dcsimg
Tisdag den 22 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Harvardprofessorn och EU som ett land | Sveriges fall i a-kasseligan | Reinfeldt i Agenda  Börja här!

LITTERATUR & POESI
Artikel av Christofer Fjellner publicerad 20 mar 2001 kl. 09.48:

Bokmoms är tokmoms

Högmod går före fall. Marita Ulvskogs fall bör bli valet att sätta hög bokmoms före bildning. Att låta ideologiska käpphästar drabba landets studenter är inget annat än högmod. Det kommer straffa sig.
Det brukar heta att högmod går före fall. Förhoppningsvis kommer politiska kommentatorer i framtiden sammanfatta Marita Ulvskogs politiska karriär på det viset. Sätter man ideologiska käpphästar - som en onaturligt hög bokmoms - före sunt förnuft kan det lätt komma att straffa sig.

Det säger sig självt att höga skatter knappast gynnar konsumtionen. Någonting politiker ofta brukar använda sig av för att styra en folkmassas beteende. En hög skatt på alkohol genererar mindre drickande, vi har en hög tobaksskatt för att människor ska röka mindre och så är bokmomsen i Sverige en av världens högsta - varför? Det har mången fattig student frågat sig.

Kurslitteraturen brukar räknas som den tredje största utgiften för oss studenter. Enbart momsen på böckerna kan lätt bli några tusenlappar per år. Staten subventionerar studenten med bidrag och förmånliga lån. Men när det kommer till det mest elementära för lärandet - själva läsandet - har man valt att dra åt snaran. Resultatet blir att alltför många studenter väljer att köpa enbart en eller kanske högst två böcker per kurs. Något som dessvärre snabbt ger avtryck på tentamensresultaten, negativa sådana...

I Sverige har vi valt en hög bokmoms före en hög bildningsnivå. De flesta EU-länder har gått åt motsatt håll. Ett sådant exempel är vårt grannland Finland. Där valde man att prioritera bildningen före den höga bokmomsen.

Det är märkligt att det just är vårt land som valt att prioritera bort en ökad bildning. Vi är annars traditionellt sett en kunskapsnation som internationellt konkurrerat med en välutbildad befolkning. Ett gammalt svenskt ideal är att ens bakgrund inte ska spela någon roll för var man kommer hamna senare i livet. Det ska vara möjligt att göra den omtalade klassresan. Två instrument för denna är skolan och universitetet. Institutioner som är offentligt finansierade och öppna för samtliga.

Förutsättningarna för klassresan finns alltså i viss mån. Vad som saknas är det mest fundamentala, tillgången till kurslitteratur för rimliga priser. Vad är det som hindrar regeringen från att plocka bort denna för studenten sista spärr till kunskapen? Vi närmar oss samma punkt där vi började. Högmod går före fall och högmod är precis vad bokmomsfrågan handlar om från kulturminister Ulvskog. När vanliga människor råkar ut för högmod brukar det som allra värst sluta med att man får gå de sista kilometrarna på springturen. När en kulturminister råkar ut för högmod är det betydligt värre. I det här fallet blev det studenten som fick betala med sina missade studiepoäng.

Den gamla ordspråket säger att högmodet brukar sluta i fall. Så kommer det sluta för den minister som låter en hög bildningsnivå stå tillbaka för en ideologisk käpphäst som bokmomsen. Kan man inte se längre bort än vad de ideologiska glasögonen tillåter ska man inte vara minister. Antingen tar Ulvskog sitt förnuft till fånga och slopar bokmomsen, i annat fall har hon ingenting i regeringen att göra.



Bookmark and Share

Christofer Fjellner, Grundare av nätverket Studenter mot Bokmoms


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

LITTERATUR & POESI
Att vara en aspergers. Del 2.
Jag frågade min lillebror om han vill ha hjälp med något. Han svarade ja: att bygga en rymdraket. Det hör till saken att min bror är över fyrtio år. Så jag hoppas att vi hinner!

 Yv Widerberg

LITTERATUR & POESI
Jag är mer...
.

LITTERATUR & POESI
På date-1
Følsomhed og dating.

 Stefan Persson
 Jette Steen

LITTERATUR & POESI
Att vara en aspergers.
I det stora hela så tror NT:s oftast att vi tänker som dom. Men jag vill här förklara hur jag fungerar. Jag bara försöker härma er och när jag inte förstår, så gör jag helt enkelt en kullebytta.

LITTERATUR & POESI
Morfars blomma
Blommande vårlök inspirerade mig till denna text om en förlorad minnesplats.

 Yv Widerberg
 Björn Öijer

LITTERATUR & POESI
MY MOTHER
My mother My mother My mother Did she drown in the pain of sorrows? Did she climb to the top of horrors?

LITTERATUR & POESI
Väggar talar
...vid ett okänt vägskäl i vintergatans galax gräver mina tankar ett djupt hål...

 Ninni Andersen
 Catherine Danell

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Christofer Fjellner

Publicerad:
20 mar 2001 kl. 09.48

Skriv ut artikel


910 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3 / 5 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Anton the Poet - inledning
Anton Yoseph

Ögonvrå
Eva-Lotte Wajner

På köpet
Anitha Östlund

Presentera
Anitha Östlund

Grödinge-Näs i mitt hjärta
Anitha Östlund

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Antifeminist, javisst
Weronica Nilsson

Analsex - en jämlikhetsfråga
Ulf Wideström

Tidningen Café, en pedofildröm?
Kajsa Kallio

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Att vara en aspergers. Del 2.
Yv Widerberg

Jag är mer...
Stefan Persson

På date-1
Jette Steen

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
'Enjoy capitalism'
Christofer Fjellner






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR