Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Martin Ekdahl publicerad 7 maj 2009 kl. 13.02:

Bodström gjorde mig till piratpartist

Nu är det gjort. Jag har lagt min röst i valet till Europaparlamentet. Och rösten föll på Piratpartiet.
Senast jag röstade så var det kommunal-, landstings- och Riksdagsval. Den gången lade jag min röst på Alliansen i samtliga instanser. Jag tyckte att Sverige behövde en förändring. Maud Olofsson var något av en liberal förebild och en idol. En orädd kvinna som med djärvt mod omvandlade det gamla kärnkraftsfientliga bondepartiet till ett modernt federalistiskt medborgarparti. Jag trodde verkligen att borgarna skulle vara frihetlighetens förkämpar.

Men förändringen blev inte den som jag hade önskat. Efter liberalernas svek i FRA-omröstningen försvann det borgerliga hoppet likt dimmor i stormen. Unga liberaler som i opposition var friskt frispråkiga blev dompterade av sina egna partier väl i maktens centrum. Endast ett namn stack ut ur den duckande mängden. Endast en person stod rakryggad kvar inför det hotande storebrorsamhället. Camilla Lindberg. Ett namn saltare än havet. Men en röst på henne vore en röst på Alliansen. Den Allians som svek mitt förtroende.

Så kvar på listan stod vänsterblocket. Socialdemokraterna och deras allierade. Jag har många anledningar till att inte vilja rösta på oppositionen. Thomas Bodström är en av dessa anledningar. Jag fruktar det samhälle som Bodström kämpar för att driva igenom. Ett övervakningssamhälle, ett anti-medborgerligt samhälle. Bodström själv är stolt över det rykte han har fått som 2000-talets Tomás de Torquemada. Han skäms sannerligen inte för att erkänna att han vill massövervaka hela folket. Ett parti med sådana politiker kan aldrig få min röst.

Och vad med sossarnas allierade? De har väl profilerat sig som värnare av den medborgerliga integriteten och rätten till anonymitet? Det hjälps inte. Jag hade förmodligen ändå inte röstat på dem, och det av ett flertal anledningar. Jag är skeptisk mot allt vad feminism heter och tror inte att människan är en degklump som kan formas hur som helst med den heliga sociala ingenjörsvetenskapens hjälp. Jag tror att människan är arv och miljö. Men hade jag nu röstat på dessa partier så hade det ändå varit en röst på Bodström och hans anhang. Tro inget annat.

Allt såg onekligen tröstlöst ut. Alla vägar tycktes leda till George Orwells dystopiska “1984". Men så såg jag hoppet. Piratpartiet. Ett parti som inte sätter fingrarna emellan mot Sveriges och EUs massövervakningsivrare. Ett parti som inte behöver bry sig om bysantinska allianser med partier som det inte gillar. Ett parti som aldrig skulle rösta ja till FRA, ACTA eller några andra smygmanövrer för att driva igenom ett antimedborgerligt samhälle.

Jag måste erkänna att jag inte är särdeles intresserad av frågan om upphovsrätten. Jag tycker att det är en självklarhet att konstnärer skall kunna leva på sina verk. Allt annat är otänkbart. Jag har aldrig laddat ned någonting olovligen i hela mitt liv, och om sanningen skall fram är jag ganska stolt över min omfattande samling av CD-skivor, DVD:er, tevespel och böcker. Jag tycker faktiskt att den är imponerande. Men det är heller inte det saken gäller.

Bodström och alla Internetfientliga övervakningskramare utgör ett hot mot vårt öppna samhälle. Det var Bodström som gjorde mig och tusentals andra svenskar till piratpartister. Den saken kan inga politikerbloggar, facebookgrupper eller twittrande riksdagpolitiker i hela världen göra något åt.

Bookmark and Share

Martin Ekdahl, ännu en stackare som tror på pennans makt


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sourze rapporterar från Washington

Vice president Biden besöker Irak
Joe Biden är i Irak för politiska samtal i samband med att USA tar hem de sista av de stridande trupperna.

 Bo Dunfors

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Svenskens patologiska behov av övervakning
"Det är som att stora delar av det svenska folket har ett närmast omättligt behov av att kontrolleras, övervakas och registreras. Hur denna övertro på makt och myndighet uppstått är för mig en fullständig gåta."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Blair och Bush ger ut sina memoarer
Igår kom Tony Blairs memoarer "A Journey" ut, en beskrivning av Blairs tid som premiärminister. Enligt engelsk press ångrar Blair inte sitt beslut att sluta upp på USA:s sida i Irakkonflikten.

 Michael Gajditza
 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Sven-Erik Österberg, arbetsmarknadspolitisk talesperson för socialdemokraterna

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
"Nu står svenska folket inför skiljevägen. Ska vi fortsätta på den inslagna skattesänkarvägen? Vart leder den? Hur ska skattesänkningarna betalas? Blir det fortsatta nedskärningar? Blir det nya avgifter i sjukvården och i skolan?"

 Sven-Erik Österberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Du kan bli straffad för sådant din bror gör
En dom i Förvaltningsrätten slår fast att Du kan straffas indirekt för sådant någon annan gör. Domen strider mot vedertagna rättsprinciper och kommer nu att slutgiltigt prövas i Europadomstolen.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Var får romerna höra hemma?
"Många tycker att det är rätt att driva bort romer, de hör inte hemma här. Romer hör alltid hemma någon annanstans. Problemet är bara, att detta 'någon annanstans', i de flestas ögon, är ingenstans."

 Michael Gajditza
 Jessica Sandberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Miljöpartiet har spelat ut sin roll
"MP bör befrias ifrån strålkastarljusen. Dagens konsumtionsvaror kommer per automatik och utan dyra pekpinnar, ersättas med nytt teknologiskt tänk som bygger på återvinning. Industrin och forskningen klarar sig utan MP:s stickspår."


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Martin Ekdahl

Publicerad:
7 maj 2009 kl. 13.02

Skriv ut artikel


1067 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,3 / 10 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Den nya världsordningen
Mats Sederholm

Alla onda ting är tre
Pia Isaksson

Lägg pengarna på riktig hjälp till hemlösa
Rolf Nilsson

Wanja vår Wanja
Jan Brunnegård

Avgå Wanja!
Tobias Jeppsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Den lyckliga horan - finns hon?
Sunny Börjesson

Mördande reklam - pinsamt Metro och Aftonbladet!
Kevin Zaar

En skolmassaker i det tysta
Maria Sågå

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vice president Biden besöker Irak
Bo Dunfors

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

Blair och Bush ger ut sina memoarer
Bo Dunfors

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Sarkozys skenheliga krig mot romerna
Martin Ekdahl

Göran Lindberg – bokslut över ett feministiskt felslut
Martin Ekdahl

Gör ordnarna tillgängliga för alla svenskar
Martin Ekdahl






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se