dcsimg
Onsdag den 23 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Estelles dop och monarkin | Skyways konkurs | Andrahandsuthyrning mot bostadsbrist  Börja här!

MEDIA
Artikel av Magnus Fermin publicerad 1 aug 2003 kl. 12.42:

Dagens Stora Viktiga Nyhet

Världsrekord!
Jag har alltid gillat Aftonbladet, speciellt nätupplagan som är min startsida på internet. Däremot finns anledning att ifrågasätta papperstidningens löpsedelspolicy. På senare år har den alltmer kommit att likna skvallerpressens dito och i förrgår (30 juli 2003) tror jag att man nådde någon slags all time low.

I princip hela löpet upptas av Dagens Stora Viktiga Nyhet.
Vad har hänt? Har man upptäckt en komet som kommer att kraschlanda på jorden och utplåna allt levande liv? Är Saddam infångad? Botemedel mot cancer? Inbördeskrig i Skåneland? Terroristattack med kärnvapen?

Inte då! Den presumtive lösnummerköparen upplyses om det oerhörda:

Fame-Jessica SKADAD PÅ SKANSEN
erhöll AKUTSJUKVÅRD under sitt uppträdande på "Allsången"!

Aj, aj, aj! Stackars flicka! Vad är det nu för ett tragiskt livsöde vi skall få oss till livs? Ett epileptiskt anfall i direktsändning? Panikångestattack/scenskräck á la Evert Taube? Snubblade flickstackarn och stukade foten eller fick hon kanske en cortisonspruta i halsen för att kunna genomföra konserten?

Svaret är: Hon blev stungen av en geting!
Read my lips: Stungen av en geting!
- Say it again!
- Sure! Stungen av en geting!

!!!

Jag blir mållös. Måste läsa artikeln igen för att försäkra mig om att jag inte läst fel. Nej. Fame-Jessica blev, medan hon å arbetets vägnar vistades utomhus i ett somrigt Sverige, stungen av en geting!

För de allra flesta människor i det här landet är ett getingstick ungefär lika dramatiskt som ett myggbett, bara något litet mer smärtsamt. Herregud, mina egna barn blir getingstungna på landet varje sommar. Aj, oj. Lite gråt kanske (när de var små i alla fall), lite pappa-blåser-på-sticket, lite desivon eller liknande och sen är det inte mer med det.

Ja, ja, jag vet att det finns de som är allergiska, laktosintoleranta, lider av torgskräck, hiss-, orm-, och matfobier men - och utan att förringa dessa människors lidande - de hör till undantagen.

Att slänga upp en sådan här skitsak på löpet; att någon, må så vara en känd person, blivit stungen av en geting - är inte bara oansvarigt, oseriöst och fånigt utan faktiskt snudd på kriminellt. Hur var det nu igen? Pressen - den tredje statsmakten...

My ass!

källa:
http://www.aftonbladet.se/vss/noje/story/0,2789,337862,00
.html



Bookmark and Share

Magnus Fermin, autodidakt eklektiker


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: flickr/andreasivarsson (BY CC 2.0)

Avskedsfikat
Här kommer han, Börje, chefen! Klapprandes genom korridoren i sina svarta nyputsade skor. Doftandes Lagerfedth och pekandes med hela handen! Busy busy!

 Johan Seige

MEDIA
Rupert Murdoch
Foto: flickr/david_shankbone (BY CC 2.0)

Maktens hovreportrar
Återigen ges exempel på hur public service sviker sitt åtagande till allmänheten, genom att skydda och bekräfta makten istället för att granska den.

 Magnus Stenson

MEDIA
"Planet Facebook" 2010
Foto: flickr/dullhunk (BY CC 2.0)

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Jag har ingen aning om hur Facebooks resultat kommer att utvecklas, men jag kan säga att personer med så mossig argumentation som författarna till nämnda SvD-artikel inte heller borde försöka gissa, annat än kanske i bastun med kompisarna.

 Carl Olof Schlyter

MEDIA
Folkeadvokatene
Vi må tåle og ikke bli omtykt av alle. Vi må tåle kritikk.

MEDIA

Foto: flickr/dino_olivieri (BY CC 2.0)

Det är ingen enkel sak att vara förälder
"Anna Wahlgrens dotter har alltså skrivit en bok om sin uppväxt, och jag frågar mig om det verkligen är viktigt för henne att många läser den, eller om det var viktigare för henne att skriva den."

 Vidar Golden
 Angus Liddell

MEDIA
Anna Wahlgren, glöm din heder
När Felicia Feldt skriver en bok och hänger ut sin mor som gjort karriär i att uppfostra barn, vet jag att det inte handlar om en dålig dag. Det handlar om att hon har blivit tvingad att leva en lögn.

MEDIA
Många svenska föräldrar har följt Anna Wahlgrens råd om barnuppfostran
Foto: flickr/janineomg (BY CC 2.0)

Anna Wahlgren borde tala klarspråk
"Förövarna är de första att skydda sig själva med lögner och de andra att följa efter brukar vara barnen - men i vuxen ålder står de oftast inte längre ut med dessa lögner."

 Angela Larsson
 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Magnus Fermin

Publicerad:
1 aug 2003 kl. 12.42

Skriv ut artikel


1331 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 6 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Aftonbladets ledarblogg bedriver låg häxjakt
Lasse Wilhelmson

Aftonbladets mediedrev mot Juholt förkastligt
Björn Alvebrand

Fortsatt tystnad kring den av letterna hyllade 'goda svensktiden'
Claes Engblom

Fortsatt tystnad kring den av letterna hyllade "goda svensktiden"
Claes Engblom

Nätter och nyheter
Lennart Lundwall

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Rakar hon sig? Då är hon farlig!
Michael Lundahl

Tuttarnas tid är här - Hurra!
Anna Drangel

Mamma dog igår. Söndag 27/7-03
Conny Palmkvist

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Avskedsfikat
Johan Seige

Maktens hovreportrar
Magnus Stenson

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Carl Olof Schlyter

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Tänk om det verkligen tar slut idag
Magnus Fermin

Tips till terrorister
Magnus Fermin

Usama bin Laden for President!
Magnus Fermin






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR