Onsdag den 8 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att jobba tills man är 75 | Knivskadade flickan i Hjällbo | Uteliggarldesignen på NK Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Carl Olof Schlyter publicerad 1 jun 2009 kl. 16.19:

EU-valet: Svag och feg eller stark och självisk?

"Helt ärligt kan jag säga att jag alltid har röstat borgerligt med lite dåligt samvete. Det är ju till väldigt många procent tur att jag har det så bra som jag har det..."
Det är valtider och tankar om politiken får en förnyad kick, om än inte av samma styrka som vid vanliga hederliga riksdagsval. Ofta beskylls nuförtiden de mer etablerade partierna för att företräda för lika åsikter. Ändå finns så klart stora grundskillnader. I stora drag kan man väl karaktärisera de på följande sätt:

Vänsterblocket har solidaritet som sitt största ledord, dvs det spelar inte så stor roll vad jag själv har så länge inte alla andra också har det bra. Det är inte ditt fel att du inte är världens mest begåvade person. Om det är fallet ska du ändå kunna lita på att andra ställer upp och gör ditt liv drägligt. Helt klart sympatiskt om det gäller i praktiken, men priset är den individuella friheten och frihet är ju just det borgerliga blockets största ledord. Ingen ska enligt borgarna styra över dina möjligheter att vara din egen lyckas smed. Har du förutsättningar att själv lyckas skapa dig ekonomisk framgång ska du kunna göra det utan att staten ska lägga sig i och du ska inte behöva känna att du måste dela med dig till andra bara för det. Helt klart mindre sympatiskt, men kanske mer rättvist om man antar att många som inte har det så bra inte är i den situationen på grund av sämre förutsättningar utan för att de inte vågar ta risker eller orkar lägga manken till.

Vänsterblocket skulle med andra ord vara de svagas och fegas partiblock medan högerblocket är de starkas och själviskas. Det här vet ju alla men det sägs rätt sällan rakt ut. Ja, vad är bäst egentligen? Vad känns bäst: att vara med det svaga och fega laget eller med det starka och själviska? Tja, stark brukar ju betraktas som bättre än svag. Det finns väl egentligen ingenstans som svag betraktas som bättre än stark. Känslig kan däremot vara bättre än okänslig, om de begreppen är lite av synonymer. Feg är inte heller någon höjdaregenskap, men kanske ändå bättre än självisk. Ibland är ju feg synonym med klok. Att vara självisk är nog aldrig något man kan vara stolt över.

Alltså, både svag och feg kan vara bra egenskaper medan av stark och självisk så kan bara stark vara bra. I så fall borde det vara bättre att rösta på vänsterblocket, eller?

Själv är jag uppväxt i ett borgerligt hem och har svårt att lämna "mitt" block - min flock. Det brukar sägas att många lämnar sossarna för att rösta på moderaterna. Det har jag svårt att tro på. Helt ärligt kan jag säga att jag alltid har röstat borgerligt med lite dåligt samvete. Det är ju till väldigt många procent tur att jag har det så bra som jag har det, men ändå vill jag inte rösta på ett sätt som kan innebära att jag borde dela med mig av min goda situation till folk jag inte känner och därmed få det lite sämre själv. Jag är alltså delvis självisk. Fegheten är kanske ändå det som gör att jag fortsätter att rösta med min flock. Alltså, jag tar ganska ofta stora risker och jag kan i vardagen känna att de som inte gör det borde göra det mer för att bidra till att utvecklingen går framåt.

Ja, vi får se hur jag röstar. Hur röstar ni?




Bookmark and Share

Carl Olof Schlyter, Chefredaktör Sourze


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

POLITIK & SAMHÄLLE
Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Det viktiga var uppbyggnaden av ett socialt skyddsnät, som gjorde att ingen kände rädsla inför att klara livets ekonomiska nödvändigheter. Men plötsligt blev begreppet "välfärdsstat" ett fult ord.

POLITIK & SAMHÄLLE
Koshis seger kan innebära positiva förändringar och större karriärmöjlighet för småbarnsmammor
Foto: flickr/monika.monika (BY CC 2.0)

Kvinnliga politiker firar framgångar i Japan
Shiga-prefekturens nya borgmästare är inte bara landets yngsta genom tiderna, utan även kvinna. Prefekturen är nu den enda i Japan som har två kvinnor i ledande positioner.

 Micheles Kindh
 Jennie Johansson

POLITIK & SAMHÄLLE
Protester mot att kvinnors klädsel ses som en förmildrande omständighet vid fall av övergrepp
Foto: flickr/msmornington (BY CC 2.0)

Thorsten Flincks stjärtklapp - ett friskhetstecken
När Thorsten Flinck klappar den söta programledaren på stjärten i Melodifestivalen, reagerar den svenska kvinnan med ett ramaskri. I själva verket är det ett sundhetstecken och typiskt för mannen när han är glad.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Argenberg (BY CC 2.0)

Egypten måste banta sin personal
De som bär skulden till Egyptens katastrofala läge är förstås personalcheferna. De har helt enkelt anställt för många människor för den egyptiska myrstacken.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Megadeth's Girl (BY CC 2.0)

Varför ger man fortfarande elchocksbehandling?
Hundratals människor har rapporterat om svåra skador efter ECT. Jag har personligen varit i kontakt med många av dem. Deras vittnesmål skär i mitt hjärta. De får inte nonchaleras.

 Peter Larsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Carl Olof Schlyter

Publicerad:
1 jun 2009 kl. 16.19

Skriv ut artikel


1072 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,2 / 5 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vad vill Socialdemokraterna? Del 1
Micheles Kindh

(S) måste läsa sitt eget partiprogram
Tobias Jeppsson

Humanismen - socialdemokratins ursprung
Börje Peratt

Kristdemokraterna är overklighetens folk
Lennart Karlsson

Stefan Löfven var kanske inte det bästa valet
Yngve Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Skydda arbetsrätten i Europa
Jens Holm

Religiös fundamentalism skördar kvinnoliv
Gudrun Schyman

Jämställdheten kostar kvinnan för mycket
Pia K

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
Anitha Östlund

Vapenexporten måste avskaffas
Göran Ording

Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Micheles Kindh

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Håkan Juholts avgång - fyra skäl
Carl Olof Schlyter

Breivik - Oslo tingsrätt riskerar måla in sig i ett hörn
Carl Olof Schlyter

Anders Behring Breivik frisk eller sjuk - vet någon?
Carl Olof Schlyter






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se