Tisdag den 9 februari 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Vill du starta en diskussion? Gör det i Sourze Forum!

KULTUR & NÖJE
Artikel av peter dolving publicerad 24 nov 2001 kl. 16.01:

Det här borde alla musiker läsa

Man har de senaste åren pratat om det Svenska musikundret. Leif Pagrotsky har tjatat sig varm om den nya industrin. Men är allt så bra som det ter sig när stjärnorna ler I Expressen och Aftonbladet?
Del 1.
av Peter Dolving

Initialt kanske man skall fråga sig varför det är så många som söker myter och legender kring band och artister? Och hur kan det komma sig att musiker, eller artist som yrke ändå har en så pass låg status I samhället som det faktiskt har? Som om de som väljer att spela musik, eller arbeta kring den skulle vara lite lätt debila idealister med en isolerad begåvning, just den att göra musik.Som om de bara för att de gjort valet att använda sin begåvning till att leka med ljud och toner skulle vara oförmögna till sund samhällsanalys, förmågan att tänka klart, att vilja tjäna pengar till hyran, att ens vara berättigade till samma pengar, eller ha förmågan till ansvarstagande. En grov fördom som bara kan skada.

Att musikbranschen, stat och kommun I sitt bemötande och beskrivning av musiker och artister alltför ofta bekräftar dessa fördomar är djupt olyckligt. För till syvende och sist måste man se sanningen I vitögat. Utan musiker, ingen musik. Eller varför inte - Vem betalar vems nota?

Som om inte sakers tillstånd är knivigt nog sänds konstant ett egendomligt budskap ut av media: Ju spånigare, yngre och okunnigare du framstår eller är, ju mindre integritet och självbevarelsedrift, desto större chans att du får skivkontrakt.

Och visst är det väl så att samhället fått en ökad medvetenhet om att det finns pengar I branschen. Problemet är att plötsligt vill många ha en del av kakan - utan att ha en aning om vilka ingredienserna egentligen är.

Det sägs ofta från skivbolagshåll att det inte går att veta om en skiva kommer sälja eller inte. Trots att bolagen sitter på demografiska undersökningar, enormt erfarna marknadsföringsteam. En av världens mest likriktade marknader med få men starka media. Grupper av "stöd-kids" som mot gratis-plattor och förmåner ger sitt lojala telefonstöd vid list-röstningar. Skivpluggare som dagligen sitter I telefon och mail med musikproducenter och journalister, samt mycket stora ekonomiska resurser. Det går inte veta vad som säljer...

Om det inte går, som vissa hävdar, att tjäna pengar på rock och alternativ musik, varför är det då så stor del av de 53 procent av cirka fem miljarder som rock & pop varje år enligt IFPI genererar?

Om det inte går att veta vad som slår, hur kan det komma sig att det signas och ges ut så mycket musik som det dock görs idag, och till sådana enorma kostnader?

Låt mig glatt spekulera:
1. Om man signar X antal artister som betalar sina egna kostnader varje år, kan man tjäna lätta pengar eftersom produktionskostnader är avdragsgilla, och artisterna indirekt dubblerar samma intäkt med del av sina royalties. Att betala en skivas produktionskostnad är egentligen mest en fråga om upplaga I relation till initialkostnader. Dessutom får artisterna själva göra sitt bästa på live-marknaden, vilket varje marknadsföringskunnig person vet är inte bara gratis, men också lysande marknadsföring (Så länge det är ett bra liveband ).

2. Om man mättar marknaden med Y-antal svagt eller icke marknadsförda plattor varje år skapar man tydligt illusionen av en hårt konkurrensdriven marknad och skapar bättre förhållanden för det egna bolaget( Förutsatt att man är kapitalstark.) Den som täckt upp alla delar av marknaden ökar sina möjligheter till vinst.
3. Om man väljer ut ett fåtal artister per år att koncentrera sin strategi på, så är det lättare att skapa illusionen av en framgångsrika artist/produkt med hjälp av bred marknadsföring och exeptionell koncentration på media, vilket I sin tur leder till delmålet - ökat försäljnings-resultat.

4. Om man gemensamt äger sin distribution kan man ännu tydligare koncentrera fokus på vad man egentligen VILL sälja. Kringliggande produkt-resultat blir en ren bonus, speciellt med låga produktions kostnader. Eller kort sagt; Om man vill tjäna deg, måste man ha deg, för att sedan signa tillräckligt många The Plan, Sahara Hotnights, The Facer, LOK, och Pusjkins (no disrespect!) för att plugga igen den biten av marknaden (likväl som folkmusik, etno och jazz.) och I lugn och ro kunna håva in på sina N´sync, Britney, och alltiallo artister.

På samma sätt som Seven-eleven eller McDonalds överettablerar sig med sina franchise-bolag och skapar konkurrenskaos, för att sedan plocka upp bitarna när konkurrensen slagits ut (inklusive egna rörelser som inte gått bra nog) har de fem stora, SONY, BMG, EMI, Warner och Universal, genom uppköp, delägande och ägande I princip ödelagt den fria musiken I Sverige.

Söndra och härska. För här finns pengar att tjäna. Här finns alla förutsättningar för en kapitalstark aktör som inte skyr några medel I hur man vinner marknaden. Här finns, åtminstone vid första anblick en överetablering av unga framgångskåta artister. Här finns ett stort land med lite människor, vilket gör det lätt att skapa myter. Här finns få media med rikstäckning varav många privatägda med tydligt delade ägarintressen. Här finns många fördomar, och en slags vänlig godtrohet, samt massiv arbetstrygghet - alltså en köpstark konsument-bas. Sverige är ett drömland för de som säljer drömmar, alltså underhållningsindustrin.

All information I denna artikel utgår från mina egna erfarenheter under de 18 år jag arbetat med musik samt statistik och information från:

IFPI
STIM & Ncb
KK-stiftelsens utredning Blandade Upplevelser.
Tidningen MusikIndustrin 1997-2001
Billboard magazine 1998-2001-11
Stim-nytt 1996-2001

Använd media: Peter Karaszi
Musikjuridik: H.Stannow, Y. Åkerberg, H. Hillerström
Legal aspects of the musicindustry: Richard Schulenberg
All you need to know about the musicbusiness: Donald S. Passman

Samt ändlösa diskussioner med trevliga människor I alla delar av svensk musikindustri. Tack för att ni finns!

...och ännu fler böcker...

I det nya Industriella Uvecklings Center för musikindustrin som startats I Hultsfred, finns inte en enda musiker representerad I ledningen. Ingen Magnus Uggla, Per Gessle, eller ens Eva Dahlgren. Massor av betydelsefulla representanter från skivbolag, bokningsbolag, eller andra kringliggande kategorier. Men inga musiker.

Bookmark and Share

peter dolving, musiker


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Bokrecension

Vägen mot kaos – USA:s misslyckande i Afghanistan
Ahmed Rashid har skrivit boken Vägen mot kaos – USA:s politiska haveri i Afghanistan, Pakistan och Centralasien. Rashid anser att USA:s krig mot terrorismen i regionen havererat.

 Marie Ericsson

Bokrecension


Osannolik strippa lämnar obesvarade frågor
Den osannolika strippan är en rolig bok som gör att jag inte riktigt vet vad jag ska tycka, men skratta, det gör jag!

 Mikael Vasara

Filmrecension

Det brukar gå bra
En poetisk liten historia om att leta efter en försvunnen katt men hitta så mycket mer inom sig själv... och komma åt en annan sorg i och med den nya.

Melodifestivalen 2010

Håll extra koll på Linda Pritchard på lördag
På lördag är det dags igen för Melodifestivalen och om man ska tro på Christer Björkman ska startfältet vara ännu bättre än fjolårets, men det säger ju karln varje år...

 Bente Wikman
 Billy Butt

Filmrecension

Jakten på Bernhard
Vem är mannen bakom lapparna som sitter överallt i Lund? Nyfikenheten blir till vänskap och till en spännande dokumentärfilm, en berättelse om utanförskap och om en människa som inte riktigt får plats.

Filmrecension

Nowhere Boy innerlig och hjärtknipande
Nowhere Boy är medryckende och varm med massor av bra musik. Det är ett suvert snyggt filmat och berättat porträtt av en ung John Lennons ungdomsår fram till The Beatles början.

 Bente Wikman
 Bente Wikman

KULTUR & NÖJE
Regissören Danny Boyle under inspelningen av SLUMDOG MILLIONAIRE
Foto: Ishika Mohan © 2008 Celador Films Ltd and Channel 4 Television Corporation

Med Danny Boyle på Thai Mahal
"Där satt jag i biosalongen och ganska snart började det kännas bekant, och så gick det upp för mig – Jag är ju med i den här filmen!"

 Bente Wikman

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
peter dolving

Publicerad:
24 nov 2001 kl. 16.01

Skriv ut artikel


980 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,3 / 3 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
'Loranga, Masarin och Dartanjang' i Malmö
Birgitta Stiefler

Fenomenet Björn Ranelid
Stefan Whilde

Kurragömma på IKEA i Göteborg!
Bente Wikman

Damerna från Hisingen
Leif-Arne Undvall

Rock på spanska
Leif-Arne Undvall

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Hade kändisarna sex på toan?
Mikael Vestlin

'Slå mig älskling en gång till!'
Navid  Modiri

Skivkontrakt är som självspäkning
peter dolving

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vägen mot kaos – USA:s misslyckande i Afghanistan
Marie Ericsson

Osannolik strippa lämnar obesvarade frågor
Mikael Vasara

Det brukar gå bra
Bente Wikman

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Skivkontrakt är som självspäkning
peter dolving

Man måste inte sälja
peter dolving

För mycket snicke snicke snack
peter dolving






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR