dcsimg
Onsdag den 23 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Estelles dop och monarkin | Skyways konkurs | Andrahandsuthyrning mot bostadsbrist  Börja här!

KROPP & SJÄL
Artikel av Pia Isaksson publicerad 27 okt 2008 kl. 20.03:

Den som är skild slängs till vargarna

Varför ska man hälsa på pappa, som alltid är så deppad och inte ens har skaffat sig nytt sällskap, utan tagit till flaskan i stället?
Som skild i Sverige får man klara sig själv. Det hjälps inte att man varit en omtänksam förälder till sina barn, det är alltid tvåsamhet som räknas.

Man säger att barnen accepterar att mamma och pappa skiljer sig, men det är inte sant. Djupt under ytan ligger missnöjet och gror hos barnet. Den där frågan; "varför kunde inte mamma och pappa hålla ihop? Fanns det verkligen ingen möjlighet?".

Det finns ingen helhet så viktig för barnen som föräldrarna, de riktiga föräldrarna. Det spelar ingen roll vad de säger, för det är inte alltid sant; när de försäkrar för den förälder som frågar att det gör ingenting, att mamma och pappa skilt sig. Nej, säger de för det mesta, för de vet, att det ändå är för sent. Men många hoppas alltid att föräldrarna ska hitta tillbaka till varandra.

När barnen växer upp, blir det de hela familjerna som räknas i bekantskapskretsen. Det kan vara svärföräldrarna eller andra familjer som man kan ta till sig, behöver inte ens vara släkt, bara de håller ihop parvis. Den ensamma frånskilda mamman eller pappan, räknar man ska klara sig själva. Därunder ligger anklagelsen om att familjen brutit upp och nu inte kan erbjuda en mamma och pappa längre, att hälsa på vid högtider och helger.

Varför ska man hälsa på mammas nya pojkvän och mamma, när man kan hälsa på tant Agda och farbror Adam som är så snälla och mysiga tillsammans. Varför ska man hälsa på pappa, som alltid är så deppad och inte ens har skaffat sig nytt sällskap, utan tagit till flaskan i stället?

Myten om att barnen kan anpassa sig till föräldrarnas skilsmässor och acceptera nya familjebildningar eller en ensam mamma eller pappa är just en myt anser jag.

Barnen tittar inte på om mamma och pappa är lyckliga tillsammans, huvudsaken är att de håller ihop som en institution, dit man kan vända sig med vissheten om att "det är i alla fall mina föräldrar". Däri ligger en trygghet, som inte kan ersättas med mammas tre pojkvänner eller pappas fyra tjejkompisar.

Den som är skild slängs till vargarna och får därefter klara sig själv bäst den kan, här i världen.



Bookmark and Share

Pia Isaksson, Konstnär, arbetar med barn och ungdom, intresserad av samhällsfrågor


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/leolintang (BY CC 2.0)

Ett par dagar i juni
För längesedan tillbringade jag en helg i ett minst sagt udda sällskap, men vi hade roligt ihop och brevväxlade i flera år efteråt.

 Karin Edvall

KROPP & SJÄL

Foto: Tord Sand

Vad har du att förlora?
‎"Ignorera aldrig någon som verkligen bryr sig om dig. En vacker dag kommer du inse att du har förlorat en verklig diamant medan du var och samlade småsten."

 Tord Sand

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/GerryT (BY CC 2.0)

Så mycket bättre!
Det räcker så klart inte att läsa en bok om positivt tänkande, utan gå ut och praktisera det på en gång. Varje dag!

 Tord Sand

KROPP & SJÄL
Heja, heja - frisk tumör
Blont hår, klarblå ögon, sin vita teddypälskappa och ljusa vårskor, på besök hos pappa bland maskinsättarna på Dagens Nyheter.

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Lel4nd (BY CC 2.0)

Mitt liv som manodepressiv
Att avhjälpa sjukdom med medicinering kan tyckas vara det enda rätta, men det är inte alltid det känns lika självklart.

 Lennart Lundwall
 Camilla Björk

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/chefranden (BY CC 2.0)

Hypnosens kraft
Inledningsvis kan vi konstatera detta: Hade du kunnat lösa ditt problem med dina tankar, så hade du gjort det för länge sedan.

 Maria Fredholm

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Clicksy (BY CC 2.0)

Seiges söndagspredikan: Tionde budet
-Alltså, jag tycker ju liksom om tjejer och så. Men oxar...

 Johan Seige

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Pia Isaksson

Publicerad:
27 okt 2008 kl. 20.03

Skriv ut artikel


1597 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,9 / 9 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Ett viktigt telefonsamtal
Angus Liddell

Livets cirkel
Tord Sand

En fläkt från Paris
Pia Isaksson

Världen är liten
Angus Liddell

Ett par dagar i juni
Karin Edvall

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Fröet till ett tredje världskrig
Leif Karbelius

Lissabonfördraget bäddar för oönskade konflikter
Peter Lilja

Ett otäckt litet land
Lars Nilsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ett par dagar i juni
Karin Edvall

Vad har du att förlora?
Tord Sand

Så mycket bättre!
Tord Sand

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

En fläkt från Paris
Pia Isaksson

TOG BUSSEN TILL STAN´
Pia Isaksson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR