Torsdag den 9 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Roger Lord publicerad 18 maj 2006 kl. 21.01:

Börsen rasar

"Finanskapitalet vill ha omedelbar behovstillfredsställelse. Psykologiskt kan det liknas vid en drogberoende psykopat."
I Sverige har senaste veckan över 400 miljarder kronor försvunnit i tomma intet. Denna summa är dubbelt så stor som det svenska rekordhöga handelsöverskottet med utlandet. Den är fem gånger högre än den summa den borgerliga alliansen vill spara i statsbudgeten under sitt första regeringsår. Globalt har många tusen miljarder gått upp i rök.

Våra pensionspengar minskar snabbt. Tio procent av kapitalet försvinner på en vecka och det kan ta ett par år att hämta tillbaka dem.

Den så kallade "bromsen", som månad för månad bestämmer vilket pensionsbelopp som ska betalas, kan slå till. Och då ska vi komma ihåg att vi befinner oss mitt i en högkonjunktur, där bolagen på löpande band redovisar rekordvinster och deras kassakistor bågnar under trycket från alla sedlar.

Men endast Sverige har ett sådant pensionssystem. President Bush är dess enda beundrare, att allas framtid är beroende av företagens vinster och aktiekurser, ansåg han genialt och ville införa något liknande i USA. Men en majoritet republikaner fann den svenska modellen alltför extrem och farlig för den enskilda människan och nappade inte på idén.

Kapitalismen genomgår ständiga kriser. Kriserna kommer och går. Och perioden mellan dem blir allt kortare och kortare. Till sist riskerar krisen bli permanent, tilliten bland folk är borta, och systemet faller samman.

Om en ny börskrasch är på gång, blir detta den tredje kraschen inom loppet av nio år. Så tätt mellan börskrascherna har det aldrig varit förr. Och kommer inte kraschen nu, så kommer den senare.

Alla har hoppats att fastighetsbubblan inte ska spricka utan mjuklanda i en långsam priskorrigering neråt, men det är just i fastighetsbranschen en global "bubbla" finns och där läget just nu är som känsligast. Kopplingen mellan aktier och fastigheter är såpass intim att en dubbelkrasch inte kan uteslutas.

Nervositeten på finansmarknaden sägs bero på USA:s ekonomi, som dras med dubbla gigantiska budgetunderskott. Men detta är en felaktig syn på saker och ting.

Osäkerheten beror på att vi lever i en spekulationsekonomi. Pengarna flyttas dygnet runt i en ständig jakt på kortsiktiga vinster runt världen.

I den gamla ekonomin, den som många tror att vi fortfarande lever i, gjordes långsiktiga investeringar som stärkte förtroendet hos investerare och anställda. Bland kapitalisterna växte en särskild lojalitet till bolagen fram. Man kunde vänta ut vinsterna i flera decennier. Om utdelningen var några procent över bankränta var man nöjd.

Finanskapitalet vill ha omedelbar behovstillfredsställelse. Psykologiskt kan det liknas vid en drogberoende psykopat. Och vinsterna ska vara 30-40 gånger högre än räntan.

Beklämmande är att lyssna till experternas råd och anvisningar. Tidningar kör som vanligt med tips om aktier och fonder som "skyddar dig mot kraschen". Analytikerna vimsar, somliga säger att det som sker bara är "ett hack i uppgående kurva" medan andra varnar för att "raset kommer att fortsätta" eller att börsen nu kommer att vara "skakig resten av året". Vad dessa experter demonstrerar är att de inte vet något om framtiden. Inte ens vad som händer imorgon. Och då ska vi tänka på att samma experter styr den finansiella marknaden och bestämmer över vår privatekonomi.

På något sätt måste spekulationsekonomin stoppas och kapitalets rörlighet begränsas. Keynes teori att lägga undan pengar i goda tider för att ha i sämre tider är högaktuell igen. För om det är så här eländigt under en kraftig högkonjunktur när bolagen gör rekordvinster, hur eländigt ska det då inte bli i nästa lågkonjunktur?






Bookmark and Share

Roger Lord,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

POLITIK & SAMHÄLLE
Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Det viktiga var uppbyggnaden av ett socialt skyddsnät, som gjorde att ingen kände rädsla inför att klara livets ekonomiska nödvändigheter. Men plötsligt blev begreppet "välfärdsstat" ett fult ord.

POLITIK & SAMHÄLLE
Koshis seger kan innebära positiva förändringar och större karriärmöjlighet för småbarnsmammor
Foto: flickr/monika.monika (BY CC 2.0)

Kvinnliga politiker firar framgångar i Japan
Shiga-prefekturens nya borgmästare är inte bara landets yngsta genom tiderna, utan även kvinna. Prefekturen är nu den enda i Japan som har två kvinnor i ledande positioner.

 Micheles Kindh
 Jennie Johansson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Argenberg (BY CC 2.0)

Egypten måste banta sin personal
De som bär skulden till Egyptens katastrofala läge är förstås personalcheferna. De har helt enkelt anställt för många människor för den egyptiska myrstacken.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Psykisk ohälsa är ett stort problem bland unga
Foto: flickr/Kr. B. (BY CC 2.0)

Vi måste börja ta psykiatrin på allvar
Den svenska psykiatrin är förmodligen det mest underfinansierade, underprioriterade och missförstådda området inom svensk vård idag. Är den inte värd mer i ett modernt samhälle?

 Tobias Jeppsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Roger Lord

Publicerad:
18 maj 2006 kl. 21.01

Skriv ut artikel


1964 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,7 / 24 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

Valaffisch 2014
Åke Askensten

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
Anitha Östlund

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Pia Isaksson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Börskrasch & Propaganda
Roger Lord

Vilket virrvarr av dubbelmoral i Sverige
Ludde Lindström

Bush vet vad han gör
Roger Lord

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
Anitha Östlund

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Pia Isaksson

Vapenexporten måste avskaffas
Göran Ording

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Ondskans lakejer mördar igen
Roger Lord

Åsikter som tystas
Roger Lord

Nakna bröst & korta kjolar
Roger Lord






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se