Onsdag den 8 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att jobba tills man är 75 | Knivskadade flickan i Hjällbo | Uteliggarldesignen på NK Börja här!

Valet 2010 - utmanarna
Artikel av Erika Sörqvist publicerad 17 dec 2009 kl. 06.00:

Erika Sörqvist, F!

Bostäder måste anpassas efter nya familjeformer

"Det finns fler grupper i samhället som i dagsläget missgynnas av hur ensidigt formstöpta de flesta bostäder är. Det är också detta som bostadsbolagens vinster bör gå till; att utforska vilka möjligheter det finns att utveckla nya boendeformer."
Sedan förra hösten har flera hus ockuperats på olika platser i Sverige. Dessa ockupationer är en protest mot den bostadspolitik som idag bedrivs och den bostadsbrist denna politik medför. Ockupationerna har varit fredliga och har i stor utsträckning strävat efter att ha en så öppen kommunikation som möjligt med både fastighetsägare, kommun och polis. Ockupationerna är ett tecken på det missnöje kring hur bostadssituationen ser ut för allt fler. Bostäder som byggs är framförallt dyra lägenheter som endast ett fåtal har råd att betala för, allt fler hyresrätter ombildas till bostadsrätter och städer blir allt mer segregerade på grund av detta.

Ett bra boende är något som alla borde ha rätt till, men tyvärr är det inte så idag. Det ställs ofta krav på att den boende ska ha en fast inkomst och ibland även goda referenser från tidigare boenden. Detta exkluderar en stor grupp människor, främst unga och människor med utländsk bakgrund, de som inte har fast anställning eller kanske ingen anställning alls. Dessutom ställs nästan inga liknande krav på hyresvärdarna. Det finns inte alltid krav på att bostadsköerna ska vara transparenta och att det ska vara klart vilka villkor som gäller för vilken placering du får i bostadskön.

Feministiskt initiativ strävar efter att föra en politik där alla har rätt till en bra bostad, oavsett inkomst, kön eller hudfärg. För att få en bostadsmarknad som inte diskriminerar, där alla har samma förutsättningar att få bostad, krävs att det finns transparens i bostadsbolagens urvalsprocesser.

Idag finns dessutom en snäv syn på boende, men i och med att det finns en mängd olika typer av familjekonstellationer är det viktigt att bostadsmarknaden utvecklas och anpassas. Till exempel bör det bli lättare för storfamiljer som består av fler än två vuxna att hitta bostäder som passar deras behov. Framförallt är det viktigt att utveckla de kollektiva boendeformerna där de boende har möjlighet att påverka och där boendet dessutom kan fungera som ett socialt forum. Det finns fler grupper i samhället som i dagsläget missgynnas av hur ensidigt formstöpta de flesta bostäder är.

Det är också detta som bostadsbolagens vinster bör gå till; att utforska vilka möjligheter det finns att utveckla nya boendeformer. Människors boende bör i slutändan inte vara vinstdrivande på annat sätt än att det gynnar de som behöver boende. I första hand bör bostadsmarknadens syfte alltid vara att skapa bra bostäder till alla grupper av människor och deras enskilda behov, inte att vara vinstdrivande. Det är dags att se över vilka behov som finns på bostadsmarknaden och se till att det inte bara är en viss del av befolkningen som får tillgång till ett bra boende.



Bookmark and Share

Erika Sörqvist, Feministiskt initiativ Malmö


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

POLITIK & SAMHÄLLE
Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Det viktiga var uppbyggnaden av ett socialt skyddsnät, som gjorde att ingen kände rädsla inför att klara livets ekonomiska nödvändigheter. Men plötsligt blev begreppet "välfärdsstat" ett fult ord.

POLITIK & SAMHÄLLE
Koshis seger kan innebära positiva förändringar och större karriärmöjlighet för småbarnsmammor
Foto: flickr/monika.monika (BY CC 2.0)

Kvinnliga politiker firar framgångar i Japan
Shiga-prefekturens nya borgmästare är inte bara landets yngsta genom tiderna, utan även kvinna. Prefekturen är nu den enda i Japan som har två kvinnor i ledande positioner.

 Micheles Kindh
 Jennie Johansson

POLITIK & SAMHÄLLE
Protester mot att kvinnors klädsel ses som en förmildrande omständighet vid fall av övergrepp
Foto: flickr/msmornington (BY CC 2.0)

Thorsten Flincks stjärtklapp - ett friskhetstecken
När Thorsten Flinck klappar den söta programledaren på stjärten i Melodifestivalen, reagerar den svenska kvinnan med ett ramaskri. I själva verket är det ett sundhetstecken och typiskt för mannen när han är glad.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Argenberg (BY CC 2.0)

Egypten måste banta sin personal
De som bär skulden till Egyptens katastrofala läge är förstås personalcheferna. De har helt enkelt anställt för många människor för den egyptiska myrstacken.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Megadeth's Girl (BY CC 2.0)

Varför ger man fortfarande elchocksbehandling?
Hundratals människor har rapporterat om svåra skador efter ECT. Jag har personligen varit i kontakt med många av dem. Deras vittnesmål skär i mitt hjärta. De får inte nonchaleras.

 Peter Larsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Erika Sörqvist

Publicerad:
17 dec 2009 kl. 06.00

Skriv ut artikel


2232 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 1,8 / 30 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Valet 2010 - utmanarna
Rösta efter din övertygelse - inte pga taktik
Erika Sörqvist

Fildelning - en tillbakablick på Alliansens hantering av den
Stefan Flod

Våga tänka utanför blocken!
Emma Svensson

Tyst om frihet och integritet i valrörelsen
Stefan Flod

Så vill Fi förbättra villkoren för hbtq-personer
Erika Sörqvist

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Avtalsrörelsen: Minskade klyftor är vägen framåt
Jytte Guteland

Arabiska köpmän förfärades av svenskarnas barbari
Leif-Arne Undvall

Du håller någons hjärta i din hand
Milina Åström

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
Anitha Östlund

Vapenexporten måste avskaffas
Göran Ording

Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Micheles Kindh

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Rösta efter din övertygelse - inte pga taktik
Erika Sörqvist

Så vill Fi förbättra villkoren för hbtq-personer
Erika Sörqvist

Ship to Gaza - Sverige måste stå upp för folkrätten
Erika Sörqvist






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se