dcsimg
Onsdag den 23 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Estelles dop och monarkin | Skyways konkurs | Andrahandsuthyrning mot bostadsbrist  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Behzad Dariusson publicerad 18 maj 2006 kl. 18.22:

Det är något särskild med fritidsgårdar

Antalet fritidsgårdar har kraftigt reducerats. Kvarvarande fritidsgårdar har blivit drabbade av besparingspolitik och får mycket mindre resurser. Nedskärningarna har självklart fått konsekvenser.
Antalet fritidsgårdar och fritidsledare i landet har kraftigt reducerats. Kommunerna ville spara pengar och började med nedskärningar på fritidsgårdar och ungdomar. Under perioden 1990 och 2005 stängdes flera fritidsgårdar och många fritidsledare förlorade arbetet. Kvarvarande fritidsgårdar har också blivit drabbade av besparingspolitik och får mycket mindre resurser. De stora nedskärningarna har självklart fått konsekvenser.

Nedskärningarna har fått konsekvenser för såväl fritidsledarna som de ungdomar som finns i verksamheten. Samtidigt som antalet fritidsgårdar och fritidsledare minskar så har behovet enligt studier och forskning ökat. Fritidsgårdar borde öppnas istället av att stängas. Fritidsledarna som yrkeskår är på väg att avskaffas och barn far illa i samhället. Fritidsgårdar och fritidsledarna behövs mer än någonsin.

Kriminalitet ökar och gärningsmän blir alltmer yngre. Det pratas om motverkande, dvs. sätta krafter mot kriminalitet och ha mer poliser. Fritidsledarna och alla inom barnomsorgen kan i tidig ålder se vilka barn som kommer att komma i kontakt med kriminella gäng, våld, narkotikamissbruk etc. Arbetslösheten ökar och fattigdom sprider sig, mest bland invandrarfamiljer, vilket får konsekvenser för många barn. Samhället tar inte sitt ansvar medan vi vet att vuxna bär ansvaret för barn och ungdomar. Samhället gör för lite, för det finns inte tillräckligt med resurser.

Fritidsgårdar ska inte ses som dagis och fritidsledarna som någon sort av barnpassare utan att de ska få mer pengar, resurser och utbildning för att kunna hjälpa ungdomarna på ett tidigt stadium. Fritidsverksamheten kostar mindre än vad det så småningom kommer att kosta för samhället att släppa ut barnen på gatorna och torget eller lämna dem ensamma hem. Studier visar att varje barn och ungdom kostar på fritidsgårdar ca 2500 kronor per år medan varje ungdom på ett ungdomshem eller behandlingshem kostar ca 1800 kronor per dag. Fritidsgårdarna har en främjande och utvecklande roll i samhället och i ungas liv.

Thorsten Laxvik författaren till "Bärande relationer" skriver i sin bok: "Gården ska inte arbeta förebyggande (preventivt) utan främjande (promotivt). Vi ska ta fasta på det friska hos våra besökare och utveckla det. Rehabilitering ska kriminalvård och sjukvård syssla med, motverkande är främst polisens och vaktbolagens gebit, förebyggande arbete ska problemorienterade institutioner hantera (socialmyndigheter, Folkhälsoinstitutioner m fl) och främjande verksamhet är bl a fritidsgårdens och skolans uppgift."

Han säger också: "Fritidsgårdarna bör vara ett lika viktig instrument som skolan i en kommunal strategi för att stärka och utveckla invånarna till individuell välfärd och medborgarskap. Fritidsgårdsverksamhetens uppdrag är att utgöra en offentlig utvecklingsmiljö för sina besökare. På gårdarna ska finnas särskild kompetens att bekräfta dem som i lägre grad än andra betraktas som möjligheter av det övriga samhället."
Lika mycket som skolan har ansvaret för kunskapsnivå för ungdomarna borde fritidsgårdar vara delaktiga för utveckling av social kompetens. Vissa psykologer och forskare i USA har kommit fram att på arbetsplatser och i skolan sätter man mycket värde på IQ (intelligenskvot) och idag forskning och studier visar att EQ alltså emotionellkvot (social kompetens) borde vara ännu viktigare. På fritidsgårdar kunde man utveckla besökarnas sociala, kulturella och politiska kompetens. Centralt i verksamheten borde vara det frivilliga mötet i öppet samtal. Jag vill säga att vi borde se på gårdarna som ett utvecklingscentrum.

Idag behövs en ny utbildningsform på högskolenivå för fritidsledarna. Det behövs en utbildning med interkulturell profil. Jag är övertygad om att ett interkulturell tänkande är nödvändigt för att förbereda fritidsledarna och även lärarna för dagens mångkulturella fritidsgårdar och skolor och ett samhälle präglad av globalisering och migration. Idag behövs en utbildning, fritidsledarna kan möta ungdomar med olika bakgrunder och värderingar. Utbildningens betoning ska vara dialogen kring kön, klass, etnicitet, ålder och religion.

Om man kunde hjälpa en unge i tidigt stadium innan de hamnar i kriminella gäng, innan de börjar bli fast i narkotikamissbruk, innan de begår första rånet, innan de begår mord, och innan de tar livet av sig, hur mycket pengar kunde fritidsledarna spara för kommunen? Satsa på fritidsgårdarna och se till att fritidsledarna får en aktiv roll i den politiska offentligheten och en högre status i det svenska samhället.



Bookmark and Share

Behzad Dariusson, Fritidsledare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/fhwrdh (BY CC 2.0)

Hva er det som skjer i Norge?
"Staten, som jo liksom skal være oss, ser ut til å være mest opptatt av seg selv og sitt."

 Vidar Golden

POLITIK & SAMHÄLLE
Reseavdragen - småpengar för bilpendlare?
Foto: flickr/The Akermarks (BY CC 2.0)

Reseavdragen - en morot på marginalen
Ett enda parti gick 2006 till val på det kontroversiella förslaget om sänkt bensinskatt - Kristdemokraterna.

 Yohannis Petersson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Robert S. Donovan (BY CC 2.0)

Språkbruket i arbetslöshetsbranschen
Se på jargongen i media och platsannonser. Här används det mest förljugna och infantila språkbruk kring vad som förväntas och utlovas.

 Carl Bergendorff

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Behzad Dariusson

Publicerad:
18 maj 2006 kl. 18.22

Skriv ut artikel


1342 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,1 / 14 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Börsen rasar
Roger Lord

Vilket virrvarr av dubbelmoral i Sverige
Ludde Lindström

Bush backar inte
Patrick Gallagher

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Vuxna kan påverka ungas destruktiva beteende
Behzad Dariusson

Satsa på fler socialpedagoger istället för poliser
Behzad Dariusson

Valet - Misslyckat samhälle skylls på de svaga
Behzad Dariusson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se