dcsimg
Onsdag den 23 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Estelles dop och monarkin | Skyways konkurs | Andrahandsuthyrning mot bostadsbrist  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Henrik Von Sydow publicerad 3 nov 2004 kl. 18.27:

Därför är Bush bra för världen

"Det är under George W Bush tid som president som demokratin fått fäste där den varit som mest nedtrampad och tre miljoner kvinnor fick rösta."
"Fyra år till, fyra år till", jublade unga valarbetare vid republikanernas stora valvaka i Washington. Och de eftersläntrande rösterna till trots ser valet ändå ut att innebära en seger och framgångar för George W Bush - och
ett bakslag för ABB-supportrarna - Anything But Bush. Det har i Sverige tyckts nästan omöjligt att tänka sig någon annan utgång av valet än en demokratisk seger. "Hur kan Bush vinna när alla är emot honom", undrar nu många. Och visst har flera av presidentens förslag och handlingar varit svårsmälta och en del rentav oacceptabla. I kriget mot terrorismen är fånglägret på Guantánamo Bay ett brott mot rättsstatens principer. I kriget mot immoralen är inskränkningarna i människors fria livsval och fri abort beklaglig. Men det finns också tre starka skäl till varför det är bra för hela världen att George W Bush får förnyat förtroende:

Bush gillar frihandel. Hela världen borde glädjas över att en frihandelsvän får fortsätta i Vita huset. Bush för en tydlig frihandelspolitik som gynnar både konsumenter och länder behöver det allra mest. För att kunna minska fattigdomen och nå ett högre välstånd oerhört beroende av frihandeln. Samarbete och fri handel mellan länder öppnar också upp samhällen mot omvärlden och innebär ofta en ökad respekt för mänskliga fri- och rättigheter. Globalisering, inte protektionism, leder till en rikare värld.

Bush vill garantera fria val i mellanöstern. Det är under George W Bush tid som president som demokratin fått fäste där den varit som mest nedtrampad och tre miljoner kvinnor fick rösta. Unga flickor i Afganistan får nu gå till
skolan för att lära sig läsa och räkna. Det är inget annat än en feministisk revolution valet till parlamentet den 31 januari nästa år. Kan demokrati och mänskliga rättigheter upprättas i Irak och Afganistan och stå som exempel för resten av regionen är det en insats för hela världen som är mer än historisk.

Bush upprättar egenmaktens idéer. Både i USA eller Europa är mer av stat och politik är inte svaret på alla samhällsproblem. Lösningen måste ta utgångspunkt i människors eget ansvarstagande, inte hur myndigheter och
byråkrater ska ta ansvar åt folket. Bush talar om "ownership-society"; ägandedemokrati, möjligheten att bestämma över och kontrollera sin egen ekonomi, vilket skapar en fast grund för individens frihet och trygghet.
Det egna ägandet och möjligheterna till ett privat sparande ger en trygghet som inte kan ersättas av aldrig så heltäckande eller förfinande offentligt finansierat välfärdssystem. Med George W Bush som president finns det en politisk ledare som står för idén om att stärka den enskilda människans egenmakt och ansvar.

Det finns all anledning för europas ledare - Gerhard Schröder, Jacues Chirac och Göran Persson att inte bara se olikheter och det man inte gillar, utan också inspireras av det bästa hos de idéer och värderingar som representeras av det amerikanska presidenten. Låt oss hoppas att den
amerikanska presidenten de fyra åren inte bara visar ekonomiskt eller militärt ledarskap - utan också idépolitiskt!





Bookmark and Share

Henrik Von Sydow, Riksdagsledamot (m)


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/fhwrdh (BY CC 2.0)

Hva er det som skjer i Norge?
"Staten, som jo liksom skal være oss, ser ut til å være mest opptatt av seg selv og sitt."

 Vidar Golden

POLITIK & SAMHÄLLE
Reseavdragen - småpengar för bilpendlare?
Foto: flickr/The Akermarks (BY CC 2.0)

Reseavdragen - en morot på marginalen
Ett enda parti gick 2006 till val på det kontroversiella förslaget om sänkt bensinskatt - Kristdemokraterna.

 Yohannis Petersson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Robert S. Donovan (BY CC 2.0)

Språkbruket i arbetslöshetsbranschen
Se på jargongen i media och platsannonser. Här används det mest förljugna och infantila språkbruk kring vad som förväntas och utlovas.

 Carl Bergendorff

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Henrik Von Sydow

Publicerad:
3 nov 2004 kl. 18.27

Skriv ut artikel


2363 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,6 / 88 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Hva er det som skjer i Norge?
Vidar Golden

Nu är det USA som vaknar
Leif Erlingsson

Japansk spökbåt väcker nya frågor
Jennie Johansson

Får man heja på Putin?
Lennart Karlsson

Ungern går mot diktatur
Yngve Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Vad sägs om kåt, tacksam och glad?
Anna Drangel

Vänskapsknull
Åsa Welin

Ja, stryk får de banne mig tåla
Michael Lundahl

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
För Juholt en toast skagen - för unga ett jobb
Henrik Von Sydow

Internet öppnar för ungdomsjobben
Henrik Von Sydow

Rödgrön koalition mot rättvisa straff
Henrik Von Sydow






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se