dcsimg
Tisdag den 22 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Harvardprofessorn och EU som ett land | Sveriges fall i a-kasseligan | Reinfeldt i Agenda  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Siv Aksila publicerad 16 jan 2003 kl. 13.08:

Befria Victoria!

Det är härligt att unga människor ställer upp för monarkin och hyllar den som kulturarv. Den har betytt enormt mycket för Sverige som land och rike.
Utan Gustav Wasa skulle vi varken ha haft Wasaloppet eller Wasa knäckebrödet. Utan monarkin skulle vi inte ha haft makten över Baltikum och hade således inte kunnat förlora den. Vi hade dessutom fått klara oss utan kåldolmar.

Om man läser FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna så har var och en av oss rätt att välja yrke själv. Vem frågade Victoria om hon ville bli drottning när hon låg i Silvias mage? Ingen.

Ni monarkister lider av en extrem form av egoism. Alla människor i det här landet - utom de ledande medlemmarna i kungafamiljen - har yttrandefrihet. Victoria måste som tronarvinge begära Göran Perssons tillstånd att gifta sig. Så vansinnigt gammalmodigt! Varför kritiserar vi turkar och andra när de gifter bort sina barn? Inte ens de skulle överlåta till en främling utanför familjen att fatta beslutet.

Vad kommer Persson att svara om Victoria kommer dragande med en pizzabagare från Bagarmossen och vill gifta sig med honom?

Tidens tand tär även på det kulturhistoriska monument som kungahusen har blivit. Den politiska makten ligger sedan länge inte längre i deras händer. Som tronarvinge kan Victoria inte ens ställa upp i ett kommunfullmäktigeval. Hon är alltså fråntagen en grundläggande demokratisk rättighet.

Frågan om monarki eller republik är en fråga om demokrati men numera är det inte folket som förtrycks av kungahuset utan tvärtom.

Det konservativa engelska kungahuset har fått erkänna en sådan realitet som att en skilsmässa ibland är en nödvändighet. Norrmännen accepterade att Håkon gifte sig med en ensamstående mamma och hans syster Märtha med den redan skandalomsusade Ari. Monarkernas barn har visat sig vara helt vanliga människor. Vad händer den dagen då de avsäger sig tronerna för att få tillgång till alla de fördelar övriga mänskligheten har?

Ärligt talat: skulle du som ung människa vilja att din framtid var bestämd i förväg? Själv skulle jag nog vilja att mina barn kunde kosta på sig lyckan att ha ambitioner och mål med sina liv. I varje fall andra ambitioner än att vara alla till lags och aldrig få göra bort sig.

Ingenting undgår de förändringar som sker i samhället. Vi kan skjuta upp dem men de kommer ändå i kapp oss till slut. Vad händer när barnen i de gamla monarkierna börjar tröttna på att vara levande kulturhistoriska monument från det feodala samhället?



Bookmark and Share

Siv Aksila, skrivare i hjärtat, metallarbetare för försörjning


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

 Leif E Ström

Sourze bevakar: Italien

Jordbävning i Italien
Än en gång drabbas Italiens befolking av skräck. En ny jordbävning har ägt rum i norra Italien.

POLITIK & SAMHÄLLE
Malmö moské
Foto: flickr/Fickя (BY CC 2.0)

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
"Efter Mangs, Breivik, och Sverigedemokraternas intåg i riksdagen, borde programansvariga reflekterat mer över vilken kontext programmet görs i."

 Annika Widén
 Amanj Aziz

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Johan Schiff (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Thomas Östros klassreser vidare
Men vem är jag att missunna partivänner en extra välfylld matskål?

 Lennart Lundwall

POLITIK & SAMHÄLLE
Reseavdragen - småpengar för bilpendlare?
Foto: flickr/The Akermarks (BY CC 2.0)

Reseavdragen - en morot på marginalen
Ett enda parti gick 2006 till val på det kontroversiella förslaget om sänkt bensinskatt - Kristdemokraterna.

 Yohannis Petersson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Robert S. Donovan (BY CC 2.0)

Språkbruket i arbetslöshetsbranschen
Se på jargongen i media och platsannonser. Här används det mest förljugna och infantila språkbruk kring vad som förväntas och utlovas.

 Carl Bergendorff

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Siv Aksila

Publicerad:
16 jan 2003 kl. 13.08

Skriv ut artikel


1148 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,9 / 29 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Jag köpte sex. Förlåt
Markus Svensson

Jag är så jävla snygg
Marta Lisabet Engman

Nästa val röstar jag på Coca Cola
Lukas Moodysson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Jordbävning i Italien
Annika Widén

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Vem avrustar USA?
Siv Aksila






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se