Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

KROPP & SJÄL
Artikel av Henrik Friman publicerad 5 okt 2007 kl. 09.07:

Dags att skapa sig en ny religion?

Den nya tv-serien om Jonas och Musses uppdrag att skapa en ny religion fick mig, liksom dem, att tänka på vad religion egentligen är och vad en ny religion skulle kunna innehålla.
Den nya tv-serien om Jonas och Musses uppdrag att skapa en ny religion fick mig, liksom dem, att tänka på vad religion egentligen är och vad en ny religion skulle kunna innehålla.

En viktig sak i en ny religion är nog möjligheten till en sorts tillväxt till ett djupare och mognare perspektiv, vilket nog är nåt som händer om man ger sig ut på en resa, som Musse och Jonas, och börjar fundera i dessa baner. Börjar ifrågasätta gamla strukturer och sanningar, börjar undersöka, vem är jag?, vad är egentligen viktigt för mig? och vart är jag på väg i mitt liv?
En positivt verksam religion ska i min mening fånga var och en där de står och erbjuda det som individen behöver för att vecklas ut från ett tyngre materiellt fasthållande till ett lättare, mer öppet, kärleksfullt och kreativt relaterande till världen runtomkring. Alltså att ta var människa där hon står, se och möta hennes behov för utveckling just nu och lägga ut kartan för den vidare färden.

En religion för idag måste vara så övergripande och omfattande att den inkluderar alla andra religioner med sina varierande kulturella färgningar men samtidigt kunna frilägga den gemensamma kärnan, i varje religion och i varje människa, så att de ytliga olikheterna ses för vad de är, tillfälliga krusningar på vattenytan på det oändligas ocean där alla vi har samma våthet.

Denna grundläggande sanning om vårt gemensamma ursprungstillstånd måste vara en självklarhet i nästa religion för att få ett slut på alla religiösa konflikter och krig som råder nu. Och jag ser ingen annan möjlighet att bli medveten om detta förutom att just ta nästa steg i sin utveckling till ett mer inkluderande och medkännande perspektiv av världen.

Men varför behöver vi en religion, vad kan det egentligen ge oss?

Driven av något större än oss själva kan vi vara mer, skapa mer och leva mer vibrerande än någonsin, både av hälsa, av livslust av det som är sant i oss själva. Inspirerad av något större kan vi bringa en helt annan klarhet in i världen, oftast helt och hållet ordlöst och omedvetet, men ändå där, och då känns det, att en ny dimension av medvetande har aktiverats. Besatt av en evig längtan kan vi göra guld av de mest ovälkomna situationer och känna meningen med sitt liv förverkligas mitt framför sina ögon. Och djupt bakom sina ögon börjar en tanklös eld att slå rot och brinna av livslevande likriktad längtan som vi inte kan förstå men som vi egentligen alltid har förstått precis vad som ligger bakom.
(fortsättning följer i del 2)




Bookmark and Share

Henrik Friman,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KROPP & SJÄL

Foto: Privat

Det självklara är inte alltid självklart
Mina barn har fått den villkorslösa kärlek som borde vara en rättighet för alla människor.

 Birgitta Stiefler

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Generationbass.com (BY CC 2.0)

I boxningsringen med ADHD
Krossa okunskapen i samhället, om neuropsykiatriska funktionshinder, med en rak höger! Linda om individen med liniment och bygg upp förståelsen hos politiker, skolpersonal och medborgarna med hjälp av informationsspridning.

 Embla Petrovski

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Will Clayton (BY CC 2.0)

Börjar jag bli en gubbe?
Om man lyssnar på samma radiokanal som sina barn, då kan det väl inte vara så illa? Jag kan ju till och med texten till låtarna ibland.

 Angus Liddell

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Katie Tegtmeyer (BY CC 2.0)

Biverkningarna av p-piller är katastrofala
Tillsätter du kroppen ämnen som inte ska vara i ditt känsliga system, så måste det förr eller senare bli biverkningar.

 Pia Isaksson

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/KRO-media (BY CC 2.0)

Och han föll för ett leende
Ett enda leende kan lysa upp hela världen för en människa. Tänk er vad tio leenden kan göra. Tänk er vad hundra leenden kan göra. Eller tusen!

 Johnny Johnsson

KROPP & SJÄL
När farsan dog i steget
Det är en märklig känsla att förlora en förälder. Man har, i bästa fall, två försök att hinna vänja sig. Det gör man inte.

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Nina Matthews Photography (BY CC 2.0)

Tänk om jag kunde säga "tänk när"
Jag skulle vilja skriva om förlusten av ett barns stolthet. Jag vill skriva om en krossad dröm. Jag vill skriva om en av de gånger jag gett upp.

 Stefan Whilde
 Regina Németh

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Henrik Friman

Publicerad:
5 okt 2007 kl. 09.07

Skriv ut artikel


2282 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,5 / 16 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Treenigheten dekrypterad
Roberth Edberg

En strimma av hopp
Pia Isaksson

Ett slags gudsbevis
Jan Wiberg

Humanisterna kan inte ta min gud ifrån mig
Jan Wiberg

Det paradoxala julmysteriet
Johannes Forsblom

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
- Vill du sova hos mig inatt?
Cim Efraimsson

Charles Darwin - högerns bäste vän?
Björn Alvebrand

Sköt han sin sons mobbare?
Ramona Fransson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Det självklara är inte alltid självklart
Birgitta Stiefler

I boxningsringen med ADHD
Embla Petrovski

Börjar jag bli en gubbe?
Angus Liddell

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Evolution, en längtan efter något mer?
Henrik Friman

Tro och icke-vetande
Henrik Friman

The båttom is nådd - i existentiella termer
Henrik Friman






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR