dcsimg
Lördag den 25 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Svenskarnas sexvanor | Nya bränder i Stockholm | Våldtäktsdömd får resning efter 10 år  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Roger Lord publicerad 22 feb 2006 kl. 09.09:

Bygg fångläger för ungdomar

Alla under trettio år är möjliga terrorister och diktaturkramare. Nu måste något göras.
I en krönika om "islamismen i Malmö" berättar Göran Skytte (SvD 18/2-06) hur rädd han är.

"Även små grupper kan orsaka stor skada", skriver han. "Historien visar dessutom att små grupper kan få stora massor med sig. (.) Det är det som gör att man känner tacksamhet om Säpochefen har saken under uppsikt."

Att Göran Skytte skräms av ett fåtal muslimska extremister är trots allt rätt besynnerligt. För det är ju inte bland dessa det stora hotet mot frihet och demokrati finns. Den faran finns på betydligt närmare håll, bland vanliga svenska ungdomar. Dessa är klart antidemokratiska. De är också traditionellt lättledda våldsverkare och vandaler.

Olika undersökningar genom åren har visat att våra ungdomar är ytterst osäkra på att demokrati är det bästa styrelseskicket i Sverige. Färre än hälften brukar svara obetingat ja till demokrati som högsta styrelseform. Medan 53 procent är osäkra. Detta är alarmerande siffror.

Låt oss anta att hälften av landets muslimer hade samma inställning? Landets borgerliga ledarskribenter skulle gå i spinn och på Expressen skulle man ladda revolvrarna. Nu jävlar ska dom ut! Och Göran Skytte, han skulle bli räddare än någonsin.

Att man inte reagerar alls beror uteslutande på att ungdomar är ena fenor på att konsumera, de är bra för tillväxten, och man vill inte stöta sig med en så pass betydelsefull grupp i samhället. Ändå har historien gång på gång bevisat hur farliga ungdomar är.

I början på 30-talet var 40 procent av medlemmarna i tyska nazipartiet under trettio år. De som röstade Hitler till makten var unga kvinnor. När Mao startade den vidriga kulturrevolutionen var det ungdomar som stod för blodbaden och propagandan. 68-rörelsen bestod av ungdomar, liksom Bader-Meinhof. Det var ungdomar som låg bakom Göteborgskravallerna. Listan på ungdomars hat och missdåd mot mänskligheten kan göras lång. Medelåldern på terrorister och självmordsbombare är 21-22 år. Vad säger detta?

Som lök på laxen tror var fjärde ungdom att Förintelsen aldrig har ägt rum. För att ha propagerat samma åsikt dömdes författaren David Irving häromdagen till sju års fängelse av österrikisk domstol. Tanken på att skicka var fjärde svensk mellan 14-18 år till Österrike kanske borde övervägas?

Kriget mot terrorism är ett förebyggande krig. För att stämma i ån måste något göras.

Själv kräver jag att säpochefen sätter alla ungdomar under strängaste bevakning. Läs deras e-post, lyssna av deras mobiler, skugga dem, ge dem utegångsförbud! Man inte kan lita på någon under trettio, alla är möjliga terrorister och diktaturkramare. Historien bevisar detta.

Därför bör Sverige snarast anlägga särskilda ungdomsläger på ensliga platser runt om i världen. Den ryska taigan och bergen i Pakistan kan anses särskilt lämpade för ändamålet. Där ska ungdomarna förvaras tills de förstått värdet med demokrati och frihet. I nödfall kan man alltid tortera dem till ett demokratiskt sinnelag.



Bookmark and Share

Roger Lord,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Pierre Andersson (BY CC 2.0)

Ungdomarna ropar på hjälp
Kan de senaste händelserna i Stockholms förorter vara symtom på ett samhälle som har misslyckats med att skapa förutsättningar för att ungdomar ska uppleva trygghet, framtidshopp och livsglädje?

 Raphael Mabo

POLITIK & SAMHÄLLE
Henry Bronett
Foto: Anders Kronborg

Vem är vår fiende?
Våldet och förstörelsen visar att det krävs ett politiskt ledarskap som med tydlighet och konsekvens vill gå i bräschen för vad som gäller, och förstår att stärka demokratiska värden i samhället.

 Henry Bronett

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Balazs Czitrovszky

Vikten av riktning och mål
Den så kallade jobbpolitiken måste åtföljas av långsiktiga sociala och samhällsmässiga mål. Annars kommer strategin att förgöra sitt syfte.

 CV Reimers

POLITIK & SAMHÄLLE
Husby
Foto: flickr/schmilblick (BY CC 2.0)

Skotten i Husby
Det är skamligt att svensk polis inte klarar vad deras kollegor i andra länder klarar - att använda icke dödligt våld.

 Fredrik Hansson

Lördagskrönikan SARA

Sara Abdollahi

Vem får vara med i Coca Colas gemenskap?
Personligen ser jag inget värde i att ha mitt namn på en flaska av ett företag som Coca Cola. Men jag förstår de människor som tycker att Coca Colas bojkott av namnet Mohammed är stötande.

 Sara Abdollahi

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Cecilia Johansson

Tvinga inte människor med psykisk ohälsa tillbaka till jobbet
Om du brutit benet behöver du gips och stöd först innan du får gå fritt igen - inte någon som säger att du ska hoppa häck istället.

 Ingrid Oscarsson Ling

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Andrey Okonetchnikov

Medelklassen i Moskva
Livet börjar likna det tsaristiska Ryssland med en sysslolös överklass och en fattig underklass.

 Yngve Karlsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Roger Lord

Publicerad:
22 feb 2006 kl. 09.09

Skriv ut artikel


1835 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,2 / 33 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Ungdomarna ropar på hjälp
Raphael Mabo

Det brinner i din systers lägenhet
Max Bergander

Vem är vår fiende?
Henry Bronett

Vikten av riktning och mål
CV Reimers

Säg nej till våldsverkaren
Petra Kjellner

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Moralpanikens seger över förnuftet
Michael Lundahl

Häxjakt på drinkare & nymfomaner
Stefan Whilde

Missionären - snart det enda tillåtna sexet?
Suzanne Qrunell

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ungdomarna ropar på hjälp
Raphael Mabo

Vem är vår fiende?
Henry Bronett

Vikten av riktning och mål
CV Reimers

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Ondskans lakejer mördar igen
Roger Lord

Åsikter som tystas
Roger Lord

Nakna bröst & korta kjolar
Roger Lord






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se