Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Michael Gajditza publicerad 2 sep 2010 kl. 06.00:

Du kan bli straffad för sådant din bror gör

En dom i Förvaltningsrätten slår fast att Du kan straffas indirekt för sådant någon annan gör. Domen strider mot vedertagna rättsprinciper och kommer nu att slutgiltigt prövas i Europadomstolen.
Låt oss titta på ett verkligt rättsfall och dess konsekvenser för den enskildes rättssäkerhet. Jag använder ofta MC-kulturen som utgångspunkt för ett resonemang på detta område och det gör jag eftersom jag menar att det ingen annanstans framgår så tydligt vad begrepp som "lagglidning" och "ämnesglidning" kan innebära för rättssäkerheten.

Det som idag sker mot MC-klubbarna innebär ett avsteg från grundläggande rättsprinciper och väl ute på det sluttande planet så kan det gå fort utför, något som jag menar har visat sig i mycket av den lagstiftning som genomförts under senare år. I detta fall är det en dom i Förvaltningsrätten som borde ha fått mycket större utrymme än den fått då den på ett avgörande sätt gör lagtolkningar som jag påstår strider mot grundläggande krav på såväl rättssäkerhet som mänskliga rättigheter.

Ärendet handlar om en restaurangägare som fått avslag på en begäran om att få ett utökat serveringstillstånd så att detta skulle gälla året runt. Socialnämnden avslog begäran med hänvisning till "vad som är allmänt känt om Hells Angels" och med vidare hänvisning till att ägarna har kopplingar till just den klubben.

Att "kopplingen" finns går inte att förneka då den ene ägarens bror är så kallad "provmedlem" hos klubben. Broderns anknytning och det faktum att restaurangen besökts av HA-medlemmar diskvalificerade alltså ägarna från att få det sökta tillståndet. Om den typen av bedömningar är vad som ska gälla i framtiden så ser det mörkt ut för såväl rättssäkerhet som demokrati.

Det är svårt att avsäga sig ett släktskap men det är å andra sidan så att i vårt rättssystem så svarar var och en enskilt för sina handlingar och ingen annans. Att Förvaltningsrätten inte försvarar denna princip är förvånande och det är ännu mer förvånande att varken Kammarrätten eller Regeringsrätten heller gör det. Båda instanserna har vägrat prövningstillstånd.

Vi har här ett fall där en näringsidkare får lida för vad hans bror sysslar med, vilket borde få vem som helst att bli mörkrädd. Begreppet "kopplingar" som sådant är synnerligen rättsosäkert då det saknar en definition. Det kan alltså ges en mer eller mindre vid betydelse, allt utifrån den tolkandes egen uppfattning. Detta stämmer dåligt överens med kravet i Europakonventionen om att lag skall vara förutsebar och tydlig att på detta sätt straffa någon för vad hans bror gör.

Regeringsformens 2 kap. 23 § stadgar att Europakonventionen har en särställning i den svenska rättsordningen. Ingen annan lag eller föreskrift får meddelas i strid mot Europakonventionen. Konventionens ställning kan beskrivas som överordnad svensk lag, men underordnad de svenska grundlagarna.

Så vitt vi vet har heller inte brodern begått något brott som har något med HA att göra. Inte heller är det olagligt att vara med i klubben och det rätten egentligen säger i sin dom är att "vi har nog hört ryktesvägen vad HA är för klubb och eftersom vi låter våra domslut baseras på hörsägen så är det klart att vi ska döma till nackdel för den som är så dum att han har en bror som är med i den klubben."

Frågan som därefter måste ställas är helt enkelt: Var går gränsen? Hade det varit annorlunda om de inte varit bröder, utan istället kusiner? Ska en företagare som är kusin med provmedlemmen diskvalificeras då det gäller offentliga anbud? Sådana förslag finns och praktiseras också på vissa håll. Ska någon som ansöker om bygglov se ärendet förhalas i byggnadsnämnden på grund av att ett av barnen är medlem i HA? Sådana förslag finns och kan tillämpas.

Ska polisen ha rätt att utföra ständigt återkommande trafikkontroller av den som är flickvän eller hustru till en medlem i klubben? Sådant sker idag. Ska polis och myndigheter få göra stora razzior baserade på misstankar om struntbrott där de vid razziorna gör allt de kan för att kränka och förnedra de som vid tillfället finns i lokalen utan annan grund än att de råkar vara där på en fest eller liknande? Sådant sker regelmässigt idag.

Var går gränsen? Ibland känns det nästan som att MC-klubbarna utgör någon sorts experiment där man testar hur långt man kan gå då det gäller att tänja på rättsprinciper och lagar. Har en sådan attityd och inställning sedan fått fäste i beslutande kretsar så är det oerhört lätt att fortsätta på den inslagna vägen och att överföra tänjandet även till andra grupper och områden.

På detta smygande och försåtliga sätt urholkas begrepp, värderingar och principer som är vägledande för ett demokratiskt samhälle. Så tro det eller ej, men övergreppet mot restaurangägaren i exemplet ovan är därför också ett angrepp på dig och mig i det att rättssäkerheten sätts ur spel. Det förtjänar att upprepas att om inte alla omfattas av rättssäkerheten så finns den heller inte för någon.

Om jag förstått det hela rätt så går ärendet nu vidare till Europadomstolen för ett slutligt avgörande. Läs artikeln i Dagens Juridik: Domstol: Uteslutet att krogar med koppling till Hells Angels ska ha serveringstillstånd.



Bookmark and Share

Michael Gajditza, En drygt 50-årig man som varit engagerad i samhällsdebatten sedan 1973.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Michael Gajditza

Publicerad:
2 sep 2010 kl. 06.00

Skriv ut artikel


2046 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 9 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Kameraövervakning skulle hindra krogvaktsskandaler som den i Göteborg
Fadde Darwich

Breivik - Oslo tingsrätt riskerar måla in sig i ett hörn
Carl Olof Schlyter

Anders Behring Breivik frisk eller sjuk - vet någon?
Carl Olof Schlyter

Domen mot Schibbye och Persson - svårt med objektiviteten när journalister bevakar sitt eget skrå
Mikael Vasara

Omhändertagandet av Domenic en skam för Sverige
Caroline Olsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Problemet med skolan - ingen har förstått hur kunskap fungerar
Samuel Kazen Orrefur

Miljöpartiet har spelat ut sin roll
Leif E Ström

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
Sven-Erik Österberg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
FP vill kräva motprestation för försörjningsstöd
Michael Gajditza

Till demokratins försvar
Michael Gajditza

Alliansen säger nej till kunskap
Michael Gajditza






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se