp om mig då det i snabb takt rusar fram i det mörkaste djup med sikte på den totala bottnen.

Jag vill inte bli levande begravd i slammet på havsbotten, jag vill leva igen. Snälla, se mig. Snälla, låt mig få andas igen. Snälla, låt mig komma upp till er värld igen. Snälla ni, kan ni inte bara låta mig få en chans till livet ännu en gång? Jag önskar inget hellre än att få somna med mina barn i sängen igen. Jag önskar inget hellre än att slippa känna förakt för mig själv för mina felaktiga val i livet. Jag önskar att jag kunde få börja om igen, en annan tid en annan plats, en annan dröm....en annan mig...



Bookmark and Share

Sofie Floryd,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook








SENAST IN

ALKOHOL & DROGER
Sluta knarka och hjälp världens barn!
Droger är en miljardindustri, det genererar stora summor och de som håvar in dessa pengar lever ett bedrägligt lyxliv.

 Ramona Fransson

ALKOHOL & DROGER
Individualisera inte problematiken med missbruk!
Individualisera inte missbruk!

ALKOHOL & DROGER
Ge beroendesjuka vård på lika villkor
Om vi råkat ut för olycka eller fått lungcancer efter att ha rökt i tjugo år spelar noll roll: vi kräver - och får! - vård på lika villkor. Samma borde gälla samtliga sjuka - också de beroendesjuka!

 Olle Jonasson
 Shqiptar Oseku

ALKOHOL & DROGER
Snusa inte, tjejer!
Att byta cigaretter mot snus är att gå ur askan i elden!

ALKOHOL & DROGER
Jan Söderqvist omfamnar knarket
Vi kan inte fortsätta låtsas att partyknarkandet är inte ett allvarligt problem.

 Lars Erlandsson
 Angus Liddell

ALKOHOL & DROGER
Jag svek mig själv när jag drog linor amfetamin
"Helt jävla idiotiskt. Det finns inget försvarbart i det. Men mår man så dåligt psykiskt så förväntar man sig inget annat av sig själv."

ALKOHOL & DROGER
Socialministerns fula knep
Före detta socialminister Gertrud Sigurdsen försöker försvara sin föråldrade och oförlåtande drogpolitik genom att kräva av andra det hon själv inte ens kommer i närheten av.

 Angel Mattsson
 Michael Karnerfors

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Sofie Floryd

Publicerad:
25 sep 2005 kl. 09.27

Skriv ut artikel


1527 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,9 / 12 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Sluta knarka och hjälp världens barn!
Ramona Fransson

Fylleri fyller profitörens ficka
Åke Holm

Individualisera inte problematiken med missbruk!
Olle Jonasson

Ge beroendesjuka vård på lika villkor
Shqiptar Oseku

Jag kan hålla med....
Emelie Özbudak

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Jag kan något som ni inte kan...
Sofie Floryd

Fredagskväll med mamma
Mimmi Karlsson

LSD är min medicin
Jakob Jensen

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Sluta knarka och hjälp världens barn!
Ramona Fransson

Individualisera inte problematiken med missbruk!
Olle Jonasson

Ge beroendesjuka vård på lika villkor
Shqiptar Oseku

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Jag kan något som ni inte kan...
Sofie Floryd

Facit från min ravetid: fem döda och tre på psyk
Sofie Floryd

Isprinsessans bekännelse
Sofie Floryd






Avancerad sök...