dcsimg
Tisdag den 22 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Harvardprofessorn och EU som ett land | Sveriges fall i a-kasseligan | Reinfeldt i Agenda  Börja här!

Skivrecension
Artikel av Rebecca Eliasson publicerad 6 apr 2011 kl. 09.36:

Birgit Bidder - snart ett namn på allas läppar

"Birgit Bidder är en alternativ, svårplacerad men målmedveten kvinna. Hon är ett kärt namn på mångas läppar och nu är det äntligen dags för hennes debut album 'The Life Home' att ta plats i skivbutikerna."
Inom musikbranschen har detta namn existerat sedan några år tillbaka, hon har trotts allt hunnit med en duett med rap-duo Ison & Fille, vart keyboardist åt bland annat Veronica Maggio, Oskar Linnros och Erik Hassle. Samt startat ett eget skivbolag och släppt en musikvideo. Den 30/3 släppte Birgit Bidder, äntligen, sitt debutalbum "The Life Home".

Första gången jag hörde talas om Birgit Bidder var September 2010, då hennes singel "Parking lot paradise" släpptes på hennes nystartade skivbolag Kerstin records. Då hade hon under en intensiv period försök att få skivkontrakt, men musikbranschen som den sett ut de senaste åren lämnar inte mycket utrymme åt så kallad "svår" musik. Det var just det, det svåra, som gjorde att Birgit Bidder fick armbåga sig fram bland idyllpopen och tillslut starta eget skivbolag. "Parkin lot paradise" är en skönt bombastisk låt med minimalistiskt mönster och lättillgänglig text. Det som gör att Birgit Bidder sticker ut är hennes punk/pop/soul-röst, om ens det gör henne rättvisa. Hon betonar orden på sitt alldeles egna vis och lägger mycket tyngd på känslan, då och då slänger hon inte en skön motown-wailning som får våra armar att bli alldeles knottriga.

"Coming down" är hennes senaste singel som släpptes den 21/2-11. Låten börjar med ett smygande motownbeat och små kittlande viskningar. Den kan nu antingen explodera ut i en klassisk The Supremes-dänga eller försiktigt men säkert utvecklas till en typisk Birgit Bidder harmoni, vilket den självfallet gör. I denna låt tar hon oss med på en resa genom fundersam kärlek och ovetande. Tanken på att förlora någon kan vara lika svår som tanken på att vilja ha någon.

Birgit Bidder är en alternativ, svårplacerad men målmedveten kvinna. Hon är ett kärt namn på mångas läppar och nu är det äntligen dags för hennes debut album "The Life Home" att ta plats i skivbutikerna bland punk, pop, soul, jazz, rock, electro ed mera. Men den intressanta frågan är, var kommer denna debuterande Birgit Bidder att ta plats på hyllan?



Bookmark and Share

Rebecca Eliasson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE
Kylie - en av 1980-talets största artister
Foto: Петър Петров (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

En inblick i popfabriken
Mixmastern Phil Harding ger sin egen bild av en viktig era i popmusikens historia.

 Mikael Björnfot

Skivrecension

Monica Zetterlund 1965
Foto: AB Skrivstugans arkiv

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Monica Zetterlund behöver ingen närmre presentation, denna klassiska och alltför tidigt bortgångna jazzsångerska fortsätter att fängsla allt fler lyssnare.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Hryck (BY CC 2.0)

Seiges Söndagspredikan - Om fin- och fulkulturen
När får vi se en violinist i en symfoniorkester luta sig bakåt under ett solo och leka sensuellt med tungan mot publiken?

 Johan Seige

Skivrecension


Streaplers går på egna vägar
"Det var Streaplers musik som spelades under mina unga år och de har alltid haft en plats i mitt hjärta."

 Annika Brandt

Skivrecension

Hazell Dean
Foto: flickr/Man Alive! (BY CC 2.0)

Återutgiven skiva med Hazell Dean bjuder på nostalgi
Plattan är genomarbetad och låturvalet passar såväl förstagångslyssnare som de redan inbitna fansen.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE

Konst i Kungsträdgården
"Ett mycket uppskattat evenemang med tiotusentals besökare och en möjlighet för alla att på plats få träffa och prata med konstnärerna."

 Nils Mohlin

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/DanBrady (BY CC 2.0)

En spelning som satte spår
Storleken kan säkert ha en viss betydelse ibland. Men jag har lärt mig nu att engagemanget är det som gör upplevelsen värd att minnas...

 Johan Seige

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Rebecca Eliasson

Publicerad:
6 apr 2011 kl. 09.36

Skriv ut artikel


2646 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,6 / 19 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Skivrecension
Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Mikael Björnfot

Streaplers går på egna vägar
Annika Brandt

Återutgiven skiva med Hazell Dean bjuder på nostalgi
Mikael Björnfot

Madonnas MDNA - spretigt med hitkänslor
Mikael Björnfot

Popeleganterna Pet Shop Boys tillbaka med samlingsalbum
Mikael Björnfot

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Svenska språkets sak i Finland är vår
Arne Rubensson

Daniel Adams-Ray fyller publiken med eufori
Rebecca Eliasson

Kanal 5 går Alliansens ärenden
Anders Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
En inblick i popfabriken
Mikael Björnfot

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Mikael Björnfot

Seiges Söndagspredikan - Om fin- och fulkulturen
Johan Seige

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Rockbjörnen 2011 - folket har talat!
Rebecca Eliasson

Ett musikaliskt möte på Rival
Rebecca Eliasson

Lisa Miskovsky - tonsäkert men sömnigt
Rebecca Eliasson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR