 |
POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel
av Sten O. Andersson
publicerad 20 jul 2010 kl. 06.00:
Det brinner i grillen
Nu är den förbannade grillsommaren här. Tändvätskefabrikanternas jubeltid. Luftföroreningarnas favoritårstid. Akutläkarnas mardrömssäsong. Nu slipper man dölja att man har pyromananlag.
Partisekreterare Slem Schlyngelman, kallade till sig partiets hjärntrust:
- Stödet för miljöpartisterna ökar oroväckande. Karlarna tänder på Maria Wetterstrand och kvinnorna, de tror att vi får rena sjöar och vattendrag om vi beskattar bilisterna och tvingar alla att åka med järnväg och buss. De måste stoppas, annars går det åt helvete i valet. Jag har skrivit en insändare här. Massmedia är i radioskugga nu efter Almedalsveckan eller så stapplar stjärnreportrarna runt i fjällen, utan mobiltelefon. På tidningarna sitter sommarvikarierna och vill publicera sig till förlängning. De tar in allt.
De andra höll med. Vittnade om stanken som väller in genom öppna fönster. Barn som fått luftrörskatarr och astma av den ständiga grillröken. Opåkallade släktbesök, sura t-benstekar från ICA och COOP och korvar som hunden vägrade äta.
- Jag bodde på en radhusgård i norra Botkyrka som byggts på en åkerlapp, berättade partikassören. Tjugotvå hus i en fyrkant kring en sandlåda och en klätterställning. Tätt intill oss nitton andra radhusgårdar. Alla utom jag grillade. Ofta samtidigt. Männen skötte grillen och grillade. Inte för att de kunde men män grillar och eldar, det har de sett i amerikanska filmer. Först tömmer de en träkolssäck. Häver på tändvätska, håller barnen borta och tänder på. Lägger på köttstycken och korv som legat för länge i ett varmt kök och penslar på grillolja. Mycket olja. Männer grillar länge medan de skålar med grannkarlarna. Kvinnorna klagar aldrig på resultatet, de vill inte riskera ledigheten. När kvällen är slut har alla tagit ett steg mot lungkatarr, emfysem, några har blivit matförgiftade eller grundlagt ett antal andra sjukdomar.
- Bravo, sade Schlyngelman. Mobilisera partiarbetarna, variera texterna. Underteckna med "Sann miljövän" "Jordfolket" "Sol, vind och vatten" eller liknande. - Men, frågade flera i kör. Hur skulle det här skada Miljöpartiet? Folk fullkomligt älskar att grilla. - Ja, just det, sade partisekreteraren.
|